Rozmowa z psychologiem – kiedy jest potrzebna?

Avigon.pl
wt., 06/16/2020 - 08:12
Rozmowa z psychologiem – kiedy jest potrzebna?

„Rozwój bywa bolesny, zmiany bywają bolesne. Ale nic nie jest tak bolesne, jak tkwienie w miejscu, w którym jest Ci niewygodnie” – wówczas bywa pomocna rozmowa z psychologiem. Kiedy jeszcze warto skorzystać ze wsparcia psychologa?

 

Rozmowa z psychologiem przy niskiej samoocenie

 

Wydawać by się mogło, że współczesny człowiek jest pewny siebie, zdecydowany, wytrwale dąży do celu, z łatwością osiąga sukcesy. Nic bardziej mylnego… Fakt, takie są oczekiwania świata i innych wobec nas, lecz bardzo często my nie jesteśmy w stanie tym oczekiwaniom sprostać.

Nic dziwnego, presja wywierana na nas bywa często znacznym przeciążeniem, a nasze doświadczenia z dzieciństwa nie pomagają w budowaniu adekwatnej i stabilnej samooceny i mocno nadwyrężają naszą pewność siebie. Praktyka pokazuje, że wiele osób boryka się z niską samooceną, która jest wynikiem m. in. wielu lat krytyki, porównań czy „podcinania skrzydeł”. To, w jaki sposób postrzegamy siebie, jest uwarunkowane także naszymi wewnętrznymi przekonaniami, które na szczęście można modyfikować, racjonalizować a bez wątpienia pomóc w tym może rozmowa z psychologiem. Warto zaznaczyć, że taka zmiana to proces, a więc na efekty trzeba poczekać, ale warto.

 

Wsparcie psychologa przy niepokoju i lęku

 

Nie tylko ten neurotyczny, ale także codzienny. Lęk jest uczuciem pozytywnym w tym znaczeniu, że często ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, a tym samym pozwala odpowiednio szybko na niego reagować. Co jednak, gdy odczuwany przez nas lęk jest tak silny, że zniekształca nasz sposób postrzegania rzeczywistości, sprawia, że wycofujemy się z wielu aktywności, odczuwamy silny dyskomfort, który ostatecznie przekłada się – oczywiście negatywnie – na nasze relacje z innymi, szczególnie z bliskimi? Wówczas należy spojrzeć na niego jako na realne zagrożenie dla naszej psychiki i poszukać dla siebie pomocy – rozmowa z psychologiem będzie dobrym początkiem do poprawy jakości swojego życia emocjonalnego.

 

Konsultacja z psychologiem przy obniżonym samopoczuciu

 

O ile z jesienną chandrą jesteśmy w stanie – w mniej lub bardziej konstruktywny sposób – sobie poradzić, o tyle odczuwane przez dłuższy czas uczucie przygnębienia, spadku formy, braku chęci, bezsilności, a w konsekwencji bierność i wycofanie się z wielu, a czasem wręcz wszystkich aktywności, wymaga interwencji specjalisty, czyli np. wizyty u psychologa. Warto wskazać, szczególnie dla osób zmagających się z tymi trudnościami, że mają prawo nie radzić sobie ze wszystkim, co spotyka je w życiu, że jest wiele innych osób, którym również te problemy nie są obce. Ale najważniejsze jest to, że problemy te są rozwiązywalne i że na nowo można odczuwać radość z życia.

 

Wizyta u psychologa w przypadku depresji

 

Przyczyn jest wiele, a jedną z nich może być właśnie opisane powyżej przedłużające się obniżone samopoczucie, apatia, poczucie bezsilności. Warto wskazać, że często osoby w depresji podejmują próby samobójcze, a te stanowią już bezpośrednie zagrożenie ich życia. W tym przypadku pomoc psychologa jest bardzo ważna, aczkolwiek niezbędna jest również konsultacja psychiatryczna, aby oprócz psychoterapii, szczególnie w przypadkach głębszej depresji, włączyć także farmakoterapię.

 

Pomoc psychologiczna przy zaburzonych relacjach

 

Nie dogadujesz się z partnerem, każda próba rozmowy kończy się kłótnią, macie odmienne oczekiwania? Trudno Ci rozmawiać ze swoim dzieckiem, nie rozumiesz jego emocji? Nierozwiązane sprawy z przeszłości uniemożliwiają Ci swobodną komunikację z matką/ojcem czy wręcz wywołują w Tobie złość? Twój szef daje Ci zadania, których nie chcesz lub nie potrafisz wykonać i nie wiesz, jak z nim o tym porozmawiać? Koledzy z pracy unikają kontaktu z Tobą?

W sferze zaburzonych relacji tego typu pytania można mnożyć, jeśli na którekolwiek z nich Twoja odpowiedź brzmi „tak”, warto udać się na rozmowę z psychologiem, by przyjrzeć się, z czego wynikają te konflikty, jak można je konstruktywnie rozwiązywać i przede wszystkim, jak im zapobiegać w przyszłości.

 

Rozmowa z psychologiem w przypadku rozpadu związku lub rozwodu

 

Bez wątpienia rozpad związku, szczególnie gdy są dzieci, jest kryzysem, który wymaga od całej rodziny dużo energii psychicznej, a jeszcze więcej jej odbiera, zwłaszcza gdy pomiędzy partnerami pojawiają się odmienne oczekiwania w kwestiach dotyczących dzieci. Sprawy sądowe potrafią ciągnąć się latami, a psychika zarówno rodziców, jak i dzieci bywa nieraz na skraju wyczerpania. Aby temu zapobiec, warto skonsultować się z psychologiem, w jaki sposób zminimalizować skutki rozstania i rozpadu rodziny, mając szczególnie na uwadze dobro dzieci.

 

Wizyta u psychologa w przypadku zmian życiowych

 

Chcesz coś zmienić w swoim życiu, ale obawiasz się, czy warto. Bycie w tzw. strefie komfortu – znanej i przewidywalnej, z jednej strony jest dla Ciebie bezpieczne, z drugiej ogranicza Twój samorozwój. Odczuwasz wewnętrzny konflikt: zostać vs. otworzyć się na nowe. Fakt, zmiany są trudne, wywołują strach i niepewność, ale jeśli chcesz czegoś lepszego, musisz znaleźć w sobie odwagę. Pomoże Ci w tym rozmowa z psychologiem.

 

Podane powyżej powody są najczęstszymi, aczkolwiek nie jedynymi, z którymi osoby zgłaszają się po pomoc psychologiczną. Tak naprawdę w każdej sytuacji – związanej ze zdrowiem psychicznym – jeśli nie potrafimy sobie poradzić, pomocna będzie rozmowa z psychologiem. Im wcześniej, tym lepiej.

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl mgr Aleksandra Przeniosło


 

picture
picture
mgr Aleksandra Przeniosło
line
Psycholog, Coach, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Psycholog biznesu, Psycholog młodzieży, Doradca zawodowy, Trener, Life Coach,

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV