Rozmowa z psychologiem – kiedy jest potrzebna?

Avigon.pl
wt., 06/16/2020 - 08:12
Rozmowa z psychologiem – kiedy jest potrzebna?

„Rozwój bywa bolesny, zmiany bywają bolesne. Ale nic nie jest tak bolesne, jak tkwienie w miejscu, w którym jest Ci niewygodnie” – wówczas bywa pomocna rozmowa z psychologiem. Kiedy jeszcze warto skorzystać ze wsparcia psychologa?

 

Rozmowa z psychologiem przy niskiej samoocenie

 

Wydawać by się mogło, że współczesny człowiek jest pewny siebie, zdecydowany, wytrwale dąży do celu, z łatwością osiąga sukcesy. Nic bardziej mylnego… Fakt, takie są oczekiwania świata i innych wobec nas, lecz bardzo często my nie jesteśmy w stanie tym oczekiwaniom sprostać.

Nic dziwnego, presja wywierana na nas bywa często znacznym przeciążeniem, a nasze doświadczenia z dzieciństwa nie pomagają w budowaniu adekwatnej i stabilnej samooceny i mocno nadwyrężają naszą pewność siebie. Praktyka pokazuje, że wiele osób boryka się z niską samooceną, która jest wynikiem m. in. wielu lat krytyki, porównań czy „podcinania skrzydeł”. To, w jaki sposób postrzegamy siebie, jest uwarunkowane także naszymi wewnętrznymi przekonaniami, które na szczęście można modyfikować, racjonalizować a bez wątpienia pomóc w tym może rozmowa z psychologiem. Warto zaznaczyć, że taka zmiana to proces, a więc na efekty trzeba poczekać, ale warto.

 

Wsparcie psychologa przy niepokoju i lęku

 

Nie tylko ten neurotyczny, ale także codzienny. Lęk jest uczuciem pozytywnym w tym znaczeniu, że często ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, a tym samym pozwala odpowiednio szybko na niego reagować. Co jednak, gdy odczuwany przez nas lęk jest tak silny, że zniekształca nasz sposób postrzegania rzeczywistości, sprawia, że wycofujemy się z wielu aktywności, odczuwamy silny dyskomfort, który ostatecznie przekłada się – oczywiście negatywnie – na nasze relacje z innymi, szczególnie z bliskimi? Wówczas należy spojrzeć na niego jako na realne zagrożenie dla naszej psychiki i poszukać dla siebie pomocy – rozmowa z psychologiem będzie dobrym początkiem do poprawy jakości swojego życia emocjonalnego.

 

Konsultacja z psychologiem przy obniżonym samopoczuciu

 

O ile z jesienną chandrą jesteśmy w stanie – w mniej lub bardziej konstruktywny sposób – sobie poradzić, o tyle odczuwane przez dłuższy czas uczucie przygnębienia, spadku formy, braku chęci, bezsilności, a w konsekwencji bierność i wycofanie się z wielu, a czasem wręcz wszystkich aktywności, wymaga interwencji specjalisty, czyli np. wizyty u psychologa. Warto wskazać, szczególnie dla osób zmagających się z tymi trudnościami, że mają prawo nie radzić sobie ze wszystkim, co spotyka je w życiu, że jest wiele innych osób, którym również te problemy nie są obce. Ale najważniejsze jest to, że problemy te są rozwiązywalne i że na nowo można odczuwać radość z życia.

 

Wizyta u psychologa w przypadku depresji

 

Przyczyn jest wiele, a jedną z nich może być właśnie opisane powyżej przedłużające się obniżone samopoczucie, apatia, poczucie bezsilności. Warto wskazać, że często osoby w depresji podejmują próby samobójcze, a te stanowią już bezpośrednie zagrożenie ich życia. W tym przypadku pomoc psychologa jest bardzo ważna, aczkolwiek niezbędna jest również konsultacja psychiatryczna, aby oprócz psychoterapii, szczególnie w przypadkach głębszej depresji, włączyć także farmakoterapię.

 

Pomoc psychologiczna przy zaburzonych relacjach

 

Nie dogadujesz się z partnerem, każda próba rozmowy kończy się kłótnią, macie odmienne oczekiwania? Trudno Ci rozmawiać ze swoim dzieckiem, nie rozumiesz jego emocji? Nierozwiązane sprawy z przeszłości uniemożliwiają Ci swobodną komunikację z matką/ojcem czy wręcz wywołują w Tobie złość? Twój szef daje Ci zadania, których nie chcesz lub nie potrafisz wykonać i nie wiesz, jak z nim o tym porozmawiać? Koledzy z pracy unikają kontaktu z Tobą?

W sferze zaburzonych relacji tego typu pytania można mnożyć, jeśli na którekolwiek z nich Twoja odpowiedź brzmi „tak”, warto udać się na rozmowę z psychologiem, by przyjrzeć się, z czego wynikają te konflikty, jak można je konstruktywnie rozwiązywać i przede wszystkim, jak im zapobiegać w przyszłości.

 

Rozmowa z psychologiem w przypadku rozpadu związku lub rozwodu

 

Bez wątpienia rozpad związku, szczególnie gdy są dzieci, jest kryzysem, który wymaga od całej rodziny dużo energii psychicznej, a jeszcze więcej jej odbiera, zwłaszcza gdy pomiędzy partnerami pojawiają się odmienne oczekiwania w kwestiach dotyczących dzieci. Sprawy sądowe potrafią ciągnąć się latami, a psychika zarówno rodziców, jak i dzieci bywa nieraz na skraju wyczerpania. Aby temu zapobiec, warto skonsultować się z psychologiem, w jaki sposób zminimalizować skutki rozstania i rozpadu rodziny, mając szczególnie na uwadze dobro dzieci.

 

Wizyta u psychologa w przypadku zmian życiowych

 

Chcesz coś zmienić w swoim życiu, ale obawiasz się, czy warto. Bycie w tzw. strefie komfortu – znanej i przewidywalnej, z jednej strony jest dla Ciebie bezpieczne, z drugiej ogranicza Twój samorozwój. Odczuwasz wewnętrzny konflikt: zostać vs. otworzyć się na nowe. Fakt, zmiany są trudne, wywołują strach i niepewność, ale jeśli chcesz czegoś lepszego, musisz znaleźć w sobie odwagę. Pomoże Ci w tym rozmowa z psychologiem.

 

Podane powyżej powody są najczęstszymi, aczkolwiek nie jedynymi, z którymi osoby zgłaszają się po pomoc psychologiczną. Tak naprawdę w każdej sytuacji – związanej ze zdrowiem psychicznym – jeśli nie potrafimy sobie poradzić, pomocna będzie rozmowa z psychologiem. Im wcześniej, tym lepiej.

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl mgr Aleksandra Przeniosło


 

picture
picture
mgr Aleksandra Przeniosło-Kubiak
line
Psycholog, Pakiet wsparcie, Dla Santander Bank Polska, Terapeuta, Psycholog młodzieży, Trener

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV