Psychiatra online

psychiatra online

 

Psychiatra – kto to jest?

Psychiatra jest to lekarz medycyny, który odbył specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się profilaktyką, badaniem oraz leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Pomaga osobie chorej znaleźć przyczynę problemu, biorąc pod uwagę czynniki biologiczne, środowiskowe i osobowościowe. Zadaniem lekarza psychiatry jest pomoc osobie, która zmaga się z trudnościami. Zaburzenia oraz choroby psychiczne, tak samo, jak każde inne, wymagają wizyty u specjalisty.

 

Czy pomoc psychiatryczna online jest skuteczna?

Konsultacja psychiatryczna online jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie mogą udać się do specjalisty osobiście. Dzięki tej formie pomocy, bez wychodzenia z domu, możemy uzyskać poradę dotyczącą przeżywanych trudności. Psychiatra online, świadczący swoje usługi za pośrednictwem internetu, jest osobą wykwalifikowaną w swojej dziedzinie i posiada takie same uprawnienia do wykonywania zawodu, co lekarz świadczący swoje usługi osobiście.

Konsultacje online są równie skuteczną formą pomocy, co spotkania osobiste. Kluczowym aspektem, najbardziej oddziałującym na skuteczność terapii, jest wytworzenie odpowiedniej relacji pomiędzy pacjentem a psychiatrą. Niejednokrotnie poczucie dzielącej odległości od lekarza jest ułatwieniem dla osób, które mają opór przed spotkaniami bezpośrednimi. W przypadku takich osób konsultacje psychiatryczne online mogą wpłynąć na przyspieszenie procesu terapeutycznego.

 

Jakimi schorzeniami zajmuje się psychiatra online?

Psychiatra zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak: depresja, schizofrenia, zaburzenia osobowości, choroba afektywna dwubiegunowa, nerwica, uzależnienie, anoreksja, bulimia, zespół stresu pourazowego, mania, syndrom DDA. Psychiatra online ma również możliwość wdrożenia leczenia farmakologicznego w przypadku, gdy stan pacjenta wymaga takiej konieczności.

 

Objawy świadczące o potrzebie wizyty u psychiatry online

 • obniżenie oraz wahania nastroju;
 • zmiany zachowania w relacjach społecznych (izolacja, wycofanie);
 • trudności w poradzeniu sobie z traumatycznymi wydarzeniami;
 • ciągłe uczucie lęku, napięcia emocjonalnego, trudności ze snem;
 • brak motywacji i chęci do życia, apatia i anhedonia (niemożność odczuwania radości);
 • rozdrażnienie, nerwowość, agresja, atakowanie innych osób;
 • zauważanie rzeczy, których inni nie widzą (urojenia i omamy);
 • nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

 

Czy psychiatra online może wystawić zwolnienie i wypisywać recepty?

Psychiatra prowadzący konsultacje online jest osobą uprawnioną do wystawiania zwolnień oraz wypisywania recept. Proces ten odbywa się za pośrednictwem internetu. Lekarz psychiatra, po konsultacji z pacjentem, w razie zaistnienia takiej potrzeby, wystawia  tzw. e – receptę lub e- zwolnienie, które pojawiają się w Internetowym Koncie Pacjenta.

 

Porady psychiatryczne online – główne zalety

Spotkania z lekarzem psychiatrą za pośrednictwem internetu niosą za sobą wiele korzyści. Należą do nich m.in.:

 • możliwość przeprowadzenia konsultacji z każdego dogodnego dla pacjenta miejsca,
 • oszczędność pieniędzy, wynikająca z braku konieczności dojazdu na miejsce wizyty,
 • możliwość skorzystania z pomocy specjalistów z całej Polski,
 • krótszy czas oczekiwania na konsultację psychiatryczną,
 • wizyty online są idealnym rozwiązaniem dla osób nieśmiałych, które mają opór przed konsultacjami osobistymi,
 • oszczędność czasu, ze względu na brak konieczności dojazdów na wizytę,
 • możliwość zachowania anonimowości,
 • możliwość kontynuowania spotkań nawet podczas wyjazdów służbowych, czy wakacji.

 

Jak przebiega wizyta u lekarza psychiatry online?

Pierwsza wizyta online z lekarzem psychiatrą to zazwyczaj konsultacje psychiatryczne, które mają na celu zebranie wywiadu od pacjenta, tak aby móc zidentyfikować źródło przeżywanych trudności. Pytania mogą dotyczyć obszarów związanych z dzieciństwem, rodziną czy edukacją. Po przeprowadzonym wywiadzie mogą zostać zlecone do przeprowadzenia testy psychologiczne bądź konsultacja z psychologiem.

Aby móc skorzystać z pomocy psychiatry online, należy mieć dostęp do internetu oraz posiadać komputer, tablet lub telefon komórkowy z dostępem do poczty elektronicznej. Po wybraniu na platformie Avigon.pl specjalisty, dogodnego terminu konsultacji oraz opłaceniu wizyty,  w powiadomieniu mailowym zostanie przesłany link, w który trzeba wejść, aby w dniu spotkania zostać przeniesionym do pokoju wideo/chat.

Sesje online trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut, jednak czas ten w zależności od pacjenta może być dostosowywany indywidualnie.

 

Koszt konsultacji psychiatrycznej online

Konsultacje psychiatryczne online nie mają uściślonej stawki. Koszt spotkania uzależniony jest od indywidualnych ustaleń psychiatry. Zazwyczaj cena wizyty waha się od 150 do nawet kilkuset złotych, w zależności od doświadczenia specjalisty.

 

Jak umówić się na wizytę online?

Aby umówić się na konsultacje online za pośrednictwem platformy avigon.pl, należy w pierwszej kolejności wybrać specjalistę oraz dogodny termin wizyty. W kolejnym kroku należy wpisać swój adres e-mail oraz opcjonalnie numer telefonu i imię i nazwisko. W przypadku chęci zachowania anonimowości, dla umówienia wizyty wystarczy jedynie podać adres  e-mail.

Po złożeniu zamówienia na wizytę platforma avigon.pl zakłada konto klienta, które będzie chronione hasłem ustawionym przez właściciela konta (wszystkie informacje na temat ustawienia hasła przyjdą drogą mailową po złożeniu zamówienia). Konto można założyć również poprzez wejście na stronę avigon.pl w zakładkę „Zaloguj się”, a następnie „Zarejestruj się jako Klient”.

 


 

opracowanie

Psycholog, Terapeuta, Psycholog kliniczny

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psychiatra, Interwent kryzysowy

Jestem lekarzem psychiatrą z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. Pracuję z dziećmi i dorosłymi. Mam doświadczenie w pracy w poradni zdrowia psychicznego, ośrodkach uzależnień, oddziałach szpitalnych, DPS-ach, więzieniu.
Bycie psychiatrą i praca z pacjentem to moja pasja od zawsze.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Psychiatra, Psychoonkolog

Jestem polskim lekarzem psychoonkologiem i psychiatrą, Poznaniakiem, absolwentem Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, od 1993 roku mieszkającym w USA.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV