Zmiany w życiu – jak sobie z nimi radzić?

Avigon.pl
czw., 07/02/2020 - 09:28
Zmiany w życiu – jak sobie z nimi radzić?

Słowo "zmiana" odmieniane jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Dotyka ona wielu sfer naszego życia – społecznego, ekonomicznego, ale i tego osobistego. Jak sobie zatem radzić ze zmianami w życiu? Czy zmiana to coś złego?

 

Dlaczego boimy się zmiany? 

 

Już ponad 25 wieków temu Heraklit głosił, iż jedyną stałą w naszym życiu jest zmiana – dlaczego więc tak się przed zmianami wystrzegamy?

Jedną z przyczyn obawy przed zmianami w życiu jest niewątpliwie fakt, iż dobrze czujemy się w tym, co już znamy. Nawet jeśli nie zawsze sytuacja, w której tkwimy, jest dla nas korzystna, to i tak często nie chcemy poza nią wychodzić z obawy przed nieznanym. A zmiana w życiu to właśnie nic innego jak wykraczanie poza własną strefę komfortu, doświadczanie czegoś nowego. Z opisaną powyżej sytuacją często moi klienci mierzą się na polu zawodowym – duszą się w aktualnej pracy, ale nie mają w sobie odwagi do zmiany w życiu. I to jest wtedy dobry obszar do współpracy z psychologiem czy coach’em. Razem możemy się poprzyglądać temu, co nas w tej pracy cieszy, a co blokuje. Być może nie od razu musimy się przekwalifikować, by wykonywać pracę marzeń, ale by mieć pewność, potrzeba nam czasu i odwagi, by przyjrzeć się aktualnej sytuacji. Zmiana w życiu w ogóle wymaga odwagi! I warto o tym pamiętać. Ale jestem pewna, iż każdy z nas ma w sobie te pokłady odwagi niezbędne do podjęcia działania – być może potrzebujemy to tylko z kimś omówić? I tu z pomocą mogą przyjść specjaliści platformy Avigon.pl.

Drugą przyczyną może być fakt, że kiedy myślimy o tym, iż powinniśmy coś zmienić w naszym życiu, to zakładamy od razu, że to wiąże się z gigantycznymi zmianami dla nas, a to powoduje od razu lęk i opór. Tymczasem wystarczy czasami minimalnie zmienić kurs naszego okrętu, by dopłynąć do całkiem innego lądu. Dobrym przykładem może być tutaj temat odchudzania – pewnie wielu z nas próbowało drakońskich diet, głodówek, ćwiczeń ponad naszą miarę – to były dla nas bardzo duże zmiany. Często takie próby kończą się niepowodzeniem i wracamy do punktu wyjścia, czyli tak naprawdę do stanu sprzed zmiany. A wystarczy w tej naszej układance zmienić na początku tylko jeden element – na przykład chodzić codziennie na 30 – minutowy spacer. I to już wystarcza, by nasz organizm wszedł na nieco wyższy poziom metabolizmu. Ta jedna mała zmiana może pociągnąć za sobą kolejne – bo na przykład w trakcie tych spacerów znajdziemy czas, by przyjrzeć się sobie, by pomyśleć, zatrzymać się. Może wtedy pojawić się myśl o kolejnym elemencie, jaki możemy wprowadzić do naszego życia, by osiągnąć pożądaną sylwetkę.

Trzecim czynnikiem, który powoduje, że boimy się zmian jest obawa przed porażką – i to jest całkowicie naturalne. Fakt, że może nam się coś nie udać, sprawia, że często już na wstępie nie podejmujemy działania. Wolimy pozostać na bezpiecznym lądzie i obserwować, jak inni zmagają się ze swoimi procesami zmiany. W tym miejscu warto powiedzieć, że strach jest taką emocją, która często nas chroni przed sytuacjami, które mogłyby nam zagrażać. To wynika z naszych pierwotnych doświadczeń. Sztuką jest zatem słuchać własnej intuicji, własnego serca i świadomie zadecydować, co faktycznie nie jest dla nas, w co nie chcemy się angażować, a przed czym się wzbraniamy bez konkretnego powodu.

Czwarty powód lęku przed zmianami w życiu wynika naturalnie z tego opisanego powyżej – boimy się oceny innych – a co, jeśli mi się nie uda? Co powie mój partner, mój szef, moja koleżanka? Często mamy taką tendencję do nadmiernego liczenia się z opinią innych na nasz temat, a sami nie mamy zaufania do siebie samych. W pracy z moimi klientami często słyszę, jak ważna jest dla nich opinia środowiska, w którym funkcjonują. Często żyją oni wręcz w strachu przed oceną innych. Zawsze wtedy zachęcam do przejrzenia własnych zasobów, własnych umiejętności – to dobra baza do budowania mocnej samooceny. Generalnie bycie dobrym dla siebie, akceptującym swoje słabości i uczucia to sposób na lepsze radzenie sobie w życiu – także ze zmianami. Ale o tym w kolejnym akapicie tego artykułu.

 

Jak radzić sobie ze zmianami w życiu? 

 

Na wstępie warto tutaj zaznaczyć, iż o zmianie swojego życia możemy mówić w dwóch kontekstach. Pierwsza to sytuacja, kiedy my sami pragniemy coś w życiu zmienić. Najczęściej mamy wtedy już w miarę precyzyjnie nazwany problem i wiemy, jakiej zmiany w życiu nam trzeba. A jeśli nie wiemy, możemy tej odpowiedzi poszukać wspólnie z psychologiem lub coach’em. Motywacja do zmiany jednak wtedy jest wewnątrz nas – to nasza decyzja, nasze działania mają nas przeprowadzić przez proces zmiany.

Druga sytuacja jest diametralnie inna – to środowisko wymusza na nas zmianę życia.  W dobie pandemii COVID19 możemy to obserwować na przykład w środowisku szkolnym czy akademickim – praktycznie z dnia na dzień nauczyciele czy wykładowcy musieli przenieść się ze swoimi zajęciami i wykładami do świata online. Ta zmiana dotknęła nie tylko nauczycieli, ale również i ich uczniów. Tak się złożyło, że w tym czasie miałam okazje rozmawiać zarówno z nauczycielami, jak i uczniami na temat tego procesu. Żadnej z tych grup nie było łatwo zaakceptować tę zmianę. Dlaczego o tym piszę?

Otóż motywacja i akceptacja w procesie zmiany są kluczowe w mojej ocenie. Jeśli to my sami pragniemy coś zmienić w swoim życiu, to wówczas najczęściej jest tak, że nasza motywacja jest na wysokim poziomie. Motywuje nas samo działanie, ale też i wizja zmiany życia na lepsze – tego, co będzie na końcu. Praca z wizualizacją pożądanej zmiany może tu być bardzo pomocna. Im dokładniej sobie wyobrazimy to, co chcemy osiągnąć, tym łatwiej będzie nam utrzymać motywację. Zadbajmy o szczegóły w tym wizualizowaniu – jak będziemy się wtedy czuć, jak będziemy wyglądać, w jakim otoczeniu będziemy, kto będzie wokół nas, po czym poznają nasi bliscy, że coś się zmieniło w naszym życiu.

 

Jak zaakceptować zmiany w życiu? 

 

Druga kwestia, niezmiernie pomocna w procesie zmiany, to akceptacja – zarówno tego, co ma się zmienić, jak i naszych potknięć w drodze do tej zmiany. Akceptowania można się nauczyć – to bardzo ważna umiejętność w zakresie rozwoju osobistego. Ważne w tym wszystkim jest to, byśmy sami dla siebie byli dobrzy, wspierający i właśnie akceptujący. Jeśli mamy w sobie przyjaciela, a nie wroga dla samych siebie, to łatwiej nam radzić sobie ze zmianami w życiu. Łatwiej również dążyć do preferowanej zmiany.

A co w sytuacji, jeśli to nie my o tej zmianie zadecydowaliśmy? Wówczas warto na spokojnie przyjrzeć się całej sytuacji. Jakie z niej możemy mieć korzyści? Odwołam się do przykładu nauczycieli, o którym wspominałam wcześniej. Osoby, z którymi współpracuję, do tej pory prowadziły na przykład zajęcia w całej Polsce i tylko w formach stacjonarnych, nagle mogą bez wychodzenia z domu przeszkolić większą ilość osób i dotrzeć do klientów bez względu na ich miejsce pracy czy zamieszkania – a wszystko to dzięki platformom do spotkań online.  Dla wielu z nich wiązało się to na początku z dużym wyzwaniem, nie każdy dobrze czuje się przed kamerą – ale okazało się, iż bilans zysków i strat tej zmiany okazał się dla nich korzystny.

Kiedy zmiana w życiu dociera do nas z zewnątrz, naturalnym odruchem jest opór, lęk, a nawet czasami i załamanie. Nie jesteśmy często gotowi na pewne zmiany. Jeśli odczuwamy wyjątkową trudność w tym, z czym się mierzymy, warto wówczas skorzystać ze wsparcia specjalisty. Łatwiej nam będzie wówczas z uwagą przyjrzeć się temu, co dzieje się aktualnie w naszym życiu i wspólnie znaleźć pozytywy całej sytuacji. A one zawsze są – tylko nie zawsze mamy do nich od razu dostęp.

 

Zmiana życia na lepsze 

 

Na koniec tego artykułu chciałabym się odnieść do takiego zdania, które często słyszę od swoich klientów – „Chcę zmiany życia na lepsze”. Co to oznacza? Oczywiście dla każdego coś zupełnie innego, ale jeśli mamy w sobie taką potrzebę zmiany życia na lepsze, to jest to wspaniały punkt wyjścia do tego, by wspólnie ze specjalistą się temu przyjrzeć. Warto wiedzieć, z czego wówczas można skorzystać:

- z terapii, jeśli problem jest głęboki i czujemy, że tylko poprzez regularną i głęboką pracę możemy sobie z nim poradzić,

- z konsultacji z psychologiem, jeśli potrzebujemy wsparcia i wspólnego ponazywania pewnych obszarów,

- z coachingu lub mentoringu, jeśli potrzebujemy dalej rozwijać swoje zasoby, pracować na przykład nad marka osobistą,

- z konsultacji z dietetykiem, jeśli potrzebujemy przeorganizować nasze nawyki żywieniowe.

Oczywiście każda z tych wyżej wymienionych form może być dla nas korzystna i użyteczna. Jak wybrać właściwą? Korzystajmy z własnej intuicji – mamy w sobie odpowiedź, czego nam w danej chwili potrzeba, jaka zmiana w życiu będzie dla nas korzystna. Specjalistów we wszystkich ww. dziedzinach znajdziecie Państwo na platformie Avigon.pl.

Jak wspominałam wcześniej – w procesie zmiany trzeba nam odwagi i dużej uważności na siebie i swoje potrzeby – i właśnie tego Państwu życzę w Waszych zmianach życia na lepsze!

 

Z wdzięcznością

Aleksandra

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl - wejdź i umów wizytę u mgr Aleksandra Przeniosło


 

picture
picture
mgr Aleksandra Przeniosło
line
Psycholog, Coach, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Psycholog biznesu, Psycholog młodzieży, Doradca zawodowy, Trener, Life Coach, Dla McD

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV