Nerwica lękowa - leczenie i terapia

leki.jpg

 

Co to jest nerwica lękowa?

 

Nerwica lękowa jest zaburzeniem, w którym głównym towarzyszącym nam uczuciem jest lęk.

 

Nerwica lękowa może pojawić na każdym etapie życia oraz występować niezależnie od wieku.

 

Lęk, który się pojawia utrudnia codzienne funkcjonowanie sprawia, że nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym. Powoduje to występowanie objawów somatycznych, które pojawiając się nasilają uczucie lęku. Zaburzenie to statystycznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

 

Przyczyny nerwicy lękowej

 

Przyczyny nerwicy lękowej mogą leżeć zarówno po stronie fizycznej, jak i psychologicznej. Powodem może być nadczynność tarczycy, w wyniku której nadprodukcja hormonów może pobudzać organizm.

 

Innym schorzeniem wpływającym na wystąpienie nerwicy lękowej może być guz chromochłonny nadnerczy, który powoduje wzrost stężenia hormonu stresu w organizmie.

 

Czynnikami psychologicznymi, które wywołują nerwicę lękową są: brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych, brak poczucia bezpieczeństwa, nadopiekuńczość rodziców, nierozwiązane konflikty, konflikty wewnętrzne, długotrwały stres, przeżyte traumy, trudna sytuacja życiowa.

 

Objawy nerwicy lękowej

 

Przykładowymi objawami są:

 

  • lęk, ataki paniki, fobie, natręctwa;
  • pesymizm, brak motywacji, poirytowanie, płaczliwość, bezsenność, izolowanie się, apatia;
  • bóle głowy, bóle brzucha, uczucie duszności, uczucie ucisku w gardle, kołatanie serca, nudności, drżenie rąk lub nóg, uczucie zimna, zgrzytanie zębami, bóle stawów i mięśni.

 

Leczenie nerwicy lękowej online

 

Podstawową formą pomocy osobom z nerwicą lękową jest psychoterapia.

Głównym elementem terapii jest dojście do tego, co jest źródłem konfliktu, z którym zmaga się pacjent, a następnie przepracowanie go i nauczenie się radzenia z objawami nerwicy.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pedagog, Kraków

Psychoterapia zaczyna się od spotkania osób i prowadzi ku zmianie …
od wewnętrznego bólu, lęku, poczucia bezradności albo niezgody na istniejący stan rzeczy do zrozumienia, doświadczenia ulgi, otwarcia się przestrzeni, w której możliwy staje się wybór dalszej, naprawdę własnej drogi.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Coach, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Psycholog kliniczny, Trener, Coach kryzysowy, Life Coach, Warszawa

Psycholog, absolwentka UKSW. W 2014 roku pozyskała tytuł PhD w dziedzinie psychologii medycznej za pracę naukową w temacie kompetencji komunikacyjnych i społecznych. Od wielu lat pracuje jako psycholog, w tym z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV