Jak dbać o związek w czasie pandemii COVID-19?

Avigon.pl
pon., 04/06/2020 - 08:12

Miliony ludzi jest zamkniętych w swoich domach. Choć samoizolacja chroni przed zarażeniem, jednocześnie może nieść nieprzyjemne skutki dla romantycznych relacji, bowiem nie zawsze mieliśmy możliwość tak dużo przebywać ze swoimi partnerami. Nic dziwnego, że pojawia się także niepokój o relacje. Jak dbać o związek w czasie pandemii? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

 

Bycie ze sobą 24h na dobę może szkodzić

 

Niespodziewane skutki uboczne izolacji dla związków zaobserwowano do tej pory w Chinach. Kiedy tylko pewne ograniczenia zostały zniesione, w stolicy prowincji Shaanxi, mieście Xi'an, zaobserwowano wzrost pozwów rozwodowych. Wiele par musiało pozostać w domach przez kilka miesięcy, co jeszcze bardziej nasiliło pierwotnie istniejące konflikty. Doświadczenie kwarantanny może być szczególnie dotkliwe w przypadku związków, które od dawna żywią wzajemne urazy i u których dominuje słaba komunikacja. W takim przypadku konieczność bycia ze sobą 24 godziny na dobę niejednokrotnie przeleje „czarę goryczy”.

Niemniej warto być też optymistycznym, ponieważ okres kwarantanny może być doskonałym czasem do zbliżenia się z partnerem, odkrycia nowych sposobów komunikacji, spędzania czasu, nowych pasji, a także czasem na nowo rozpalenia sfery seksualnej.

 

Jak dbać o związek w czasie kwarantanny?

 

1. Dajcie sobie przestrzeń

Bycie za dużo razem może być drażniące, zatem podzielcie swój dzień na części: czas przeznaczony na pracę zdalną, czas spędzany indywidualnie oraz czas spędzany z partnerem. Dzięki temu będziecie mieć niezbędny balans i będziecie mogli zadbać zarówno o siebie jak i swój związek.

Jeśli musicie przedyskutować jakieś problemy ustalcie, że będziecie o nich rozmawiać maksymalnie pół godziny danego dnia i tylko wtedy, gdy obydwoje będziecie w dość dobrym nastroju. Badania psychologiczne przekonują, że ważne rozmowy powinny być przeprowadzane kiedy jesteśmy wypoczęci, w dobrym nastroju, ponieważ wraz z późniejszymi porami dnia narasta prawdopodobieństwo poważnej kłótni. Statystycznie częściej awantury są wieczorem. Wynika to z faktu, że pod koniec dnia jesteśmy zwykle zmęczeni i mamy wyższy poziom napięcia.

Sposobem dania sobie przestrzeni może być też czas na przerwę np. 5-10 minut. Jeśli widzicie, że napięcie i złość narasta poproście o czas przerwy, mówiąc np. „Potrzebuję teraz 5 minut dla siebie. Idę do innego pokoju, aby uspokoić się”.

 

2. Romantyzm to nic trudnego

Spróbujcie, choć częściowo odtworzyć czas kiedy miłość rozkwitała, czas pierwszych randek i co wtedy robiliśmy. Warto dbać o związek za pomocą romantycznych gestów. Przykładowo spacerowanie dwa razy dziennie i trzymanie się za ręce lub przytulanie się i śmianie się podczas oglądania komedii, może być dobrym sposobem wniesienia odrobiny romantyzmu do trudnych okoliczności.

Oczywiście gry planszowe i gry karciane, które zmuszają nas do utrzymywania kontaktu wzrokowego są także dobrym sposobem odwrócenia uwagi od aktualnej sytuacji i dbania o romantyczny nastrój. Stwórzcie sobie miłą atmosferę przygaszając światło, zapalając ulubione świeczki zapachowe i puszczając miłą muzykę.

 

3. Używajcie komunikatów „ja”

Jak pielęgnować związek w trudnym czasie? Zamiast atakować kogoś zaczynając od komunikatu „ty”, jednocześnie grożąc lub wskazując drugą osobę palcem (np. „Bo ty zawsze…”), starajmy się poprawić naszą codzienną komunikację poprzez komunikaty „ja”.

Ekspert małżeński, profesor John Gottman wskazuje, że dobrze jest mówić o swoich uczuciach i potrzebach za pomocą komunikatów „ja”, czyli „(Ja) czuję … i potrzebuję (chciałbym, prosiłbym) …”. Gottman wyjaśnia, że kiedy używamy komunikatów „ty”, aby opisać swoje uczucia i potrzeby, to są one odbierane jako krytyka i druga osoba szybko przechodzi do defensywy. Komunikaty „ja” mogą być zatem dobrym środkiem do rozpoczęcia rozmowy, gdy chcemy z partnerem porozmawiać o czymś istotnym.

W dbaniu o poprawne relacje w związku użyteczną metodą może być także technika kanapki, która polega na pochwaleniu partnera, powiedzeniu tego, co chcielibyśmy, aby zmienił i na końcu znowu pochwaleniu partnera za jakąś dobrą właściwość.

 

4. Słuchajcie i okazujcie sobie wsparcie

Gdy nasz partner odczuwa lęk z powodu koronawirusa lub z powodów finansowych powiązanych z pandemią, ważne jest abyśmy wysłuchali jego autentycznych myśli, uczuć i okazali wsparcie. Często poczucie bycia wysłuchanym i poczucie otrzymania wsparcia jest tym, czego najbardziej tak naprawdę partner potrzebuje.

Oczywiście, jeśli niektóre troski można rozwiązać praktycznie wskazane jest zapytanie swojego partnera czy potrzebuje pomocy. W rozwiązaniu problemu warto wspólnie przeprowadzić burzę mózgów, wypisując na kartce możliwe rozwiązania. Pamiętajmy, że okazywanie wsparcia, słuchanie i wspólne rozwiązywanie problemów to jedne z najlepszych sposobów dbania o związek.

 

5. Skoncentrujcie się na byciu życzliwymi

Uznaj za ważny cel traktowanie swojego partnera z szacunkiem i życzliwością. Jeśli będziesz niemiły przeproś, ale także wybacz partnerowi, gdy będzie niegrzeczny. Pamiętaj, że choć teraz nie ma zbyt wielu rzeczy, które możemy kontrolować, to jedną z rzeczy, na którą mamy wpływ jest sposób w jaki traktujemy siebie nawzajem. Pozostań miły, życzliwy, przyjazny i okazuj szacunek nawet będąc zestresowanym. Zrozum, że twój partner też może być zestresowany, stąd mogą pojawiać się różne reakcje, niemniej bycie życzliwym nie będzie zamieniało sytuacji trudnej w jeszcze gorszą.

 

6. Zadbajcie o swój poziom stresu podczas kwarantanny

Choć nie mamy dostępu do wielu sposobów zarządzania swoim nastrojem jak wcześniej (np. odwiedziny innych), to na szczęście istnieją proste sposoby radzenia sobie z niepokojem i stresem, które pomogą pielęgnować wasz związek. Medytacja, techniki oddechowe, joga, ćwiczenia fizyczne, kolorowanki dla dorosłych, słuchanie muzyki, czytanie książki – wszystkie z nich są doskonałymi sposobami dbania o siebie, a pośrednio dbania o związek. Praca nad zarządzaniem własnymi emocjami jest najlepszym sposobem troszczenia się również o związek i drugą połowę w aktualnych okolicznościach.

 

7. Skorzystajcie z możliwości spędzenia czasu razem

Na wcześniejszych etapach związku partnerzy chcą spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. Bycie zamkniętymi razem w pomieszczeniu może być marzeniem wielu par. Oczywiście wraz z długością trwania związku możemy nie mieć już pierwotnego pragnienia bycia nierozłącznymi, jak miało to miejsce za czasów romantycznych początków i zakochania.

Jednak nawet relacje będące w innym punkcie rozwoju, mogą także wiele skorzystać na możliwości bycia razem przez więcej czasu. Aby się zbliżyć do siebie wykorzystajmy ten czas na rozmowy o rzeczach nie powiązanych z epidemią, podyskutujemy o swoich przyszłych planach oraz rzeczach, które chcielibyśmy zmienić w niedalekiej przyszłości. Ponadto grajmy razem w gry, czytajmy razem lub uczmy się nowych rzeczy (w tym o sobie nawzajem). Kluczowe jest tu słowo „razem”, a więc róbmy w parach jak najwięcej. Również na nowo odkryjmy swoje ciała poprzez masaż, przytulanie, uprawianie seksu. Dotykanie się jest ważnym zachowaniem wiążącym, czyli budującym więź między partnerami. Dbajmy o namiętność i bliskość fizyczną w związku.

Mając sporo czasu zróbmy listę rzeczy, które chcielibyśmy zrobić kiedyś wspólnie i zakreślmy te, które możemy wykonać nawet od razu razem w domu. Możemy w tym czasie zmienić coś w wystroju mieszkania lub wspólnie porządkować mieszkanie. Możliwości spędzenia czasu wspólnie jest naprawdę sporo, wystarczy trochę kreatywności. Pomyślmy zatem jak dbać o związek w trakcie wspólnej rozmowy.

 

8. Pozostańcie w kontakcie ze światem zewnętrznym

Warto mieć każdego dnia jedną lub dwie rozmowy telefoniczne (bądź wideoczaty) z innymi, ważnymi dla nas ludźmi. Nie zaniedbujmy relacji z przyjaciółmi, kochanymi osobami z rodziny. Jest to ważny element dbania o własny dobrostan psychiczny, a jednocześnie sposób dania sobie przestrzeni w związku. Nie koncentrujmy się tylko na naszym partnerze.

 

9. Nauczcie się lepszej komunikacji

Komunikacja jest kluczową umiejętnością w relacjach, nie tylko partnerskich, ale kiedy jesteśmy zamknięci razem 24 godziny na dobę staje się jeszcze ważniejsza. Istotne jest bycie empatycznym, nie wyzywanie, nie zawstydzanie oraz brak minimalizowania problemów, o których chce rozmawiać nasz partner. W polepszeniu komunikacji może pomóc wspólne czytanie dobrej książki o komunikacji w związkach. Poczytajmy zatem taką pozycję ze swoim partnerem i praktykujemy wybrane sposoby.

Aby pielęgnować związek zauważmy i porozmawiajmy o różnicach dotyczących reagowania na zagrożenie wywołane przez koronawirusa. Zaakceptujmy istnienie odmiennych reakcji. Rozmowa oraz nazwanie zauważonych różnic może być ważnym krokiem rozładowania konfliktu wynikającego z innych sposobów reakcji na niebezpieczną i niepokojącą sytuację pandemii.

Kluczowa w komunikacji i zarządzaniu konfliktem jest wspomniana już umiejętność aktywnego słuchania. Postarajmy się usłyszeć punkt widzenia drugiej strony i zrozumieć go. Warto dać swoim partnerom odczuć, że ich słuchamy i rozumiemy, dzięki czemu wytworzymy więcej harmonii w naszych domach.

 

Powyższy katalog nie wyczerpuje sposobów jak dbać o własny związek, niemniej może stanowić inspirację do własnych poszukiwań. Każdy z nas jest indywidualnością, każda relacja jest inna, zatem poszukajmy tego co działa dla nas. Wszyscy mamy możliwości i zasoby, aby zadbać o związki i być w nich szczęśliwi, pomimo aktualnie trudnej sytuacji.

 

Spokojny, niezestresowany partner to często lepszy partner w kontakcie, zatem poczytaj również: Jak radzić sobie z stresem i niepokojem w czasie pandemii Covid-19? 16 prostych wskazówek.

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl - wejdź i umów wizytę u mgr Piotr Modzelewski


Literatura cytowana:

Kasper, L. B. (2020). 6 Relationship Tips From a Therapist on Dealing With Covid-19 Stress. Pobrane z: https://thebolditalic.com/6-relationship-tips-from-a-therapist-to-help-deal-with-covid-19-stress-4a68c0250740

Laderer, A. (2020). 6 Tips to Keep from Destroying Your Relationship During Quarantine. Pobrane z: https://www.talkspace.com/blog/coronavirus-relationship-quarantine-advice/

Morin, A. (2020). 5 ways to survive being quarantined with your partner, according to a couple's therapist. Pobrane z: https://www.businessinsider.com/5-ways-to-survive-if-you-are-quarantined-with-partner-2020-3

Sager, J. (2020). Love in the Time of Coronavirus—6 Tips to Protect Your Marriage While Quarantined. Pobrane z: https://parade.com/1010961/jessicasager/marriage-tips-coronavirus/

Thayer, R. E. (2008). Źródło codziennych nastrojów. Kontrola energii, napięcia i stresu. Gliwice: Wydawnictwo Helion.

 

 

picture
picture
dr Piotr Modzelewski
line
Psycholog, Psychoterapeuta, Coach, Terapeuta, Pedagog

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV