Żarłoczność psychiczna - terapia i leczenie

 

Żarłoczność psychiczna (bulimia) jest to zaburzenie psychiczne, w wyniku którego dochodzi do niekontrolowanych epizodów objadania się, a następnie przeczyszczania poprzez prowokowanie wymiotów, czy stosowanie środków przeczyszczających.

Najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się w okresie dorastania.

 

Przyczyny żarłoczności

 

Osoby z bulimią często czują się samotne, niezrozumiałe a jedzenie stanowi dla nich jedyne źródło przyjemności.

Po pewnym czasie sięganie po jedzenie w momencie obniżenia się nastroju staje się nawykiem i osoba chora traci nad tym kontrolę.

 

Bulimia często współwystępuje z depresją, labilnością emocjonalną oraz obniżoną samooceną. Może być również symptomem wskazującym na występowanie problemów rodzinnych.

 

Objawy żarłoczności:

 

  • epizody objadania się występujące przynajmniej dwa razy w tygodniu w okresie 3 miesięcy;
  • pojawianie się przymusu jedzenia oraz spożywania takiej ilości, która nie byłaby możliwa do skonsumowania przez osobę zdrową;
  • po epizodzie objadania, stosowanie technik przeczyszczających takich jak: prowokowanie wymiotów, zażywanie leków przeczyszczających oraz moczopędnych, prowokowanie wydalania stolca, głodzenie się, wykonywanie ćwiczeń fizycznych;
  • percepcja siebie jako osoby otyłej, strach przed przytyciem.

 

Leczenie bulimii

 

W przypadku bulimii konieczne jest zastosowanie terapii.

Najczęściej stosowanymi rodzajami terapii jest poznawczo – behawioralna, psychodynamiczna oraz systemowa (obejmująca całą rodzinę).  Niekiedy konieczne jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta

Zdaję sobie sprawę jak trudne może być proszenie o pomoc- w szczególności kiedy zdaje się nam, że sytuacja w której się znaleźliśmy jest bez wyjścia a my jesteśmy pozostawieni wobec niej zupełnie sami.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Dietetyk, Psychodietetyk

Zawodowo zajmuję się psychoterapią zaburzeń psychicznych i zaburzeń osobowości. Pomagam również kształtować zdrowe nawyki żywieniowe.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV