Żarłoczność psychiczna (bulimia) jest to zaburzenie psychiczne, w wyniku którego dochodzi do niekontrolowanych epizodów objadania się, a następnie przeczyszczania poprzez prowokowanie wymiotów, czy stosowanie środków przeczyszczających.
Najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się w okresie dorastania.
Przyczyny żarłoczności
Osoby z bulimią często czują się samotne, niezrozumiałe a jedzenie stanowi dla nich jedyne źródło przyjemności.
Po pewnym czasie sięganie po jedzenie w momencie obniżenia się nastroju staje się nawykiem i osoba chora traci nad tym kontrolę.
Bulimia często współwystępuje z depresją, labilnością emocjonalną oraz obniżoną samooceną. Może być również symptomem wskazującym na występowanie problemów rodzinnych.
Objawy żarłoczności:
- epizody objadania się występujące przynajmniej dwa razy w tygodniu w okresie 3 miesięcy;
- pojawianie się przymusu jedzenia oraz spożywania takiej ilości, która nie byłaby możliwa do skonsumowania przez osobę zdrową;
- po epizodzie objadania, stosowanie technik przeczyszczających takich jak: prowokowanie wymiotów, zażywanie leków przeczyszczających oraz moczopędnych, prowokowanie wydalania stolca, głodzenie się, wykonywanie ćwiczeń fizycznych;
- percepcja siebie jako osoby otyłej, strach przed przytyciem.
Leczenie bulimii
W przypadku bulimii konieczne jest zastosowanie terapii.
Najczęściej stosowanymi rodzajami terapii jest poznawczo – behawioralna, psychodynamiczna oraz systemowa (obejmująca całą rodzinę). Niekiedy konieczne jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych.