Żarłoczność psychiczna - terapia i leczenie

 

Żarłoczność psychiczna (bulimia) jest to zaburzenie psychiczne, w wyniku którego dochodzi do niekontrolowanych epizodów objadania się, a następnie przeczyszczania poprzez prowokowanie wymiotów, czy stosowanie środków przeczyszczających.

Najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się w okresie dorastania.

 

Przyczyny żarłoczności

 

Osoby z bulimią często czują się samotne, niezrozumiałe a jedzenie stanowi dla nich jedyne źródło przyjemności.

Po pewnym czasie sięganie po jedzenie w momencie obniżenia się nastroju staje się nawykiem i osoba chora traci nad tym kontrolę.

 

Bulimia często współwystępuje z depresją, labilnością emocjonalną oraz obniżoną samooceną. Może być również symptomem wskazującym na występowanie problemów rodzinnych.

 

Objawy żarłoczności:

 

  • epizody objadania się występujące przynajmniej dwa razy w tygodniu w okresie 3 miesięcy;
  • pojawianie się przymusu jedzenia oraz spożywania takiej ilości, która nie byłaby możliwa do skonsumowania przez osobę zdrową;
  • po epizodzie objadania, stosowanie technik przeczyszczających takich jak: prowokowanie wymiotów, zażywanie leków przeczyszczających oraz moczopędnych, prowokowanie wydalania stolca, głodzenie się, wykonywanie ćwiczeń fizycznych;
  • percepcja siebie jako osoby otyłej, strach przed przytyciem.

 

Leczenie bulimii

 

W przypadku bulimii konieczne jest zastosowanie terapii.

Najczęściej stosowanymi rodzajami terapii jest poznawczo – behawioralna, psychodynamiczna oraz systemowa (obejmująca całą rodzinę).  Niekiedy konieczne jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Coach, Psychoterapeuta, Terapeuta, Mentor, Psycholog biznesu, Terapeuta uzależnień, Doradca zawodowy, Trener, Katowice

Jestem absolwentką psychologii certyfikowanym coachem , terapeutą Racjonalnej Terapii Zachowań, terapeutą Solution Focused Brief Therapy.

Specialist avatar

Psycholog, Coach, Psycholog biznesu, Doradca zawodowy, Trener, Coach kryzysowy, Life Coach, Wrocław

Jestem psychologiem, coachem, HR-owcem, trenerem rozwoju osobistego i biznesu, konsultantem Insights Discovery oraz asesorem AC/DC. Jestem również autorką artykułów na portalach branżowych oraz rozdziału w książce „Godzina wychowawcza z Agnieszką Osiecką” Małgorzaty Wiśniewskiej-Olejnik.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV