Żarłoczność psychiczna - terapia i leczenie

 

Żarłoczność psychiczna (bulimia) jest to zaburzenie psychiczne, w wyniku którego dochodzi do niekontrolowanych epizodów objadania się, a następnie przeczyszczania poprzez prowokowanie wymiotów, czy stosowanie środków przeczyszczających.

Najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się w okresie dorastania.

 

Przyczyny żarłoczności

 

Osoby z bulimią często czują się samotne, niezrozumiałe a jedzenie stanowi dla nich jedyne źródło przyjemności.

Po pewnym czasie sięganie po jedzenie w momencie obniżenia się nastroju staje się nawykiem i osoba chora traci nad tym kontrolę.

 

Bulimia często współwystępuje z depresją, labilnością emocjonalną oraz obniżoną samooceną. Może być również symptomem wskazującym na występowanie problemów rodzinnych.

 

Objawy żarłoczności:

 

  • epizody objadania się występujące przynajmniej dwa razy w tygodniu w okresie 3 miesięcy;
  • pojawianie się przymusu jedzenia oraz spożywania takiej ilości, która nie byłaby możliwa do skonsumowania przez osobę zdrową;
  • po epizodzie objadania, stosowanie technik przeczyszczających takich jak: prowokowanie wymiotów, zażywanie leków przeczyszczających oraz moczopędnych, prowokowanie wydalania stolca, głodzenie się, wykonywanie ćwiczeń fizycznych;
  • percepcja siebie jako osoby otyłej, strach przed przytyciem.

 

Leczenie bulimii

 

W przypadku bulimii konieczne jest zastosowanie terapii.

Najczęściej stosowanymi rodzajami terapii jest poznawczo – behawioralna, psychodynamiczna oraz systemowa (obejmująca całą rodzinę).  Niekiedy konieczne jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Dietetyk, Katowice

Moja praca jest efektem osobistych doświadczeń, pasji oraz zainteresowania zdrowym stylem życia. Od wielu lat pomagam moim klientom zmieniać nawyki żywieniowe, pokonywać schorzenia dieto-zależne oraz zachować młody wygląd.

Specialist avatar

Psycholog, Terapeuta, Psycholog młodzieży, Psychotraumatolog, Trener, Warszawa

W swojej pracy wychodzę z założenia, że emocje nie są problemem, który trzeba rozwiązać, tylko wskazówkami w drodze do lepszego zrozumienia siebie. Mówią one o niezaspokojonych potrzebach albo pokazują utrwalone w naszym mózgu schematy reagowania.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV