Czym jest coaching
John Whitmore, pracujący w branży coachingowej ponad 30 lat, mawiał, iż coaching jest pomaganiem w uczeniu się, a nie nauczaniem, oraz służy odblokowaniu potencjału danej osoby, by maksymalizować jej dokonania i działania przybliżające ją do zamierzonego celu.
Coaching jest zatem pewnym procesem, w którym towarzyszy nam coach i wspiera nas w naszej drodze. Jeden z nauczycieli coachingu mawia, iż czasami nie samo osiągnięcie zamierzonego efektu jest sensem coachingu, a sama droga (proces), jaki pokonujemy do tego celu.
Kiedy wybieramy psychologa czy psychoterapeutę dla siebie, najczęściej dokładnie sprawdzamy jego/jej kompetencje, wykształcenie itd. Z coachingiem jest nieco inaczej. Może być prowadzony przez osoby z różnym bazowym wykształceniem (psycholodzy, bankierzy, managerowie itd.). Ważne jednak by i w tym obszarze szukać specjalistów – osób posiadających odpowiednie doświadczenie, wykształcenie a często również odpowiednie do tego zawodu certyfikaty i zaświadczenia.
W dobie poszerzającego się świata wirtualnego warto wiedzieć, iż coaching online nie traci na jakości w zestawieniu z coachingiem prowadzonym stacjonarnie. Sama idea coachingu jest relacją wspierającą, motywującą, nastawioną na współtowarzyszenie w drodze do zmiany i z powodzeniem może być realizowana również w formie indywidualnych sesji coachingowych online.
Za powodzenie procesu coachingowego odpowiada Klient i to z jak dużym zaangażowaniem i jasnym celem wchodzi w proces. Metodą pracy coachingowej można mierzyć się między innymi z takimi tematami jak: poczucie własnej wartości, jak radzić sobie z emocjami, jak radzić sobie ze stresem, jak zwiększyć efektywności w życiu zawodowym lub osobistym.
Dobry coach wie, jak prowadzić klienta by potrafił on pracować na własnych zasobach i czerpać z nich rozwiązania. Jak najbardziej może taki proces być twórczy i budujący zarówno w wersji coachingu internetowego, jak i stacjonarnego.
Coaching a psychoterapia
Coaching często jest błędnie mylony z psychoterapią, dlatego warto pokazać różnice pomiędzy tymi dwoma procesami.
- Dobrze zakontraktowany coaching najczęściej z góry ma określoną ilość sesji ustaloną pomiędzy Klientem a coachem – psychoterapia nie zakłada z góry, ile spotkań potrzebuje Klient.
- W coachingu Coach pracuje z Klientem nad zwiększeniem efektywności, realizacją celu, nad dalszym rozwojem osobistym. W psychoterapii Terapeuta pracuje z Klientem nad problemem, z jakim trafia on do gabinetu, by Klient umiał sobie lepiej z nim radzić lub całkowicie wykluczył go ze swojego życia.
- Klient coachingu najczęściej dobrze sobie radzi w życiu i szuka dla siebie nowych form rozwoju i pracy nad sobą. Na psychoterapię trafia najczęściej osoba, która ma trudności w codziennym funkcjonowaniu.
- Coach nie diagnozuje i nie leczy swojego Klienta – psychoterapeuta może diagnozować i we współpracy na przykład z psychiatrą leczy.
- Coaching często skupia się na rezultatach, zamierzeniach i celach – psychoterapia dużą uwagę przykłada do uczuć i poprawy, by lepiej sobie radzić z codziennością.
- Celem coachingu jest rozwój, poprawa wybranego przez Klienta obszaru, lepsze radzenie sobie – celem psychoterapii jest zrozumienie i przezwyciężenie przez Klienta problemów, by poprawić jakość jego życia.
Warto również nadmienić, iż o ile psychoterapeuci wymiennie o osobach, z którymi pracują, mówią Klient lub Pacjent, o tyle coach zawsze ma w swojej pracy Klienta.
Zarówno coaching, jak i psychoterapia mogą być realizowane w formie konsultacji online – najważniejsze jest, by mieć pewność, iż wybieramy spośród specjalistów (jak na Avigon.pl) oraz że dobrze czujemy się w spotkaniach z naszym Coachem lub Psychoterapeutą.
Korzyści z coachingu online
Jakie zatem możemy mieć korzyści z udziału w indywidualnym coachingu internetowym?
Po pierwsze, wybierając dobrego Coacha, wspólnie z nim ustalamy, nad czym chcemy pracować. Czy jest to szeroki obszar w naszym życiu (zdrowie, relacje międzyludzkie, praca), a może konkretny temat do wspólnej pracy, np. zwiększenie sprzedaży. Dobrze nazwany cel wiele ułatwia w coachingu, bo dokładnie wiemy, do czego zmierzamy. Może się w trakcie procesu zdarzyć, iż nieco zmienimy cel, inaczej go nazwiemy, ale tu mądrością coacha jest zachować uważność na proces i na Klienta i nie przeoczyć tych zmian.
Po drugie, coaching jest procesem, dzięki któremu możemy ponazywać swoje zasoby oraz ewentualne obszary do dalszej pracy. Mając pełną świadomość własnych mocy, łatwiej nam z nich korzystać przy różnych okazjach.
Po trzecie, coaching jest relacją wspierającą i budującą. Każdemu z nas potrzebny jest ktoś taki, kto w nas wierzy, wspiera i potrafi mądrze towarzyszyć nam w naszej drodze. Kims takim może być coach.
Po czwarte, coaching internetowy zapewnia nam w dogodnej dla nas formie i czasie okazję do rozwoju osobistego, do przyjrzenia się sobie w nowym świetle. Zadaniem coacha jest odpowiednie zadawanie pytań, szukanie wraz z Klientem odpowiedzi i podążanie za Klientem.
Coach online - szybko i komfortowo
Dla kogo zatem jest usługa coacha online? Dla każdego!
Coaching internetowy może przynieść korzyści osobom nieśmiałym; wygodnym; zapracowanym; otwartym – jednym słowem każdemu i każdy z Państwa może kierować się innymi czynnikami wybierając taką formę kontaktu z coachingiem.
Na portalu Avigon znajdą Państwo najlepszych specjalistów, wśród których jest również coach online.
Praca z coachem online wygląda tak samo jak przy spotkaniu stacjonarnym. W obu sytuacjach należy ustalić cel coachingu, formy współpracy, ilość sesji, czas trwania sesji itp. Każda sesja online ma swoją dynamikę, ale warto zadbać o komfortowe warunki do rozmowy i pracy z coachem. Na pewno w takim spotkaniu przyda nam się cisza, spokój, coś do notowania oraz szklanka wody. Wszak coaching podobnie jak inne formy pracy nastawionej na rozwój osobisty opiera się głównie na rozmowie.
Trening osobisty z Coachem – szkolenie umiejętności i zdobywanie pewności siebie
Jaki powinien być coach? Dobry Coach pozwoli Ci lepiej wykorzystać Twój potencjał. Wesprze Cię w rozwijaniu i udoskonalaniu umiejętności, które już posiadasz. Dzięki niemu zdobędziesz na przykład upragnioną pewność siebie; zaczniesz się rozwijać i odkrywać w sobie nowe motywacje albo zrealizujesz od dawna zakładany plan przybliżający Cię do upragnionego celu. Specjaliści z portalu Avigon posiadają gruntowną wiedzę i doświadczenie, które pozwala im skutecznie pomagać ludziom z różnymi problemami.
Skoro czytasz ten artykuł to już wiedz, że nie jesteś sam. Jeśli więc marzysz o czymś, co wydaje Ci się niemożliwe, warto umówić się na rozmowę z coachem online – dzięki niej dowiesz się, jak zrealizować swoje pragnienia, znajdując w sobie motywację i chęć do ich osiągnięcia.
mgr Aleksandra Przeniosło - Psycholog, Coach, Terapeuta, Psycholog biznesu, Psycholog młodzieży, Doradca zawodowy, Trener, Life Coach