Kryzys wieku średniego – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Avigon.pl
wt., 01/30/2024 - 10:26
Kryzys wieku średniego – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Kryzys wieku średniego — temat, który niejednokrotnie budzi zainteresowanie. Co to jest kryzys wieku średniego, czy w ogóle istnieje? A jeżeli tak, jak się objawia i jakie są jego skutki? I przede wszystkim, jak sobie z nim radzić? W tym artykule odkryjemy tajemnice tego okresu w życiu człowieka.

 

Czym jest kryzys wieku średniego?

 

Kryzys wieku średniego jest jednym z kryzysów rozwojowych i pojawia się zazwyczaj między 40 a 60 rokiem życia. Charakteryzuje się refleksją nad dotychczasowym życiem, zmianami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz poszukiwaniem nowych sensów życia. Zaczynamy zastanawiać się, co do tej pory osiągnęliśmy, w jakim miejscu jesteśmy, jakich marzeń nie zrealizowaliśmy, jakich szans nie wykorzystaliśmy.

Do tego dochodzą jeszcze inne tematy: opieka nad starzejącymi się rodzicami, strata bliskich osób, syndrom pustego gniazda, odbudowywanie małżeństwa, choroby i wiele innych.

Podczas kryzysu wieku średniego ludzie mogą przejawiać różne zachowania. Niektórzy mogą doświadczać niepokoju, depresji, obniżonego poczucia własnej wartości, obniżonej samooceny,  a także zastanawiać się nad sensem życia i swoimi dotychczasowymi osiągnięciami. Inni natomiast mogą podejmować ryzykowne decyzje lub szukać ekstremalnych zmian w swoim życiu, takich jak nagłe zmiany zawodowe czy życiowe.

Dla niektórych może to być okres refleksji i poszukiwania nowych celów, podczas gdy dla innych może to być czas znaczącego niezadowolenia z dotychczasowego życia. Każda osoba może reagować inaczej, ale ważne jest, aby w takim okresie szukać wsparcia i zrozumienia ze strony bliskich oraz specjalistów, jeśli jest to potrzebne.

 

Kryzys wieku średniego a płeć

 

Mówi się, że kryzys wieku średniego dotyczy przede wszystkim mężczyzn, natomiast kobiety również go u siebie zauważają.

 

Kryzys wieku średniego u kobiet

Podczas kryzysu wieku średniego kobiety mogą przejawiać różnorodne zachowania. Niektóre z nich mogą doświadczać podobnych objawów jak mężczyźni, takich jak niepokój, refleksja nad dotychczasowymi osiągnięciami, obniżone poczucie wartości, obniżona samoocena czy też zmiany nastroju. Dodatkowo kobiety mogą także zmagać się z fizycznymi symptomami związanymi z okresem menopauzy (zmiana wagi, problemy z libido). Często wpływa to negatywnie na ich samopoczucie, emocje oraz codzienne funkcjonowanie.

 

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Podczas kryzysu wieku średniego mężczyźni mogą reagować na różne sposoby. Niektórzy mogą doświadczać niepokoju, poczucia straty, refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami oraz obniżonego poczucia własnej wartości. Inni natomiast mogą starać się znaleźć nowe cele i pasje, podejmować ryzykowne decyzje lub zmieniać swoje życie, szukając nowych sensów.

Dla niektórych mężczyzn kryzys wieku średniego może być okresem intensywnej refleksji nad życiem i znaczeniem własnych działań, a dla innych może stanowić wyzwanie w zakresie utrzymania równowagi emocjonalnej i znalezienia nowych sposobów radzenia sobie z życiowymi zmianami.

 

Życie seksualne a kryzys wieku średniego 

 

Podczas kryzysu wieku średniego życie seksualne u mężczyzn może ulec zmianom. Dla niektórych osób może to oznaczać zmniejszenie zainteresowania seksem z powodu zmęczenia, stresu czy problemów zdrowotnych, obniżonego nastroju, niepogodzenia się z faktem przemijania i przekwitania. Jednakże, dla innych może to być okresem większej eksploracji seksualnej i odkrywania nowych aspektów intymności.

Ważne jest zrozumienie, że każda osoba może inaczej reagować na kryzys wieku średniego, w tym również w obszarze życia seksualnego. Komunikacja i otwarta rozmowa ze swoim partnerem lub partnerką są kluczowe, aby zrozumieć ewentualne zmiany i znaleźć sposoby na utrzymanie satysfakcjonującego życia seksualnego. W niektórych przypadkach pomoc profesjonalisty, takiego jak seksuolog czy terapeuta, może być także wartościowa.

Warto zauważyć, że doświadczanie kryzysu wieku średniego jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników, w tym od osobowości, sytuacji życiowej i wsparcia społecznego. Wiele osób nie przechodzi wcale kryzysu wieku średniego bądź objawy są praktycznie niezauważalne. Jednak, gdy zaczynamy odczuwać duży dyskomfort egzystencjalny, warto o siebie zadbać.  Dlatego istotne jest, aby w takich momentach szukać wsparcia, zarówno wśród bliskich, jak i specjalistów, którzy mogą pomóc w radzeniu sobie z trudnościami.

 

Kryzys wieku średniego — jak sobie radzić?

 

Podczas kryzysu wieku średniego wiele osób stawia sobie nowe cele i zadania, które pomagają im znaleźć nowe sensy i radości w życiu. Oto kilka przykładów:

 

  1. Rozwój osobisty: można postawić sobie za zadanie naukę nowych umiejętności, takich jak gra na instrumencie, nauka nowego języka, przekwalifikowanie się zawodowe, czy też podjęcie nowego hobby.
  2. Zdrowie i forma fizyczna: wiele osób decyduje się na zaangażowanie w regularną aktywność fizyczną, zdrowszą dietę i dbanie o swoje zdrowie psychiczne poprzez relaksacje, medytację czy jogę.
  3. Zaangażowanie społeczne: można zdecydować się na wolontariat w lokalnej społeczności, aktywne uczestnictwo w organizacjach charytatywnych czy też udział w akcjach społecznych.
  4. Poszerzanie horyzontów: część osób decyduje się na podróże, poznawanie nowych kultur czy naukę czegoś zupełnie nowego.
  5. Równowaga psychiczna i emocjonalna: warto skoncentrować się na nabywaniu umiejętności skupiania uwagi na rzeczach lub okolicznościach, na które mamy wpływ, a nie na tych, na które wpływu nie mamy – to nam pomoże łatwiej znajdować rozwiązania w trudnych dla nas sytuacjach.
  6. Dbanie o relacje: wiele osób z racji obniżonego nastroju, odsuwa się od przyjaciół, bliskich lub znajomych. To niestety powoduje uczucie osamotnienia. Dlatego ważne jest, aby dbać o te relacje, a nawet zacząć poszukiwać nowych, np. poprzez zwiększenie swojej aktywności społecznej.

 

Wyznaczanie nowych celów i zadań może pomóc w znalezieniu nowych źródeł radości i spełnienia, co z kolei może pomóc w radzeniu sobie z kryzysem wieku średniego.

Aby zapobiegać kryzysowi wieku średniego, ważne jest dbanie o równowagę między życiem zawodowym, rodziną i aktywnością społeczną. Pomocne jest również podejmowanie nowych wyzwań, hobby czy rzeczy, które przynoszą radość.

 

Czy kryzys wieku średniego mija?

 

Kryzys wieku średniego może być trudnym okresem w życiu wielu osób. Jednak warto pamiętać, że ten kryzys nie trwa wiecznie i z czasem może minąć. Wiele osób doświadcza różnych emocji i zmian w tym okresie, ale to część naturalnego procesu rozwoju człowieka.

Jeśli chodzi o leczenie, terapia psychologiczna może być skutecznym sposobem radzenia sobie z kryzysem wieku średniego. Ważne jest również wsparcie ze strony bliskich oraz otoczenia. Jednakże, jeśli objawy są bardzo nasilone i wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie, niezbędne jest skonsultowanie się z profesjonalistą.

Ważne jest, aby w takim okresie szukać wsparcia, zarówno wśród bliskich, jak i specjalistów, jeśli jest to potrzebne. Otwarta komunikacja i zrozumienie ze strony otoczenia mogą pomóc w przezwyciężeniu trudności związanych z kryzysem wieku średniego.

Pamiętajmy, że każdy ma inny sposób na przejście przez ten etap. Ważne jest szanowanie własnego tempa oraz podejmowanie działań mających na celu poprawę samopoczucia i odnalezienie sensu w życiu.

 

 


Obraz autorstwa Drazen Zigic na Freepik

picture
picture
mgr Sylwia Rusinowicz
line
Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog, Terapeuta, Mediator, Interwent kryzysowy, Psycholog biznesu, Psycholog kliniczny, Psychotraumatolog, Trener
Kategoria:
Well-being

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV