Zdrowie psychiczne

zdrowie_psychiczne.jpg

 

Zdrowie psychiczne jest to stan, na który składają się trzy komponenty:

dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych.

 

Jest wynikiem całokształtu działań człowieka wpływających na zapewnienie rozwoju osobistego, samorealizacji oraz kontaktów z innymi ludźmi.

 

Brak choroby psychicznej nie jest równoznaczny ze zdrowiem psychicznym.

 

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

 

Częsta aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Codzienny 30 – minutowy spacer prowadzi do wydzielania się endorfin (hormonów szczęścia). Obniża poziom stresu, pobudzenia emocjonalnego oraz zwiększa naszą kreatywność.

 

Niezwykle ważnym elementem w zachowaniu zdrowia psychicznego są relacje międzyludzkie. Regularny kontakt z bliskimi osobami znacząco wpływa na poprawę dobrostanu. Jednocześnie równie ważne jest przyjrzenie się osobom w swoim otoczeniu i zmniejszenie kontaktu z tymi, którzy negatywnie oddziałują na naszą psychikę.

 

Dbanie o własne potrzeby i asertywne komunikowanie ich otoczeniu jest niezbędne do zachowania dobrostanu psychicznego. Zapobiega to pojawianiu się napięć, związanych z rozbieżnością pomiędzy własnymi potrzebami a wymaganiami płynącymi z zewnątrz.

 

Dieta może w znaczący sposób pomóc przywrócić odpowiedni stan psychiczny. Zdarza się, że złe samopoczucie i brak odczuwania radości, wiążą się z niedoborami witaminowymi. Na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego mają wpływ: witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez. Warto uzupełnić dietę w produkty bogate w wyżej wymienione witaminy i kwasy.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Coach, Pakiet wsparcie, Interwent kryzysowy, Pedagog, Trener

Jestem psychologiem społecznym, certyfikowanym trenerem zmiany, coachem i byłym pedagogiem.
Jedną z najważniejszych rzeczy w mojej pracy z ludźmi jest dostosowanie się do ich potrzeb.

Specialist avatar

Coach, Trener

Nazywam się Anna Roś, dyplomowany coach ICF (International Coach Federation). Pracuję jako coach, bo to moja największa pasja zawodowa. Realizuję dzięki coachingowi moją potrzebę i wartość jaką jest pomaganie innym. Wkładam, w swoja pracę całe swoje serce.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV