Zdrowie psychiczne

zdrowie_psychiczne.jpg

 

Zdrowie psychiczne jest to stan, na który składają się trzy komponenty:

dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych.

 

Jest wynikiem całokształtu działań człowieka wpływających na zapewnienie rozwoju osobistego, samorealizacji oraz kontaktów z innymi ludźmi.

 

Brak choroby psychicznej nie jest równoznaczny ze zdrowiem psychicznym.

 

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

 

Częsta aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Codzienny 30 – minutowy spacer prowadzi do wydzielania się endorfin (hormonów szczęścia). Obniża poziom stresu, pobudzenia emocjonalnego oraz zwiększa naszą kreatywność.

 

Niezwykle ważnym elementem w zachowaniu zdrowia psychicznego są relacje międzyludzkie. Regularny kontakt z bliskimi osobami znacząco wpływa na poprawę dobrostanu. Jednocześnie równie ważne jest przyjrzenie się osobom w swoim otoczeniu i zmniejszenie kontaktu z tymi, którzy negatywnie oddziałują na naszą psychikę.

 

Dbanie o własne potrzeby i asertywne komunikowanie ich otoczeniu jest niezbędne do zachowania dobrostanu psychicznego. Zapobiega to pojawianiu się napięć, związanych z rozbieżnością pomiędzy własnymi potrzebami a wymaganiami płynącymi z zewnątrz.

 

Dieta może w znaczący sposób pomóc przywrócić odpowiedni stan psychiczny. Zdarza się, że złe samopoczucie i brak odczuwania radości, wiążą się z niedoborami witaminowymi. Na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego mają wpływ: witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez. Warto uzupełnić dietę w produkty bogate w wyżej wymienione witaminy i kwasy.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Coach, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Mentor, Pedagog, Psychodietetyk, Trener, Coach kryzysowy, Life Coach, Pielgrzymowice

Masz poczucie, że rzeczy w Twoim życiu układają się nie tak, jakbyś chciała lub chciał? Nie masz jednak pomysłu, jak wprowadzić zmiany, żeby były skuteczne, a jednocześnie nie obciążyły Cię za bardzo? Może ostatnio nie dogadujesz się z partnerem lub dzieckiem albo szefem?

Specialist avatar

Psycholog, Psychodietetyk, Krotoszyn

Witaj, mam na imię Sonia - jestem psychologiem i psychodietetykiem.
Pomagam odzyskać kontrolę nad jedzeniem, więc jeśli:


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV