Zdrowie psychiczne jest to stan, na który składają się trzy komponenty:
dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych.
Jest wynikiem całokształtu działań człowieka wpływających na zapewnienie rozwoju osobistego, samorealizacji oraz kontaktów z innymi ludźmi.
Brak choroby psychicznej nie jest równoznaczny ze zdrowiem psychicznym.
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
Częsta aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Codzienny 30 – minutowy spacer prowadzi do wydzielania się endorfin (hormonów szczęścia). Obniża poziom stresu, pobudzenia emocjonalnego oraz zwiększa naszą kreatywność.
Niezwykle ważnym elementem w zachowaniu zdrowia psychicznego są relacje międzyludzkie. Regularny kontakt z bliskimi osobami znacząco wpływa na poprawę dobrostanu. Jednocześnie równie ważne jest przyjrzenie się osobom w swoim otoczeniu i zmniejszenie kontaktu z tymi, którzy negatywnie oddziałują na naszą psychikę.
Dbanie o własne potrzeby i asertywne komunikowanie ich otoczeniu jest niezbędne do zachowania dobrostanu psychicznego. Zapobiega to pojawianiu się napięć, związanych z rozbieżnością pomiędzy własnymi potrzebami a wymaganiami płynącymi z zewnątrz.
Dieta może w znaczący sposób pomóc przywrócić odpowiedni stan psychiczny. Zdarza się, że złe samopoczucie i brak odczuwania radości, wiążą się z niedoborami witaminowymi. Na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego mają wpływ: witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez. Warto uzupełnić dietę w produkty bogate w wyżej wymienione witaminy i kwasy.