Zdrowie psychiczne

zdrowie_psychiczne.jpg

 

Zdrowie psychiczne jest to stan, na który składają się trzy komponenty:

dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych.

 

Jest wynikiem całokształtu działań człowieka wpływających na zapewnienie rozwoju osobistego, samorealizacji oraz kontaktów z innymi ludźmi.

 

Brak choroby psychicznej nie jest równoznaczny ze zdrowiem psychicznym.

 

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

 

Częsta aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Codzienny 30 – minutowy spacer prowadzi do wydzielania się endorfin (hormonów szczęścia). Obniża poziom stresu, pobudzenia emocjonalnego oraz zwiększa naszą kreatywność.

 

Niezwykle ważnym elementem w zachowaniu zdrowia psychicznego są relacje międzyludzkie. Regularny kontakt z bliskimi osobami znacząco wpływa na poprawę dobrostanu. Jednocześnie równie ważne jest przyjrzenie się osobom w swoim otoczeniu i zmniejszenie kontaktu z tymi, którzy negatywnie oddziałują na naszą psychikę.

 

Dbanie o własne potrzeby i asertywne komunikowanie ich otoczeniu jest niezbędne do zachowania dobrostanu psychicznego. Zapobiega to pojawianiu się napięć, związanych z rozbieżnością pomiędzy własnymi potrzebami a wymaganiami płynącymi z zewnątrz.

 

Dieta może w znaczący sposób pomóc przywrócić odpowiedni stan psychiczny. Zdarza się, że złe samopoczucie i brak odczuwania radości, wiążą się z niedoborami witaminowymi. Na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego mają wpływ: witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez. Warto uzupełnić dietę w produkty bogate w wyżej wymienione witaminy i kwasy.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Coach, Terapeuta

Nazywam się Mateusz, jestem praktykiem metody IFS (Internal Family System, lub System Wewnętrznej Rodziny).

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pedagog

Psychoterapia zaczyna się od spotkania osób i prowadzi ku zmianie …
od wewnętrznego bólu, lęku, poczucia bezradności albo niezgody na istniejący stan rzeczy do zrozumienia, doświadczenia ulgi, otwarcia się przestrzeni, w której możliwy staje się wybór dalszej, naprawdę własnej drogi.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV