Seksuolog online

seksuolog.jpg

 

Wizyta u seksuologa w dalszym ciągu jest tematem tabu i niejednokrotnie wiąże się z uczuciem wstydu i  zażenowania. Skutkiem tego jest wciąż zbyt mała ilość osób decydująca się na skorzystanie z tej formy pomocy. Niezbędna jest więc psychoedukacja, która ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości i obalenie krążących nieprawidłowych przekonań na temat pomocy seksuologicznej. Poniżej wyjaśniamy, czym zajmuje się seksuolog, kiedy niezbędna jest pomoc tego specjalisty, jak wygląda wizyta u seksuologa oraz w jaki sposób przeprowadzana jest konsultacja seksuologiczna online.

 

Seksuolog – czym się zajmuje?

 

Seksuologiem może zostać zarówno lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne, jak i  psycholog. W przypadku lekarza seksuologa niezbędne jest ukończenie studiów medycznych, specjalizacji (najczęściej ginekologii, urologii, psychiatrii), a następnie specjalizacji seksuologicznej. Seksuolog, który jest psychologiem, musi mieć ukończone studia psychologiczne, a następnie studia podyplomowe z seksuologii klinicznej. Różnica między psychologiem seksuologiem a lekarzem seksuologiem jest przede wszystkim taka, że lekarz ma prawo do wypisywania recept, skierowań oraz przeprowadzania badania fizykalnego. Psycholog natomiast może posługiwać się testami psychologicznymi, których nie ma prawa wykorzystywać w badaniu lekarz seksuolog.

Seksuolog, który jest lekarzem, w głównej mierze zajmuje się trudnościami pacjenta, mogącymi mieć swoje podłoże w zaburzeniach fizjologicznych. Specjalista z dziedziny seksuologii zajmuje się leczeniem dolegliwości fizycznych, które mogą znacząco wpływać na życie seksualne.

W sytuacji, gdy pogorszenie naszego życia seksualnego wynika z barier psychologicznych, warto udać się do psychologa seksuologa. Specjalista ten zajmuje się m.in. wpływem emocji, przeżytych doświadczeń oraz wydarzeń traumatycznych na funkcjonowanie w obrębie sfery seksualnej. Pomoc psychologa może być również pomocna w przypadku problemów z tożsamością płciową lub trudności wynikających z posiadanej orientacji seksualnej.

Często zdarza się, że niezbędna jest współpraca tych dwóch specjalistów, ponieważ przyczynami wielu zaburzeń są zarówno czynniki psychologiczne, jak i biologiczne.

 

Kto powinien pójść do seksuologa?

 

Konsultacja seksuologiczna niezbędna jest w przypadku każdej osoby, która doświadcza trudności w sferze seksualnej oraz czuje, że życie seksualne nie jest dla niej satysfakcjonujące. W szczególności do specjalisty z dziedziny seksuologii powinna zgłosić się osoba, która:

  • przestała czerpać przyjemność z kontaktów seksualnych,
  • odczuwa ból podczas stosunku,
  • odczuwa lęk przed zbliżeniami,
  • ma zaburzenia erekcji lub problemy z wytryskiem,
  • ma trudności w osiągnięciu orgazmu,
  • w wyniku przeszłych, traumatycznych doświadczeń ma trudności ze sferą seksualną,
  • ma trudności z tożsamością płciową,
  • doświadcza trudności związanych z orientacją seksualną,
  • ma problem z akceptacją własnych fantazji seksualnych,
  • podejrzewa, że jest uzależniona od seksu,
  • ma obniżony popęd seksualny,
  • przestała odczuwać satysfakcję z seksu w związku.

Warto przełamać opór przed wizytą u seksuologa, ponieważ satysfakcja w życiu erotycznym przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i psychiki, budowanie prawidłowych relacji i ogólne funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa?

 

Pierwsza wizyta u seksuologa to zazwyczaj konsultacje seksuologiczne, podczas których specjalista zbiera wywiad dotyczący zgłaszanego problemu. Należy przygotować się na pytania dotyczące zdrowia, przyjmowanych leków, życia seksualnego, przeszłych doświadczeń czy orientacji seksualnej. W zależności od potrzeb pacjent kierowany jest na bardziej szczegółowe badania. W niektórych przypadkach lekarz lub psycholog mogą skierować pacjenta do innego specjalisty, jeśli uznają, że dany przypadek tego wymaga. Jeżeli zgłaszany problem dotyczy pary, najczęściej wizyty indywidualne łączone są z konsultacjami w obecności obydwu partnerów.

Należy pamiętać, że seksuologa obejmuje tajemnica zawodowa, a co za tym idzie, nie ma on prawa ujawniać osobom trzecim informacji uzyskanych podczas wizyty.

 

Porady seksuologa online

 

Wiele osób wstydzi się zgłosić do seksuologa. Rozmowy na temat intymnych problemów czy dolegliwości są przyczyną dyskomfortu i wstydu. Dlatego seksuolog online to najlepsza forma pomocy, na jaką mogą zdecydować się osoby nieśmiałe, czy osoby, które mają obiekcje przed wizytą u takiego specjalisty.

 

Seksuolog w Avigon

 

W Avigon porozmawiasz z najlepszymi specjalistami. Seksuolog online to osoba, która posiada gruntowne wykształcenie i doświadczenie w swojej dziedzinie. Pomoże Ci znaleźć przyczynę niesatysfakcjonujących stosunków czy zdiagnozuje chorobę, która wpływa na pożycie seksualne. Nierzadko trzeba wykonać szereg badań medycznych, ale o tym wszystkim zdecyduje specjalista – seksuolog. Nie musisz się wstydzić – wizyta odbywa się online, bez wychodzenia z domu czy nawet pokazywania twarzy, jeżeli wybierzesz taki sposób. Zachowasz pełną anonimowość, dzięki czemu rozmowa o intymnych aspektach Twojego życia będzie mniej krępująca. Pamiętaj, że pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

 

Konsultacja u seksuologa online - jak wygląda?

 

Rozmowy odbywają się za pośrednictwem bezpiecznego łącza internetowego. Zachowasz anonimowość, a jednocześnie uzyskasz poradę fachowca – taką, jaką dostałbyś w profesjonalnym gabinecie medycznym, tyle że bez wychodzenia z domu. Seksuolog pomoże zdiagnozować przypadłość czy chorobę, poradzi, jakie badania warto wykonać, na co zwracać uwagę, aby poprawić jakość i znowu cieszyć się życiem seksualnym.

 


opracowanie
mgr Barbara Wróblewska

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Seksuolog, Terapeuta, Interwent kryzysowy

Jestem absolwentką Psychologii Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Sopocie. Podczas studiów ukończyłam zaawansowany poziom psychologii klinicznej, interwencji kryzysowej oraz uzależnień. Ukończyłam Seksuologię Kliniczną na Studiach Podyplomowych SWPS.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV