Dolegliwości okresu przekwitania

 

Menopauza (klimakterium)

 

Przekwitanie to inne określenie menopauzy lub klimakterium. Pojęcia te oznaczają czas w życiu kobiety, kiedy ustaje miesiączkowanie. Zazwyczaj przekwitanie następuje między 45 a 55 rokiem życia.

 

O menopauzie można mówić, gdy krwawienie nie wystąpiło w ciągu 12 miesięcy, a organizm przestał produkować komórki jajowe. Oczywistą konsekwencją klimakterium jest brak możliwości posiadania potomstwa, niemniej płodność może zacząć zanikać już na 10 lat przed menopauzą. Okres ten nazywany jest perimenopauzą.

 

Objawy przekwitania

 

Pierwszym objawem zbliżającej się menopauzy jest zaburzenie regularności miesiączkowania. Krwawienia mogą być bardziej lub mniej obfite niż zwykle. Często zmianie ulega również długość krwawienia. Charakterystycznym symptomem przekwitania są uderzenia gorąca, trwające od kilkunastu sekund do minuty. Mogą wystąpić także zaczerwienienia skóry, drżenie ciała oraz nadpotliwość.

 

Menopauza wiąże się również ze znacznymi zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Co za tym idzie, kobieta może odczuwać zaburzenia nastroju, mieć kłopoty ze snem, obniżone libido oraz problemy z suchością pochwy. Wśród innych objawów klimakterium należy wymienić bóle mięśni, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, kołatanie serca oraz napady lęku i rozdrażnienie. Dolegliwości charakterystyczne dla przekwitania mogą utrzymać się nawet przez dwa lata.

 

Hormonalna terapia zastępcza

 

Złagodzenie objawów menopauzy umożliwia m.in. hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na uzupełnianiu poziomu hormonów naturalnie produkowanych przez jajniki.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Warszawa

Jestem psychologiem klinicznym dziecka. W pracy kieruję się podejściem związanym z Rodzicielstwem Bliskości, polegającym głównie na towarzyszeniu dziecku w naturalnym rozwoju. Fundamentem tego podejścia jest empatia i zrozumienie indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Pedagog, Tarnów

Nazywam się Agata Armatys-Słowik. Jestem psychologiem, pedagogiem oraz psychoterapeutą w trakcie szkolenia w nurcie poznawczo- behawioralnym. Na co dzień  pracuję z rodzicami oraz dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jestem osobą, która lubi i potrafi słuchać.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV