Dolegliwości okresu przekwitania

 

Menopauza (klimakterium)

 

Przekwitanie to inne określenie menopauzy lub klimakterium. Pojęcia te oznaczają czas w życiu kobiety, kiedy ustaje miesiączkowanie. Zazwyczaj przekwitanie następuje między 45 a 55 rokiem życia.

 

O menopauzie można mówić, gdy krwawienie nie wystąpiło w ciągu 12 miesięcy, a organizm przestał produkować komórki jajowe. Oczywistą konsekwencją klimakterium jest brak możliwości posiadania potomstwa, niemniej płodność może zacząć zanikać już na 10 lat przed menopauzą. Okres ten nazywany jest perimenopauzą.

menopauza_symptomy.jpg

 

Andropauza

 

Andropauza to męski odpowiednik menopauzy. Oznacza zmmniejszenie wydzielania adrogenów związane z wiekiem. Andropauza rozpoczyna się między 40 a 60 rokiem życia. Następuje systematyczny spadek produkowanego przez jądra testosteronu. Jest to zmiana płynna bez konkretnego objawu (w przeciwieństwie to menopauzy, gdzie konkretnym objawem jest zakończenie miesiączkowania).

andropauza_symptomy.jpg

 

Objawy przekwitania

 

Pierwszym objawem zbliżającej się menopauzy jest zaburzenie regularności miesiączkowania. Krwawienia mogą być bardziej lub mniej obfite niż zwykle. Często zmianie ulega również długość krwawienia. Charakterystycznym symptomem przekwitania są uderzenia gorąca, trwające od kilkunastu sekund do minuty. Mogą wystąpić także zaczerwienienia skóry, drżenie ciała oraz nadpotliwość.

 

Menopauza wiąże się również ze znacznymi zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Co za tym idzie, kobieta może odczuwać zaburzenia nastroju, mieć kłopoty ze snem, obniżone libido oraz problemy z suchością pochwy. Wśród innych objawów klimakterium należy wymienić bóle mięśni, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, kołatanie serca oraz napady lęku i rozdrażnienie. Dolegliwości charakterystyczne dla przekwitania mogą utrzymać się nawet przez dwa lata.

 

Hormonalna terapia zastępcza

 

Złagodzenie objawów menopauzy umożliwia m.in. hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na uzupełnianiu poziomu hormonów naturalnie produkowanych przez jajniki.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Terapeuta uzależnień, Pakiet praca

Jestem mgr psychologii. Pomagam zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Pracuję z osobami w kryzysie psychologicznym, zmagającymi się z depresją, zaburzeniami lękowymi, żałobą, stratą, interwencją kryzysową. Pomagam przechodzić przez sytuacje związane z rozwodem.

Specialist avatar

Psychiatra, Interwent kryzysowy

Jestem lekarzem psychiatrą z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. Pracuję z dziećmi i dorosłymi. Mam doświadczenie w pracy w poradni zdrowia psychicznego, ośrodkach uzależnień, oddziałach szpitalnych, DPS-ach, więzieniu.
Bycie psychiatrą i praca z pacjentem to moja pasja od zawsze.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV