Seksualność i problemy seksualne mężczyzn

Avigon.pl
wt., 09/29/2020 - 10:12
Problemy seksualne mężczyzn

Problemy seksualne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. O ile u kobiet problemy seksualne są powszechnie postrzegane jako zrozumiałe, to u mężczyzn jest trochę inaczej. Seksualność mężczyzn ciągle funkcjonuje w świecie mitów i stereotypów. Jest typową przesłanką do oceniania wartości mężczyzny, sprowadzona do prymitywnych popędów, na zasadzie każdy mężczyzna ma „tylko jedno w głowie”. Taki mit często wyzwala u mężczyzn poczucie niepewności, strachu, obniżenia samooceny, myśli typu „Co będzie, jak nie dam rady?”, „Czy jestem 100% mężczyzną?”, „Czy ona mnie odrzuci, jak nie sprostam zadaniu?”.

Seksualność mężczyzn

Seksualność mężczyzny i kobiet jest różna. Wynika to przede wszystkim z różnic w gospodarce hormonalnej, całym ciele i mechanizmów nim rządzących. Seksualność mężczyzn ma dwa podłoża. Pierwsze typowo biologiczne, czyli produkcja plemników. Trwa ona od okresu dojrzewania i wraz ze wzrostem ich ilości, powoduje zwiększenie potrzeby rozładowania napięcia seksualnego. Drugie to bodźce zewnętrzne, sensoryczne i emocjonalne. Dotyk, zapach, widok, miłość do kobiety mogą wzbudzić olbrzymie pożądanie.

Problemy seksualne mężczyzn

Niestety czasem zdarza się, że zaczynają się problemy z seksem. Z czego wynikają? Przyczyn może być naprawdę wiele. Niestety, wielu mężczyzn ukrywa fakt, że nie są w stanie funkcjonować „normalnie” w obszarach seksualnych. Zaczynają z tym walczyć, szukają doraźnych sposobów na poradzenie sobie z taką sytuacją, typu farmakologia, maści, ryzykowne zachowania seksualne. Stres przed „niewykonaniem zadania” zaczyna powodować lęk przed seksem. I tu koło się zamyka. Im większy lęk, tym większy stres i tym samym większe prawdopodobieństwo porażki podczas zbliżenia.

Przyczyny zaburzeń seksualnych u mężczyzn

Tak jak wspomniałam, przyczyn zaburzeń seksualnych może być wiele. Najczęściej wymienianymi wśród mężczyzn problemami są: brak pożądania, zaburzenia erekcji, zaburzenia wytrysku, brak orgazmu, hiperseksualność, uzależnienie od seksu.

Przyczyny zaburzeń seksualnych u mężczyzn mogą mieć:

 1. Wymiar organiczny:
 1. Wymiar psychiczny (psychologiczny):
 • przewlekłe zmęczenie,
 • niedobór snu,
 • stresy
 • urazy i traumy seksualne,
 • zaburzenia relacji partnerskich – kompleks Don Juana, kompleks Madonny – ladacznicy, małżeństwo z rozsądku,
 • zaburzenia obrazu własnego ciała,
 • zaburzenia identyfikacji płciowej,
 • skłonności parafialne,
 • monotonia i nuda,
 • mało atrakcyjny partner,
 • uzależnienie od pornografii.
 1. Wymiar społeczno-kulturowy:
 • rygoryzm religijny i wychowawczy,
 • przesyt seksem,
 • błędna edukacja seksualna.

Zaburzenia seksualne mężczyzn i ich charakterystyka

Brak pożądania charakteryzuje się brakiem fantazji seksualnych i dążenia do aktywności seksualnej.  Często można zauważyć obniżenie nastroju. Może być uogólnione (brak pożądania seksualnego występuje we wszystkich sytuacjach, do wszystkich potencjalnych partnerów, osłabienie zachowań masturbacyjnych) lub sytuacyjne (obecne pożądanie seksualne ujawniające się w różnych sytuacjach, przy jednoczesnym braku pożądania seksualnego w stosunku do obecnego partnera). Zaburzenia pożądania mogą mieć charakter nabyty (pojawienie się zaburzenia po okresie normalnego funkcjonowania seksualnego) lub pierwotny (osoba od zawsze miała niski popęd seksualny).

Zaburzenia erekcji należą do najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Wiążą się z największym poziomem stresu oraz zagrożeniem dla zdrowia psychicznego i relacji partnerskich.  Często definiowane są jako niemożność uzyskania bądź utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do satysfakcjonującego stosunku płciowego. W przypadku całkowitego braku erekcji nie występują też nocne wzwody. Według szacunkowych danych problem zaburzeń erekcji dotyczy około 3 milionów mężczyzn w populacji polskiej.

Zaburzenia wytrysku, brak orgazmu definiowane są jako trwała lub nawracająca niezdolność do powstrzymania wytrysku przez mężczyznę podczas stosunku seksualnego, powodująca poczucie braku komfortu przez obydwojga partnerów. Głównymi zaburzeniami wytrysku są: wytrysk przedwczesny, opóźniony, brak ejakulacji, wytrysk wczesny, bolesne wytryski, wytrysk bez orgazmu i nasieniotok.

O hiperseksualności i uzależnieniu od seksu mówimy najczęściej, gdy aktywność seksualna zaczyna dominować nad innymi sferami naszego życia. Dotyczy to między innymi nadmiernie częstego, pozostającego poza kontrolą fantazjowania seksualnego oraz regulacji stanu emocjonalnego za pomocą instrumentalnych czynności, oraz działań seksualnych. Przejawia się ona w potrzebie znacznej częstotliwości i różnorodności aktywności seksualnej, która może przyjąć postać aktywności autoerotycznej (masturbacja), bezpośrednich interakcji seksualnych oraz promiskuityzmu, a niekiedy zachowań o charakterze seksualnym z wykorzystaniem Internetu. Wyznaczenie granicy pomiędzy „zdrowym” zwiększonym libido, a hiperseksualnością jest bardzo trudne. Niemniej jednak na leczenie nadmiernego popędu seksualnego warto zdecydować się, gdy jest on nie tylko duży, ale popycha przy tym pacjenta do ryzykownych zachowań seksualnych oraz staje się wyniszczający dla jego bliskich i niego samego.

Leczenie zaburzeń seksualnych mężczyzn

Zaburzenia na tle seksualnym mogą być leczone poprzez odnalezienie i zajęcie się problemami, które wpływają na te zaburzenia.  Można skorzystać z wielu dostępnych możliwości:

Seksuolog jest specjalistą, który zbada przyczyny, poszuka razem z pacjentem rozwiązań danych zaburzeń. Udzieli cennych wskazówek, w jaki sposób można sobie poradzić z danymi problemami. 

Psychoterapia z doświadczonym psychoterapeutą może pomóc osobom, które doświadczają stanów lękowych, poczucia winy i niskiego poczucia własnej wartości, a także traum na tle seksualnym. Psychoterapia może znacząco wpływać na pożycie seksualne i pomóc pokonać pacjentowi bariery i ograniczenia poprzez wprowadzanie nowych, prawidłowych nawyków.

Edukacja i komunikacja pomagają poszczególnym osobom w pokonaniu wewnętrznych lęków dotyczących sfery seksualnej. Otwarty dialog z drugą osobą o potrzebach i oczekiwaniach ma działanie lecznicze i może pomóc pokonać bariery w pożyciu seksualnym, zrozumieć mechanizmy rządzące naszymi potrzebami, oraz w jaki sposób je regulować.

Seks terapia prowadzona przez seksuologa lub psychologa par (psychoterapeutę par). Często zdarza się, że seksuolog jest także doświadczonym terapeutą par. Dzięki temu pomoże w naprawie relacji między partnerami, co może bezpośrednio przełożyć się na lepsze pożycie seksualne oraz likwidację zaburzeń.

Farmakologia jest niezbędna, gdy przyczyną zaburzeń są zmiany hormonalne. Mogą one zostać wyleczone przy pomocy przyjmowania odpowiedniej dawki hormonów.

Problemy z seksem u mężczyzn – podsumowanie

Wielu mężczyzn próbuje we własnym zakresie poradzić sobie z wszelkimi problemami w sferze seksualnej. Wstyd nie pozwala często sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Dopiero sytuacje krytyczne, takie jak niemożność zbudowania satysfakcjonującego związku czy rozpad dotychczasowego związku powodują, że mężczyźni zaczynają szukać pomocy.

Często spotykam się w gabinecie z osobami, które pierwszy raz rozmawiają o swoich trudnościach w seksie, a co za tym idzie, w relacjach partnerskich. Tu też, jak w każdym innym obszarze naszego życia, potrzebna jest rozmowa, wsparcie i zrozumienie. Często zaburzenia seksualne u mężczyzn są przyczyną ich autodestrukcyjnych zachowań, dlatego warto, a nawet trzeba szukać pomocy u specjalistów, takich jak seksuolog. Wielu mężczyzn po zakończonej terapii odzyskuje radość życia i zaczyna cieszyć się satysfakcjonującym pożyciem seksualnym.

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl - wejdź i umów wizytę u mgr Sylwia Rusinowicz


 

picture
picture
mgr Sylwia Rusinowicz
line
Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog, Terapeuta, Mediator, Interwent kryzysowy, Psycholog biznesu, Psycholog kliniczny, Trener

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV