Nerwica lękowa - leczenie i terapia

leki.jpg

 

Co to jest nerwica lękowa?

 

Nerwica lękowa jest zaburzeniem, w którym głównym towarzyszącym nam uczuciem jest lęk.

 

Nerwica lękowa może pojawić na każdym etapie życia oraz występować niezależnie od wieku.

 

Lęk, który się pojawia utrudnia codzienne funkcjonowanie sprawia, że nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym. Powoduje to występowanie objawów somatycznych, które pojawiając się nasilają uczucie lęku. Zaburzenie to statystycznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

 

Przyczyny nerwicy lękowej

 

Przyczyny nerwicy lękowej mogą leżeć zarówno po stronie fizycznej, jak i psychologicznej. Powodem może być nadczynność tarczycy, w wyniku której nadprodukcja hormonów może pobudzać organizm.

 

Innym schorzeniem wpływającym na wystąpienie nerwicy lękowej może być guz chromochłonny nadnerczy, który powoduje wzrost stężenia hormonu stresu w organizmie.

 

Czynnikami psychologicznymi, które wywołują nerwicę lękową są: brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych, brak poczucia bezpieczeństwa, nadopiekuńczość rodziców, nierozwiązane konflikty, konflikty wewnętrzne, długotrwały stres, przeżyte traumy, trudna sytuacja życiowa.

 

Objawy nerwicy lękowej

 

Przykładowymi objawami są:

 

 

Leczenie nerwicy lękowej online

 

Podstawową formą pomocy osobom z nerwicą lękową jest psychoterapia.

Głównym elementem terapii jest dojście do tego, co jest źródłem konfliktu, z którym zmaga się pacjent, a następnie przepracowanie go i nauczenie się radzenia z objawami nerwicy.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psychiatra, Interwent kryzysowy

Jestem lekarzem psychiatrą z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. Pracuję z dziećmi i dorosłymi. Mam doświadczenie w pracy w poradni zdrowia psychicznego, ośrodkach uzależnień, oddziałach szpitalnych, DPS-ach, więzieniu.
Bycie psychiatrą i praca z pacjentem to moja pasja od zawsze.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Terapeuta uzależnień, Pakiet praca

Jestem mgr psychologii. Pomagam zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Pracuję z osobami w kryzysie psychologicznym, zmagającymi się z depresją, zaburzeniami lękowymi, żałobą, stratą, interwencją kryzysową. Pomagam przechodzić przez sytuacje związane z rozwodem.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV