Ataki paniki - terapia i leczenie farmakologiczne

zespol_paniki.jpg

 

Zespół paniki to stan bardzo silnego lęku, któremu towarzyszą objawy somatyczne.

Atak paniki pojawia się nagle i narasta bardzo szybko. Zazwyczaj swoje apogeum osiąga po dziesięciu minutach, a potem stopniowo ustępuje. Uczucie to jest tak silne, że nawet po wygaszeniu objawów pojawia się „lęk przed lękiem” i unikanie wszelkich sytuacji mogących być źródłem paniki.

 

Przyczyny zespołu paniki

 

Przyczyną ataków jest wypadkowa czynników: biologicznych, społecznych i środowiskowych.

Budowa układu nerwowego oraz siła jego reakcji na bodźce środowiskowe, może stanowić przyczynę występowania u danej osoby ataków paniki.

Lęk może pojawiać się także jako reakcja wyuczona, powstająca w wyniku obserwacji osoby znaczącej (rodzica), prezentującej podobny wzorzec reagowania.

 

Objawy ataku paniki:

•    nagłe uczucie gorąca;
•    przyspieszone tętno, ból w klatce piersiowej;
•    spłycenie oddechu, wrażenie duszenia się;
•    zawroty głowy, poczucie braku kontroli nad własnym zachowaniem;
•    poczucie zbliżającej się katastrofy, śmierci.

 

Leczenie zespołu paniki

W leczeniu stosuje się środki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe, które łagodzą panikę podczas napadu.

 

Terapia psychologiczna opiera się na uczeniu pacjentów realistycznego interpretowania objawów (wyłącznie jako objawów lęku, a nie przyczynę nadchodzącej śmierci). W gabinecie terapeuty wywołuje się objawy przypominające napad paniki i uczy się pacjenta właściwie interpretować swoje wrażenia.

 

U 75% - 90% pacjentów stosujących ten rodzaj terapii, objawy paniki ustąpiły i nie pojawiły się przez kolejne dwa lata.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Mentor, Interwent kryzysowy, Psycholog biznesu, Psycholog młodzieży, Doradca zawodowy, Mówca, Psycholog z dojazdem do domu

Jestem psychologiem. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku Psychologia na Uniwersytecie Wrocławskim, co stanowi fundament mojej wiedzy psychologicznej. Ukończyłam szereg szkoleń w zakresie interwencji kryzysowej, wsparcia psychologicznego, wsparcia dla par i rodzin.

Specialist avatar

Pakiet wsparcie, Terapeuta, Mentor, Interwent kryzysowy, Pedagog, Terapeuta uzależnień, Doradca zawodowy, Trener, Coach kryzysowy

Specjalizuję się w terapii uzależnień i współuzależnieniach/DDA/DDD. Prowadzę terapię uzależnień od substancji (alkohol, narkotyki,leki itp) oraz uzależnień behawioralnych (hazard, pracoholizm, telefon, internet itp). Prowadzę terapię dla dorosłych i młodzieży.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV