Bezsenność

 

Bezsenność to pojęcie oznaczające problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Osoby zmagające się z bezsennością cierpią nie tylko w nocy, ale również za dnia – z powodu zmęczenia, złego samopoczucia i kłopotów z koncentracją.

 

Objawy bezsenności

 

Objawy bezsenności są zróżnicowane. Zdarza się, że pacjenci przesypiają całą noc, jednak mimo tego rano czują się wyczerpani. Wówczas powodem jest niska jakość snu. Inna forma zaburzeń to skłonność do zasypiania dopiero nad ranem lub w ciągu dnia. Wiele osób walczących z bezsennością skarży się też na niemożność zaśnięcia, pomimo wyraźnie odczuwanego zmęczenia.

 

Wyróżnia się bezsenność przygodną, krótkotrwałą oraz przewlekłą.

 

Jak leczyć bezsenność?

 

Kiedy należy poważnie myśleć o leczeniu bezsenności? Według klasyfikacji ICD-10 wtedy, gdy objawy utrzymują się przez dłuższy czas, tj. minimum przez miesiąc i trudności w zasypianiu pojawiają się co najmniej trzy razy w tygodniu.

Podstawą leczenia bezsenności powinny być działania niefarmakologiczne. Jedną ze skutecznych metod radzenia sobie z zaburzeniami tego typu jest dbałość o tzw. higienę snu oraz terapia poznawczo-behawioralna.

 

Często stosowaną techniką jest kontrola bodźców, polegająca na tym, że pacjent kładzie się wyłącznie, gdy czuje się senny – należy unikać łączenia wypoczynku w łóżku z innymi czynnościami, np. czytaniem książki czy oglądaniem filmów. Przerwanie snu w nocy również jest sygnałem do opuszczenia łóżka. Powrót powinien nastąpić dopiero, gdy ponownie pojawi się senność.

 

"Jeżeli potrafisz coś wymarzyć, potrafisz także to osiągnąć."

Walt Disney