Leczenie nerwicy natręctw

 

Nerwica natręctw - co to jest?

 

Nerwica natręctw zalicza się do zaburzeń psychicznych, w których głównymi objawami są: natrętne zachowania (kompulsje) np. częste mycie rąk, przeliczanie, oraz natrętne myśli (obsesje).

 

Dotyka ona zazwyczaj osób nieprzystosowanych społecznie oraz bardzo wrażliwych.

 

Objawy nerwicy natręctw

 

Główną emocją towarzyszącą osobom z nerwicą natręctw jest lęk. Chory chcąc zneutralizować uczucie lęku wykonuje rutynowe, powtarzalne czynności (mycie rąk, układanie symetrycznie przedmiotów).  

Czynności te zajmują niekiedy wiele godzin w ciągu całego dnia.

 

W przebiegu choroby mogą pojawiać się również niechciane myśli.

Oprócz kompulsji i obsesji mogą pojawiać się takie objawy jak: drżenie rąk, potliwość, ból brzucha.

Często u chorego obserwuje się zachowania do niego niepodobne, niezgodne z jego wartościami i poglądami.

Osoby z nerwicą natręctw odczuwają bardzo duże napięcie i poddenerwowanie, co prowadzi do obniżenia nastroju oraz poczucia bezradności.

 

Nerwica natręctw - leczenie

 

Najczęstszym sposobem leczenia natręctw jest łączenie psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego.

 

Dobre rezultaty przynosi terapia behawioralna podczas której pacjent musi zmierzyć się ze swoim lękiem w bezpiecznych warunkach, przy jednoczesnym zakazie wykonywania czynności rutynowych.

 

Inną metodą jest psychoterapia psychodynamiczna, której celem jest dojście do istoty problemu i znalezienie przyczyny występowania lęku.

 

Ważnym elementem terapii jest pomoc rodziny oraz wsparcie, które neutralizuje lęk i napięcie.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie, Mediator, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Dla McD, Rzeszów

Sprawy codzienne Cię przytłaczają? Tkwisz w toksycznym związku? Konflikty z innymi niszczą Cię "od środka"? Stoisz przed podjęciem ważnej decyzji? Chcesz coś w swoim życiu zmienić, ale boisz się konsekwencji? Masz trudności z przemieszczaniem się lub mieszkasz za granicą?

Specialist avatar

Psycholog, Terapeuta, Czepino

Psycholog, terapeuta, miłośnik ludzkiego świata. Swoją wiedzę i umiejętności opieram na podstawach terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. W pracy z klientem cenię sobie szybkość i skuteczność w działaniu.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV