Nowotwór

najczestssze_choroby_nowotworowe_u_kobiet_i_mezczyzn.jpg

 

Czym są choroby nowotworowe?

 

Mimo że mogą dotyczyć różnych organów i układów, łączy je niekontrolowany sposób podziału komórek oraz brak zróżnicowania w typowe komórki tkanki.

 

Choroby nowotworowe mogą prowadzić do znacznego obniżenia jakości życia, a nawet do śmierci. Do najczęstszych nowotworów należy rak płuc, piersi, jelita grubego i jajnika.

 

Objawy raka

 

Pierwsze symptomy choroby nowotworowej nietrudno przeoczyć, dlatego tak duże znaczenie dla zdrowia mają regularne badania profilaktyczne.

 

Początkowe objawy raka to zwykle powiększone węzły chłonne, osłabienie organizmu i utrata wagi.

 

Wraz ze stopniem zaawansowania choroby, pojawiają się jej kolejne symptomy, charakterystyczne dla danego nowotworu. Przykładowo, rak trzustki objawia się zaburzeniami w obrębie układu pokarmowego. Rak płuc z kolei może powodować duszność, kaszel czy krwioplucie.

 

Rak trzustki – leczenie

 

Sposób leczenia nowotworu uzależniony jest od jego charakteru. W przypadku raka trzustki, szansą na powrót do zdrowia jest wczesna resekcja guza w połączeniu z radio- lub chemioterapią. Rokowania nie są jednak dobre, a choroba często rozpoznawana jest zbyt późno, by móc przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Wówczas wdrożone zostaje leczenie paliatywne, którego celem jest zniesienie bólu i poprawa jakości życia chorego.

 

Rak płuc – przyczyny i diagnostyka

 

Wiele chorób nowotworowych pojawia się w wyniku niewłaściwych nawyków i niezdrowego stylu życia. Należy do nich rak płuc, który dotyka głównie palaczy oraz osoby niepalące, narażone na rakotwórcze działanie dymu papierosowego. Aby rozpoznać chorobę, wykorzystuje się takie badania diagnostyczne, jak tomografia komputerowa, RTG płuc czy pozytonowa tomografia emisyjna PET.

 


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV