Schorzenia układu pokarmowego

schorzenia_ukladu_pokarmowego.jpg

 

Choroby układu pokarmowego mogą być związane z nietolerancjami pokarmowymi, problemami jelitowymi, zaburzeniami perystaltyki, toczącymi się w organizmie infekcjami pasożytniczymi, ale również z problemami natury psychologicznej (zespół jelita drażliwego).

 

Najczęściej występujące schorzenia układu pokarmowego

 

Do najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego zaliczamy:

 

Choroba wrzodowa – przyczyną choroby jest najczęściej zakażenie bakterią Helicobacter Pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Objawy to głównie: ból, wzdęcia i dyskomfort pojawiający się po spożyciu posiłku.

 

Refluks – objawy choroby to najczęściej zgaga pojawiająca się po spożyciu posiłku oraz pieczenie za mostkiem.

 

Choroba Leśniowskiego – Crohna – jest to nieswoiste zapalenie jelit należące do grupy chorób autoimmunologicznych. Główne objawy to: ból brzucha, biegunka, krew w stolcu, osłabienie, gorączka, zmniejszenie masy ciała.

 

Zespół jelita drażliwego – przyczyną schorzenia jest nadmierna pobudliwość jelita grubego. Główne objawy to: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, uczucie ucisku w żołądku. Schorzenie to jest ściśle związane z funkcjonowaniem naszej psychiki i często współwystępuje ze stanami lękowymi, nerwicą oraz depresją.

 

Leczenie chorób układu pokarmowego

 

Leczenie ściśle uzależnione jest od rodzaju schorzenia, z którym mamy do czynienia.

 

W przypadku nietolerancji pokarmowych, konieczne jest wykluczenie produktów które wywołują reakcję alergiczną.

 

W leczenie zespołu jelita drażliwego wdraża się dietę, która zawiera produkty niwelujące dyskomfort ze strony układu pokarmowego.

 

Niekiedy konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. W celu opracowania specjalistycznej diety, warto udać się do specjalisty z dziedziny dietetyki.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psycholog dziecięcy, Trener

Od 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą jako animator i wolontariusz, natomiast od 8 lat jako wychowawca kolonijny. Odbywałam praktyki i staże na wszystkich etapach edukacji szkolnej, a także w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym i Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.

Specialist avatar

Psycholog, Psychodietetyk

Jestem z wykształcenia psychologiem, psychodietetykiem, nauczycielką biologii, psychologiem zwierzęcym.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV