Choroby układu pokarmowego mogą być związane z nietolerancjami pokarmowymi, problemami jelitowymi, zaburzeniami perystaltyki, toczącymi się w organizmie infekcjami pasożytniczymi, ale również z problemami natury psychologicznej (zespół jelita drażliwego).
Najczęściej występujące schorzenia układu pokarmowego
Do najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego zaliczamy:
Choroba wrzodowa – przyczyną choroby jest najczęściej zakażenie bakterią Helicobacter Pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Objawy to głównie: ból, wzdęcia i dyskomfort pojawiający się po spożyciu posiłku.
Refluks – objawy choroby to najczęściej zgaga pojawiająca się po spożyciu posiłku oraz pieczenie za mostkiem.
Choroba Leśniowskiego – Crohna – jest to nieswoiste zapalenie jelit należące do grupy chorób autoimmunologicznych. Główne objawy to: ból brzucha, biegunka, krew w stolcu, osłabienie, gorączka, zmniejszenie masy ciała.
Zespół jelita drażliwego – przyczyną schorzenia jest nadmierna pobudliwość jelita grubego. Główne objawy to: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, uczucie ucisku w żołądku. Schorzenie to jest ściśle związane z funkcjonowaniem naszej psychiki i często współwystępuje ze stanami lękowymi, nerwicą oraz depresją.
Leczenie chorób układu pokarmowego
Leczenie ściśle uzależnione jest od rodzaju schorzenia, z którym mamy do czynienia.
W przypadku nietolerancji pokarmowych, konieczne jest wykluczenie produktów które wywołują reakcję alergiczną.
W leczenie zespołu jelita drażliwego wdraża się dietę, która zawiera produkty niwelujące dyskomfort ze strony układu pokarmowego.
Niekiedy konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. W celu opracowania specjalistycznej diety, warto udać się do specjalisty z dziedziny dietetyki.