Choroby układu krążenia
Choroby układu krążenia to wszystkie choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem serca oraz naczyń krwionośnych. Szacuje się, że schorzenia te są odpowiedzialne za 200 tys. zgonów rocznie.
Do najczęściej występujących chorób związanych z układem krążenia zaliczmy: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba wieńcowa (niedokrwienna serca), zawał serca, udar mózgu, arytmie, wady serca, obrzęki limfatyczne, choroby reumatyczne serca, Zespół Raynauda.
Objawy chorób układu krążenia
Objawy chorób układu krążenia to przede wszystkim:
uczucie duszności, omdlenia, bóle oraz zawroty głowy, kołatanie serca, uczucie ucisku w klatce piersiowej, szybsze męczenie się.
Przyczyny chorób układu krążenia
Przyczyny występowania chorób układu krążenia:
- palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu;
- zbyt mała aktywność fizyczna;
- podwyższony poziom cholesterolu;
- przewlekły stres, depresja;
- płeć męska;
- nieprawidłowa dieta, nadwaga i otyłość;
- predyspozycje genetyczne.
Leczenie chorób układu krążenia
W zapobieganiu wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego niezbędna jest profilaktyka. Unikając czynników ryzyka, jesteśmy w stanie w dużej mierze kontrolować stan naszego zdrowia i nie doprowadzać do sytuacji, w której niezbędna będzie konsultacja lekarska oraz leczenie farmakologiczne.
Stres a choroby krążenia
Ponieważ choroby układu krążenia należą do tzw. chorób psychosomatycznych (czynniki psychologiczne odgrywają dużą rolę w powstawaniu, bądź zaostrzaniu się objawów chorobowych) warto unikać czynników stresogennych, a w przypadku przeżywania trudnych chwil w życiu udać się po pomoc do psychologa.