Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia

 

Choroby układu krążenia to wszystkie choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem serca oraz naczyń krwionośnych. Szacuje się, że schorzenia te są odpowiedzialne za 200 tys. zgonów rocznie.

 

Do najczęściej występujących chorób związanych z układem krążenia zaliczmy: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba wieńcowa (niedokrwienna serca), zawał serca, udar mózgu, arytmie, wady serca, obrzęki limfatyczne, choroby reumatyczne serca, Zespół Raynauda.

 

Objawy chorób układu krążenia

 

Objawy chorób układu krążenia to przede wszystkim:

uczucie duszności, omdlenia, bóle oraz zawroty głowy, kołatanie serca, uczucie ucisku w klatce piersiowej, szybsze męczenie się.

 

Przyczyny chorób układu krążenia

 

Przyczyny występowania chorób układu krążenia:

 

  • palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu;
  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • podwyższony poziom cholesterolu;
  • przewlekły stres, depresja;
  • płeć męska;
  • nieprawidłowa dieta, nadwaga i otyłość;
  • predyspozycje genetyczne.

 

Leczenie chorób układu krążenia

 

W zapobieganiu wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego niezbędna jest profilaktyka. Unikając czynników ryzyka, jesteśmy w stanie w dużej mierze kontrolować stan naszego zdrowia i nie doprowadzać do sytuacji, w której niezbędna będzie konsultacja lekarska oraz leczenie farmakologiczne.

 

Stres a choroby krążenia

 

Ponieważ choroby układu krążenia należą do tzw. chorób psychosomatycznych (czynniki psychologiczne odgrywają dużą rolę w powstawaniu, bądź zaostrzaniu się objawów chorobowych) warto unikać czynników stresogennych, a w przypadku przeżywania trudnych chwil w życiu udać się po pomoc do psychologa.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Pedagog, Psychodietetyk, Trener, Piaseczno

Jestem psychodietetykiem, psychopedagogiem z 30-letnim doświadczeniem pracy diagnostyczno – terapeutycznej oraz trenerem Integracji Sensorycznej.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Interwent kryzysowy, Psycholog młodzieży, Psychodietetyk, Trener, Gdańsk

Witam,


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV