Seksoholizm

 

Seksoholizm jest to uzależnienie od seksu. Należy do tzw. uzależnień behawioralnych.

 

Osoba uzależniona traktuje seks jako najważniejszy aspekt swojego życia. Seksoholizm przejawia się w potrzebie znacznej częstotliwości i różnorodności aktywności seksualnej.

 

Objawy seksoholizmu

 

Pierwszymi objawami seksoholizmu jest częsta masturbacja, wyobrażanie sobie stosunków seksualnych, oglądanie filmów o tematyce pornograficznej.

 

W kolejnym etapie wszystkie działania osoby uzależnionej sprowadzają się do inicjacji kontaktów seksualnych, nawet z przypadkowymi osobami.

Chory traci kontrolę nad własnymi popędami i dąży za wszelką cenę do kontaktu fizycznego.

 

Przyczyny seksoholizmu

 

Seksoholizm, podobnie jak inne rodzaje uzależnień wiąże się z dostarczaniem sobie przyjemności. Napięcie nagromadzone w organizmie, ulega chwilowemu obniżeniu.

 

Często osoby uzależnione od seksu, pochodzą z rodzin w których występowało uzależnienie od alkoholu bądź narkotyków.

 

Seksoholizm może współwystępować razem z depresją, a poszukiwanie kontaktu cielesnego z drugą osobą, może być próbą odnalezienia wsparcia.

 

Leczenie seksoholizmu

 

W pierwszym etapie leczenia zazwyczaj stosuje się całkowite odstawienie.

 

Ponieważ uzależnienie to jest o tyle specyficzne, że nie wiąże się z zaprzestaniem uprawiania seksu przez całe życie (tak jest w przypadku alkoholu czy narkotyków) kolejny etap leczenia ma za zadanie przywrócenie zdrowego życia seksualnego.

W tym celu należy udać się do psychiatry lub psychologa, wykwalifikowanego w dziedzinie terapii uzależnień behawioralnych.

 

 

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV