Przemoc jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody.
O przemocy możemy mówić wtedy, gdy spełnione zostaną kryteria takie jak: intencjonalne działanie lub zaniechanie działania, wystąpienie przewagi sił, naruszenie przez jedną osobę praw i dóbr osobistych drugiej osoby, doznawanie przez osobę, wobec której stosowana jest przemoc szkód fizycznych i psychicznych.
Rodzaje przemocy
Przemoc fizyczna – zachowania wpisujące się w pojęcie przemocy fizycznej: popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, bicie, duszenie, parzenie, polewanie substancjami żrącymi, nieudzielenie pomocy.
Przemoc psychiczna – zachowania wpisujące się w pojęcie przemocy psychicznej: wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, brak szacunku, stała krytyka, karanie przez odmowę uczuć, izolacja społeczna, odmowa snu i pożywienia.
Przemoc ekonomiczna – zachowania wpisujące się w pojęcie przemocy ekonomicznej: odbieranie zarobionych pieniędzy, wydzielanie pieniędzy, uniemożliwienie podjęcia pracy zarobkowej.
Przemoc seksualna – zachowania wpisujące się w pojęcie przemocy seksualnej: wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, demonstrowanie zazdrości.
Zaniedbanie – brak opieki osoby dorosłej nad dzieckiem, narażanie dziecka na niebezpieczeństwo.
Pomoc osobom doświadczającym przemocy
Osoby doświadczające przemocy znajdują się w stanie silnego, permanentnego stresu.
Pierwszym działaniem, które powinno być podjęte, to odseparowanie sprawcy przemocy od osoby, wobec której przemoc jest stosowana. Następnie osoba, która doświadczyła przemocy powinna zgłosić się do psychologa, który pomoże odzyskać jej kontrolę nad życiem.