Uzależnienie od alkoholu

objawy-skutki-alkoholizmu.jpg

 

Co to jest choroba alkoholowa?

 

Choroba alkoholowa to uzależnienie od substancji jaką jest alkohol. Przejawia się nadmiernym i częstym spożywaniem alkoholu, w efekcie czego rozwija się uzależnienie psychiczne oraz fizyczne.

 

W wyniku wzrastającej tolerancji na alkohol osoba uzależniona musi dostarczać swojemu organizmowi coraz większe dawki substancji, natomiast próba ograniczenia spożycia alkoholu bądź jego całkowite odstawienie kończy się wystąpieniem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego.

 

Objawy uzależnienia od alkoholu

 

Do głównych objawów świadczących o wystąpieniu uzależnienia zaliczamy:

 

  • silną potrzebę a nawet przymus picia alkoholu;
  • trudności w zachowaniu kontroli nad przyjmowaniem alkoholu;
  • obecność objawów odstawienia w sytuacji przymusowego odstawienia substancji;
  • wytworzenie się tolerancji (potrzeba coraz większej ilości alkoholu aby uzyskać ten sam efekt co kiedyś);
  • poświęcenie nałogowi coraz większej ilości czasu;
  • problemy z pamięcią i świadomością (luki w pamięci, brak pamięci wielu zdarzeń);
  • uporczywe dalsze picie alkoholu, pomimo doświadczania negatywnych skutków jego zażywania.

 

Leczenie choroby alkoholowej

 

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, dlatego wymaga leczenia. Ze względu na to, że w rodzinie, w której jest osoba uzależniona choruje cała rodzina, bardzo ważna jest pomoc nie tylko osobie uzależnionej, ale również bliskim którzy znajdują się w otoczeniu chorego.

 

Terapia online choroby alkoholowej

 

Pomocy należy szukać wśród wykwalifikowanych w tej dziedzinie terapeutów uzależnień, którzy znając odpowiednie techniki pracy są wstanie w skuteczny sposób pomóc osobie zmagającej się z chorobą alkoholową.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Mediator, Interwent kryzysowy

Jestem psychologiem z doświadczeniem w pracy z osobami dorosłymi doznającymi kryzysu psychicznego. Prowadzę diagnozę i terapię pacjentów m.in. ze schizofrenią, Chorobą Afektywną Dwubiegunową, z zaburzeniami lękowymi, depresją czy zaburzeniami osobowości. Współpracowałem z Centrum Psychiatrii im.

Specialist avatar

Psycholog

Po próbie podjęcia badań na froncie nauki zostałem mężem i ojcem i kiedy koledzy z seminarium doktoranckiego zostawali profesorami UJ ja "roztrwaniałem" wysokiej jakości wiedzę pomagając ludziom.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV