Alkoholizm

alkoholizm_.jpg

 

Alkohol jest obecny w naszej kulturze – często spożywa się go na imprezach rodzinnych czy firmowych, towarzyszy wielu spotkaniom koleżeńskim. Również bohaterowie filmowi nie stronią od niego. Spożywanie go w ilościach umiarkowanych nie musi być szkodliwe. Inaczej jest w przypadku osób uzależnionych.

 

Alkoholizm zaburza codzienne funkcjonowanie, uzależnienie zaczyna kierować życiem chorego. Niekiedy nałóg jest tak silny, że upośledza relacje z najbliższymi, ale również prowadzi do utraty pracy. Osoba uzależniona najczęściej wypiera się – twierdzi, że wcale nie jest nałogowcem.

 

Alkoholizm – objawy

 

Można wyróżnić kilka objawów alkoholizmu. Po pierwsze, osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Mimo wiedzy, gdzie kończy się bezpieczna dawka, pije dalej. Alkoholik przeżywa również głód – zmaga się z silną chęcią napicia się. Po odstawieniu zmaga się z objawami abstynenckimi, do których zalicza się drżenie mięśni, bezsenność, nadmierna potliwość, nudności i nerwowość. Uzależniony sięga coraz częściej po alkohol w samotności, aby uciec od problemów. Często towarzyszą temu luki w pamięci – chory traci ciągłość wydarzeń.

 

Leczenie alkoholizmu – jak zacząć terapię?

 

Diagnozowanie alkoholizmu nie jest sprawą skomplikowaną, o ile uzależniony współpracuje z terapeutą i jest szczery. Największym problemem jest fakt, że w początkowej fazie nałogu chory nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu.

 

Leczenie alkoholizmu jest długotrwałe i wymaga regularnej terapii. Warto w tej kwestii zwrócić się do terapeuty uzależnień lub psychologa, który podejmie się leczenia. W Polsce istnieją również ośrodki zamknięte lub półotwarte, w których można podjąć się intensywnej terapii.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta, Pakiet wsparcie, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Terapeuta uzależnień, Dla Santander Bank Polska, Pakiet praca

Jestem mgr psychologii. Pomagam zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Pracuję z osobami w kryzysie psychologicznym, zmagającymi się z depresją, zaburzeniami lękowymi, żałobą, stratą, interwencją kryzysową. Pomagam przechodzić przez sytuacje związane z rozwodem.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV