Alkoholizm

alkoholizm_.jpg

 

Alkohol jest obecny w naszej kulturze – często spożywa się go na imprezach rodzinnych czy firmowych, towarzyszy wielu spotkaniom koleżeńskim. Również bohaterowie filmowi nie stronią od niego. Spożywanie go w ilościach umiarkowanych nie musi być szkodliwe. Inaczej jest w przypadku osób uzależnionych.

 

Alkoholizm zaburza codzienne funkcjonowanie, uzależnienie zaczyna kierować życiem chorego. Niekiedy nałóg jest tak silny, że upośledza relacje z najbliższymi, ale również prowadzi do utraty pracy. Osoba uzależniona najczęściej wypiera się – twierdzi, że wcale nie jest nałogowcem.

 

Alkoholizm – objawy

 

Można wyróżnić kilka objawów alkoholizmu. Po pierwsze, osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Mimo wiedzy, gdzie kończy się bezpieczna dawka, pije dalej. Alkoholik przeżywa również głód – zmaga się z silną chęcią napicia się. Po odstawieniu zmaga się z objawami abstynenckimi, do których zalicza się drżenie mięśni, bezsenność, nadmierna potliwość, nudności i nerwowość. Uzależniony sięga coraz częściej po alkohol w samotności, aby uciec od problemów. Często towarzyszą temu luki w pamięci – chory traci ciągłość wydarzeń.

 

Leczenie alkoholizmu – jak zacząć terapię?

 

Diagnozowanie alkoholizmu nie jest sprawą skomplikowaną, o ile uzależniony współpracuje z terapeutą i jest szczery. Największym problemem jest fakt, że w początkowej fazie nałogu chory nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu.

 

Leczenie alkoholizmu jest długotrwałe i wymaga regularnej terapii. Warto w tej kwestii zwrócić się do terapeuty uzależnień lub psychologa, który podejmie się leczenia. W Polsce istnieją również ośrodki zamknięte lub półotwarte, w których można podjąć się intensywnej terapii.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Mediator, Interwent kryzysowy

Jestem psychologiem z doświadczeniem w pracy z osobami dorosłymi doznającymi kryzysu psychicznego. Prowadzę diagnozę i terapię pacjentów m.in. ze schizofrenią, Chorobą Afektywną Dwubiegunową, z zaburzeniami lękowymi, depresją czy zaburzeniami osobowości. Współpracowałem z Centrum Psychiatrii im.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV