Pomoc psychologiczna dla nastolatków i młodzieży
Dojrzewanie to okres zwany również adolescencją, który występuje pomiędzy etapem dzieciństwa a dorosłością. Jest to czas, w którym w młodym człowieku dokonuje się wiele zmian zachodzących równocześnie.
Trudno jednoznacznie określić ramy czasowe na które przypada okres dojrzewania, jednak przyjmuje się, że jest to wiek pomiędzy 10 – 12 rokiem życia a 20/23 rokiem życia.
Dolegliwości związane z okresem dorastania
Zmiany hormonalne – ze względu na wzmożone wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za rozwój cech płciowych, okres dorastania może wiązać się z chwiejnością emocjonalną oraz nadmierną pobudliwością dorastającego dziecka.
Zmiany w obrębie mózgu i jego szybki rozwój powodują podwyższoną podatność nastolatka na negatywne oddziaływania środowiska, jak również niezwykłą wrażliwość na wszelkiego rodzaju komunikaty dotyczącego jego osoby płynące z zewnątrz.
Przewaga emocji negatywnych nad pozytywnymi – dziecko w tym okresie ma tendencje do silniejszego niż dotychczas przeżywania emocji negatywnych takich jak: smutek, lęk, depresja, poczucie winy, poczucie wstydu, poczucie niechęci.
Depresja okresu dorastania pojawia się w wyniku wielu zmian zachodzących u młodego człowieka, z którymi nie jest w stanie sobie sam poradzić.
Często depresja jest manifestowana w postaci niechęci do chodzenia do szkoły, agresji, fobii szkolnej, zaburzeń snu, bólu głowy, obojętności czy ucieczki w świat fantazji.
Psycholog online dla młodzieży i nastolatków
Ze względu na to, że okres dorastania jest ciężkim czasem zarówno dla młodego człowieka jak i jego rodziców, warto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zachowania dziecka udać się do doświadczonego psychologa wspomagania rozwoju, który pomoże rodzicom przeprowadzić ich dziecko przez ten trudny okres.