Dolegliwości okresu dojrzewania

Pomoc psychologiczna dla nastolatków i młodzieży

 

Dojrzewanie to okres zwany również adolescencją, który występuje pomiędzy etapem dzieciństwa a dorosłością. Jest to czas, w którym w młodym człowieku dokonuje się wiele zmian zachodzących równocześnie.

 

Trudno jednoznacznie określić ramy czasowe na które przypada okres dojrzewania, jednak przyjmuje się, że jest to wiek pomiędzy 10 – 12 rokiem życia a 20/23 rokiem życia.

 

Dolegliwości związane z okresem dorastania

 

Zmiany hormonalne – ze względu na wzmożone wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za rozwój cech płciowych, okres dorastania może wiązać się z chwiejnością emocjonalną oraz nadmierną pobudliwością dorastającego dziecka.

 

Zmiany w obrębie mózgu i jego szybki rozwój powodują podwyższoną podatność nastolatka na negatywne oddziaływania środowiska, jak również niezwykłą wrażliwość na wszelkiego rodzaju komunikaty dotyczącego jego osoby płynące z zewnątrz.

 

Przewaga emocji negatywnych nad pozytywnymi – dziecko w tym okresie ma tendencje do silniejszego niż dotychczas przeżywania emocji negatywnych takich jak: smutek, lęk, depresja, poczucie winy, poczucie wstydu, poczucie niechęci.

 

Depresja okresu dorastania pojawia się w wyniku wielu zmian zachodzących u młodego człowieka, z którymi nie jest w stanie sobie sam poradzić.

Często depresja jest manifestowana w postaci niechęci do chodzenia do szkoły, agresji, fobii szkolnej, zaburzeń snu, bólu głowy, obojętności czy ucieczki w świat fantazji.

 

Psycholog online dla młodzieży i nastolatków

 

Ze względu na to, że okres dorastania jest ciężkim czasem zarówno dla młodego człowieka jak i jego rodziców, warto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zachowania dziecka udać się do doświadczonego psychologa wspomagania rozwoju, który pomoże rodzicom przeprowadzić ich dziecko przez ten trudny okres.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog z dojazdem do domu, Kraków

Psycholodzy Levitate świadczą USŁUGI WIZYT DOMOWYCH.
NIE PROWADZIMY KONSULTACJI ON-LINE.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Coach, Terapeuta, Mentor, Psycholog dziecięcy, Pedagog, Skierniewice

Witam serdecznie!

Nazywam się Wojciech Kopytek i jestem psychologiem i psychoterapeutą, psychotraumatologiem, pedagogiem i interwentem kryzysowym.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV