Dolegliwości okresu dojrzewania

problemy_okresu_dojrzewania.jpg

 

Pomoc psychologiczna dla nastolatków i młodzieży

 

Dojrzewanie to okres zwany również adolescencją, który występuje pomiędzy etapem dzieciństwa a dorosłością. Jest to czas, w którym w młodym człowieku dokonuje się wiele zmian zachodzących równocześnie.

 

Trudno jednoznacznie określić ramy czasowe na które przypada okres dojrzewania, jednak przyjmuje się, że jest to wiek pomiędzy 10 – 12 rokiem życia a 20/23 rokiem życia.

 

Dolegliwości związane z okresem dorastania

 

Zmiany hormonalne – ze względu na wzmożone wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za rozwój cech płciowych, okres dorastania może wiązać się z chwiejnością emocjonalną oraz nadmierną pobudliwością dorastającego dziecka.

 

Zmiany w obrębie mózgu i jego szybki rozwój powodują podwyższoną podatność nastolatka na negatywne oddziaływania środowiska, jak również niezwykłą wrażliwość na wszelkiego rodzaju komunikaty dotyczącego jego osoby płynące z zewnątrz.

 

Przewaga emocji negatywnych nad pozytywnymi – dziecko w tym okresie ma tendencje do silniejszego niż dotychczas przeżywania emocji negatywnych takich jak: smutek, lęk, depresja, poczucie winy, poczucie wstydu, poczucie niechęci.

 

Depresja okresu dorastania pojawia się w wyniku wielu zmian zachodzących u młodego człowieka, z którymi nie jest w stanie sobie sam poradzić.

Często depresja jest manifestowana w postaci niechęci do chodzenia do szkoły, agresji, fobii szkolnej, zaburzeń snu, bólu głowy, obojętności czy ucieczki w świat fantazji.

 

Psycholog online dla młodzieży i nastolatków

 

Ze względu na to, że okres dorastania jest ciężkim czasem zarówno dla młodego człowieka jak i jego rodziców, warto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zachowania dziecka udać się do doświadczonego psychologa wspomagania rozwoju, który pomoże rodzicom przeprowadzić ich dziecko przez ten trudny okres.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Pedagog, Psychodietetyk, Trener

Jestem psychodietetykiem, psychopedagogiem z 30-letnim doświadczeniem pracy diagnostyczno – terapeutycznej oraz trenerem Integracji Sensorycznej.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV