Zaburzenia snu - leczenie online

rodzaje zaburzeń snu

 

Czym są zaburzenia snu?

 

Zaburzenia snu to wszelkie nieprawidłowości wynikające z nieodpowiedniej jakości oraz długości snu. Ze względu na intensywne tempo życia, problemy z zaśnięciem występują u coraz większej ilości osób. Schorzenie to wpływa na pogorszenie codziennego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty oraz rozpocząć proces leczenia zaburzeń snu.

 

Najczęstsze zaburzenia snu

 

Do najczęstszych zaburzeń snu zaliczamy: bezsenność, narkolepsję, bezdech senny i somnambulizm (lunatykowanie).

 

Bezsenność to najczęściej występujące zaburzenie snu. Bezsenność sama w sobie nie jest jednostką chorobą a objawem pojawiającym się w przebiegu innych schorzeń. Najczęstszą przyczyną bezsenności są zaburzenia psychiatryczne takie jak: zaburzenia lękowe (problemy z zasypianiem) lub depresyjne (wczesne budzenie się). Bardzo ważna w przypadku tego schorzenia jest odpowiednia diagnoza i leczenie, ponieważ zaburzenie to stanowi bezpośrednie zagrożenie  dla życia i zdrowia pacjenta.

 

Narkolepsja to dość rzadka jednostka chorobowa, której objawami są: nadmierna senność (chory jest w stanie zasnąć w trakcie wykonywania czynności), nagła chwilowa utrata napięcia mięśniowego, halucynacje przysenne oraz porażenie senne (chwilowa niemożność poruszenia się w momencie obudzenia).

 

Zespół bezdechu sennego jest to jednostka chorobowa, w wyniku której podczas snu dochodzi do okresowego upośledzenia drożności dróg oddechowych. Konsekwencjami tego jest: senność dzienna, zaburzenia funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, nadciśnienie tętnicze.

 

Somnambulizm – to zaburzenie, w przebiegu którego dochodzi do wykonywania czynności ruchowych bez pełnego wybudzenia. Epizody te trwają zazwyczaj ok. 10 min.

 

Leczenie zaburzeń snu online

 

Ze względu na to, że problemy ze snem stanowią coraz bardziej powszechne zjawisko, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób leczyć zaburzenia snu, aby trwale wpłynąć na poprawę codziennego funkcjonowania.

Leczenie zaburzeń snu, przede wszystkim opiera się na wdrożeniu  prawidłowych zasad związanych z odpowiednią higieną snu (wietrzenie pomieszczenia przed snem, brak telewizora w sypialni, wyciszanie się przed snem).

W sytuacji, gdy powyższe sposoby nie wystarczą, należy wprowadzić bardziej zaawansowane techniki terapeutyczne, mające na celu przywrócenie prawidłowego rytmu dobowego. Terapia zaburzeń snu polega na zastosowaniu odpowiednich technik relaksacyjnych, przy jednoczesnym wyeliminowaniu czynników podtrzymujących bezsenność. W niektórych przypadkach w leczeniu zaburzeń snu stosuje się leki nasenne II generacji (np. zolpidem). Stosowane są najczęściej w przypadku bezsenności epizodycznej, ponieważ stanowią ryzyko wystąpienia uzależnienia.

W przypadku przewlekłych trudności należy udać się do specjalisty, który pomoże określić przyczynę zaburzeń.

 


opracowanie:

mgr Barbara Wróblewska

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog

Mam na imię Maria Łucjan i jestem psychologiem, terapeutą Integracji Sensorycznej oraz Trenerem Umiejętności Społecznych.
Pracuję z dziećmi, młodzieżą, młodymi dorosłymi i ich rodzinami.

Specialist avatar

Psycholog biznesu, Psycholog sportu, Trener

Jestem psycholożką i specjalizuję się w psychologii sportu i biznesu. Swoją pracę opieram na wiedzy, którą zdobyłam podczas studiów i licznych szkoleń, jak i własnych doświadczeniach sportowych.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV