Mindful Eating, czyli jak świadome jedzenie może pomóc Ci z nadwagą

Avigon.pl
pon., 10/19/2020 - 07:45

Czy schudnięcie bez diety jest możliwe? Każdego dnia powstają nowe zaskakujące diety odchudzające, a eksperci z dziedziny żywienia przestrzegają przed tymi restrykcyjnymi i niezrównoważonymi metodami, często powodującymi efekt jojo i inne groźniejsze konsekwencje zdrowotne. Z pomocą przychodzi tutaj świadome jedzenie, czyli Mindful Eating.

Co to jest Mindful Eating?

Mindful Eating, czyli świadome odżywianie, to narzędzie, które pomaga nam jeść w bardziej świadomy, a co za tym idzie – zdrowszy sposób. Dzięki świadomemu jedzeniu możemy osiągnąć przeróżne cele żywieniowe, od utraty masy ciała, przez poprawę parametrów zdrowia takich jak poziom cholesterolu czy ciśnienia tętniczego, po polepszenie samopoczucia i nastroju. Mindful Eating, do tej pory jeszcze nie do końca odkryty, to bardzo przydatna pomoc w dzisiejszych czasach, gdzie wciąż króluje jedzenie typu fast food i brak czasu na powolne, zdrowe i świadome jedzenie.

Skąd się wywodzi świadome jedzenie?

By móc wyjaśnić szczegóły dotyczące świadomego odżywiania, najpierw dowiedzmy się, skąd pochodzi. Mindful Eating jest techniką mającą swoje korzenie w Mindfulness. Termin ten oznacza „uważność”, bycie obecnym tu i teraz. W praktyce ważne jest, byśmy poświęcali obecnej chwili pełną uwagę i nie osądzali czy ten moment jest dobry, czy zły, pozytywny czy negatywny. W świadomym jedzeniu chodzi o przeniesienie tych pozornie prostych zasad do kwestii jedzenia, począwszy od chwili wykonania listy zakupów aż po spożywanie posiłku.

W czym może nam pomóc Mindful Eating?

To narzędzie okazuje się niesamowicie skuteczne, gdy pragniemy definitywnie zmienić nasze nawyki żywieniowe, przestać „walczyć” z jedzeniem, opanować niepokój i frustrację wynikające z niezdrowej relacji z pożywieniem. Daje nam również możliwość odnowienia odczuwania przyjemności i satysfakcji z jedzenia, jak również pozwala osiągnąć nasze cele żywieniowe. Świadome odżywianie jest w stanie zmodyfikować definitywnie typ relacji, jaki łączy nas z jedzeniem – od burzliwej, niestabilnej, stresującej i powodującej wyrzuty sumienia, po harmonijną i spokojną relację na całe życie. Cały ten proces może się przekształcić w niesamowite, pasjonujące i przyjemne doświadczenie.

Jakie są zasady Mindful Eating?

Podstawową zasadą świadomego odżywiania jest zwracanie uwagi na to, co i jak jemy, poświęcenie temu procesowi odpowiedniego czasu i uwagi, ciesząc się po drodze każdym kęsem. Takie podejście pozwala nam wsłuchać się wgłąb naszego ciała i zwrócić uwagę na jego rzeczywiste potrzeby. Często mylimy głód fizyczny z głodem emocjonalnym, w konsekwencji spożywając posiłki i przekąski jedynie po to, by odreagować problemy, stres, rozładować napięcie wynikające z życiowych wyzwań lub niepowodzeń; ukryć negatywne emocje. W świadomym jedzeniu istotne jest, by jeść wyłącznie, gdy odczuwamy głód, a przestać jeść w momencie osiągnięcia sytości, lecz nie całkowitej pełności. By móc nauczyć się identyfikować różne rodzaje głodu, sytości, a także rozpoznawać potrzeby organizmu, najkorzystniej jest poprosić o pomoc specjalistę w dziedzinie Mindful Eating.

Na dobry początek zapoznaj się z 3 zasadami świadomego jedzenia, które pomogą Ci w rozpoczęciu tego niesamowitego procesu:

  1. Zwolnij rytm, nie tylko w kwestii jedzenia

Frenetyczny rytm życia, jaki prowadzi wiele osób, nie pozwala skupić się ani na chwili obecnej, ani na spożywanym posiłku. Istnieje wiele zalet powolnego i świadomego odżywiania. Dokładne gryzienie i żucie pokarmów ułatwia procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych, a ponadto pozwala na czerpanie większej przyjemności z jedzenia, możemy bowiem dokładnie odczuwać wszelkie smaki, aromaty i konsystencje.

  1. Przygotuj odpowiednią ilość potrawy

Ważne jest, by pamiętać, iż Mindful Eating nie skupia się na zakazach. W związku z tym termin „odpowiednia ilość” nabiera tutaj głębszego znaczenia. Pochodzi ono z buddyjskiej teorii mówiącej o ścieżce do oświecenia. Wszystkie części tejże ścieżki określane były jako „odpowiednie”: odpowiedni wysiłek, odpowiednie opinie, odpowiednie porady itd. W kontekście świadomego jedzenia słowo to oznacza coś korzystnego, odpowiedniego, co prowadzi do wolności i szczęścia. Dużo łatwiej jest zrozumieć te pojęcia rozpoczynając proces Mindful Eating pod okiem specjalisty, który będzie naszym przewodnikiem i wsparciem.

  1. Dokonuj świadomych zmian

Niejednokrotnie słyszymy nasz własny „wewnętrzny dialog”. Jedne z głosów zachęcają nas do podjęcia zdrowych wyborów zgodnych z zasadami świadomego odżywiania, inne z kolei kuszą, by podjąć mało korzystne dla zdrowia decyzje. Toczy się nieustanna bitwa myśli pomiędzy „Jeszcze tylko jeden kawałek ciasta, nic się przecież nie stanie!” a „Mam nadwagę, nie mogę zjeść nic więcej”. Ważne jest tutaj nauczyć się, jak radzić sobie z tymi wewnętrznymi konfliktami. Pomocne w tym przypadku okazuje się zdrowe i świadome zamienianie potraw, na przykład zamiast czekoladowego ciasta na bazie białej mąki i cukru, przygotować jego zdrowy i smaczny odpowiednik.

Inne porady pomocne w procesie świadomego jedzenia

  • Dziękuj za pokarmy przed każdym posiłkiem.
  • Zwracaj uwagę na różnorodność kolorów, kształtów, aromatów i smaków danej potrawy.
  • Odstawiaj sztućce regularnie na talerz i rób małe przerwy pomiędzy każdym kęsem.
  • Spróbuj jeść drugą ręką (tą, której nie masz w zwyczaju używać).
  • Eksperymentuj z jedzeniem przy użyciu pałeczek.

Praktykowanie świadomego jedzenia pozwala na usunięcie z naszego słownika, a w konsekwencji również z naszego życia, ograniczeń żywieniowych, przesadnie małych porcji, liczenia kalorii, restrykcyjnych zasad i wymogów dotyczących odżywiania. Jednakże, by móc osiągnąć tak zaawansowany poziom, bardzo istotne jest nasze własne zaangażowanie i skupienie się na sygnałach, które wysyła nam nasz organizm na różnych poziomach. Do zasad Mindful Eating w żadnym wypadku nie należy podchodzić w obsesyjny sposób, może to bowiem spowodować niepotrzebny stres i sprawić, iż przekształci się w kolejną dietę, a nie taki jest przecież cel.

Należy zatem podejść do całego procesu w spokojny, zrównoważony sposób, z odpowiednim przygotowaniem. Kolejnym krokiem będzie stworzenie zdrowych nawyków i ich codzienna świadoma pielęgnacja. Dzięki temu można będzie w pełni korzystać z wszelkich zalet świadomego odżywiania, uzyskując zrównoważoną relację z pożywieniem i z nami samymi.

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl - wejdź i umów wizytę u mgr Daria Roszak


 

picture
picture
mgr Daria Roszak
line
Terapeuta, Pakiet wsparcie, Dietetyk, Psychodietetyk, Terapeuta uzależnień

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV