Dolegliwości związane z trawieniem

 

Zaburzenia trawienia

 

Kłopoty z trawieniem to bardzo rozbudowana grupa dolegliwości o zróżnicowanym podłożu. Zasadniczo kłopoty te wystąpić mogą na każdym etapie procesu trawienia, podczas którego pokarm przebywa długą drogę od jamy ustnej przez przełyk, żołądek, jelito cienkie aż do jelita grubego.

 

Problemy trawienne nie powinny być bagatelizowane, często bowiem – zwłaszcza, gdy występują regularnie – mogą świadczyć o występowaniu bądź rozwoju poważnych schorzeń układu pokarmowego. Dodatkowo problemy z trawieniem często powodują nadwagę lub wręcz otyłość, a problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów może być dodatkową przyczyną stresu osoby cierpiącej na dolegliwości związane z trawieniem.

 

Kłopoty z trawieniem – objawy

 

Wymienić można wiele objawów schorzeń układu pokarmowego, które, w zależności od danego przypadku, występować mogą zarówno łącznie, jak i samodzielnie. Do najpopularniejszych z nich należą: zgaga, wzdęcia, zaparcia czy biegunka. Objawy te wskazywać mogą na takie choroby przewodu pokarmowego, jak refluks, wrzody żołądka czy nowotwór.

 

Należy pamiętać, że problemy trawienne bardzo często mają, przynajmniej częściowo, podłoże psychiczne i nie są całkowicie uwarunkowane zmianami organicznymi czy biochemicznymi. Niekiedy, jak np. w przypadku zespołu jelita drażliwego leczenie powinno obejmować także manipulacje dietetyczne czy psychoterapię.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Pedagog, Toruń

Jeśli zauważyłaś/eś u swojego dziecka:
- trudności w rozpoznawaniu i kontrolowaniu emocji (np. lęk, złość, gniew)
- zachowania budzące Twój niepokój
- wycofanie społeczne
- problemy w szkole
- trudności w nawiązywaniu lub podtrzymywaniu relacji

Specialist avatar

Coach, Mediator, Mentor, Doradca zawodowy, Katowice

Absolwent uczelni wyższych: technicznej i ekonomicznej, posiadający dyplom MBA, studia podyplomowe z zakresu coaching i NLP oraz uzyskane certyfikaty Coach ICI i Practitioner In the Art of NLP. Posiada doświadczenie w zarządzaniu kilkusetosobową grupą pracowników.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV