Dolegliwości związane z trawieniem

problemy_z_trawieniem.jpg

Zaburzenia trawienia

 

Kłopoty z trawieniem to bardzo rozbudowana grupa dolegliwości o zróżnicowanym podłożu. Zasadniczo kłopoty te wystąpić mogą na każdym etapie procesu trawienia, podczas którego pokarm przebywa długą drogę od jamy ustnej przez przełyk, żołądek, jelito cienkie aż do jelita grubego.

 

Problemy trawienne nie powinny być bagatelizowane, często bowiem – zwłaszcza, gdy występują regularnie – mogą świadczyć o występowaniu bądź rozwoju poważnych schorzeń układu pokarmowego. Dodatkowo problemy z trawieniem często powodują nadwagę lub wręcz otyłość, a problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów może być dodatkową przyczyną stresu osoby cierpiącej na dolegliwości związane z trawieniem.

 

Kłopoty z trawieniem – objawy

 

Wymienić można wiele objawów schorzeń układu pokarmowego, które, w zależności od danego przypadku, występować mogą zarówno łącznie, jak i samodzielnie. Do najpopularniejszych z nich należą: zgaga, wzdęcia, zaparcia czy biegunka. Objawy te wskazywać mogą na takie choroby przewodu pokarmowego, jak refluks, wrzody żołądka czy nowotwór.

 

Należy pamiętać, że problemy trawienne bardzo często mają, przynajmniej częściowo, podłoże psychiczne i nie są całkowicie uwarunkowane zmianami organicznymi czy biochemicznymi. Niekiedy, jak np. w przypadku zespołu jelita drażliwego leczenie powinno obejmować także manipulacje dietetyczne czy psychoterapię.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Interwent kryzysowy, Psycholog młodzieży, Psychodietetyk, Trener, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie

Witam,

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Trener

Zapraszam pary, które chciałyby poprawić jakość swojego związku, przeżywają swój związek jako stresujący, konfliktowy. Będziemy pracować metodą koncentracji na emocjach w związku. Proszę napisać wiadomość, jeśli nie ma terminu na stronie.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV