Dolegliwości związane z trawieniem

 

Zaburzenia trawienia

 

Kłopoty z trawieniem to bardzo rozbudowana grupa dolegliwości o zróżnicowanym podłożu. Zasadniczo kłopoty te wystąpić mogą na każdym etapie procesu trawienia, podczas którego pokarm przebywa długą drogę od jamy ustnej przez przełyk, żołądek, jelito cienkie aż do jelita grubego.

 

Problemy trawienne nie powinny być bagatelizowane, często bowiem – zwłaszcza, gdy występują regularnie – mogą świadczyć o występowaniu bądź rozwoju poważnych schorzeń układu pokarmowego. Dodatkowo problemy z trawieniem często powodują nadwagę lub wręcz otyłość, a problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów może być dodatkową przyczyną stresu osoby cierpiącej na dolegliwości związane z trawieniem.

 

Kłopoty z trawieniem – objawy

 

Wymienić można wiele objawów schorzeń układu pokarmowego, które, w zależności od danego przypadku, występować mogą zarówno łącznie, jak i samodzielnie. Do najpopularniejszych z nich należą: zgaga, wzdęcia, zaparcia czy biegunka. Objawy te wskazywać mogą na takie choroby przewodu pokarmowego, jak refluks, wrzody żołądka czy nowotwór.

 

Należy pamiętać, że problemy trawienne bardzo często mają, przynajmniej częściowo, podłoże psychiczne i nie są całkowicie uwarunkowane zmianami organicznymi czy biochemicznymi. Niekiedy, jak np. w przypadku zespołu jelita drażliwego leczenie powinno obejmować także manipulacje dietetyczne czy psychoterapię.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Interwent kryzysowy, Psycholog młodzieży, Psychodietetyk, Trener, Gdańsk

Witam,

Specialist avatar

Pedagog, Psychodietetyk, Trener, Piaseczno

Jestem psychodietetykiem, psychopedagogiem z 30-letnim doświadczeniem pracy diagnostyczno – terapeutycznej oraz trenerem Integracji Sensorycznej.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV