Psychodietetyk online

psychodietetyk Avigon

 

Psychodietetyka – klucz do zmiany nawyków żywieniowych

 

Psychodietetyka to dziedzina wiedzy łącząca dwie dyscypliny – psychologię i dietetykę. Co to oznacza w praktyce? Definicja psychodietetyki według Instytutu Psychodietetyki brzmi następująco: „Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną”. W takim podejściu praca z klientem/pacjentem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, ale także na pomocy w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi i wymagającymi wsparcia psychologicznego.

Dobry psychodietetyk nie tylko doradza pacjentom, jakich zmian dokonać, aby schudnąć,  ale również odpowiada na pytanie, w jaki sposób poradzić sobie z trudnymi emocjami i szkodliwymi nawykami wytworzonymi na skutek ,,wypierania” problemów natury psychicznej. W społeczeństwie na przestrzeni lat wzrosła świadomość tego, czym jest nadwaga i otyłość. Coraz więcej osób zaczyna dokonywać świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych, dba o dietę, zdrowy styl życia i podejmuje aktywność fizyczną.

Zgodnie z podejściem psychodietetycznym, w pracy z osobami zmagającymi się z nadmierną masą ciała i szkodliwymi nawykami żywieniowymi, powinno się uwzględniać także czynniki psychologiczne. Tylko działanie holistyczne (całościowe) zarówno na poziomie diety, jak i funkcjonowania psychologicznego danej osoby daje najlepsze efekty i trwałą zmianę.

 

Psychodietetyk – kim jest i czym się zajmuje?

 

Psychodietetykami są najczęściej psychologowie, którzy posiadają wiedzę dietetyczną. Biorąc pod uwagę, że podejście psychodietetyczne jest dosyć młode, brak na razie odgórnych standardów pracy z klientem/pacjentem i regulacji prawnych dotyczących zawodu psychodietetyka. W praktyce oznacza to, że każdy specjalista może pracować inaczej, wykorzystując odmienne metody.

Jeden specjalista może kłaść nacisk na kwestie żywieniowe, inny na psychologiczne i korzystać z narzędzi z różnych technik terapeutycznych. Istota pracy psychodietetyka polega na rozwiązaniu problemu, z jakim trafia pacjent, bez względu na to, jakie jest podłoże problemu.

Psychodietetyk pomaga osobom zmagającym się z różnymi problemami w sferze odżywiania (w tym z nadmierną masą ciała), patrzy się na problem całościowo. Pracuje z klientem/pacjentem zarówno nad sferą odżywiania, jak i psychologiczną. Wspólnie poszukuje przyczyn trudności i dąży do ich wyeliminowania, jednocześnie działając na poziomie objawów.

Stosuje również podejście indywidualne – w zależności od rodzaju trudności współpraca wygląda różnie. Czasem wystarczy sama edukacja żywieniowa, z innymi pracujemy nad zmianą nawyków żywieniowych. Jeśli problem ma podłoże psychologiczne, zagłębiamy się w obszary, które są jego przyczyną (np. sferą emocji, radzeniem sobie ze stresem, samooceną, asertywnością). Różny jest  także czas współpracy z klientem i częstotliwość spotkań. Niezwykle ważnym elementem jest to, co klient/pacjent robi poza gabinetem, w czym pomagają ćwiczenia i zadania domowe. Psychodietetyka różni się od dietetyki tym, że jej celem nie są jedynie zmiany związane z nawykami żywieniowymi czy redukcją masy ciała, ale także równowaga pozostałych sfer życia i całego funkcjonowania danej osoby.

 

Terapia u psychodietetyka

 

Z wiedzy psychodietetyków korzystać mogą m.in. osoby zainteresowane zmianą wagi ciała (zwłaszcza jej redukcją), ludzie chorzy na choroby dietozależne, osoby z problemem braku akceptacji swojego wyglądu i z negatywną samooceną, anorektycy, osoby chorujące na bulimię, dzieci z neofobią, osoby kompulsywnie odżywiające się i chorujące na depresję.

Porady psychodietetyczne polecane są także osobom, które zostały dotknięte wieloma niepowodzeniami w odchudzaniu się poprzez stosowanie nieodpowiedniej diety i  bez kompleksowego planu treningowego. Spotkania z psychodietetykiem dedykowane są również osobom, które chciałyby zmienić styl życia i zasady żywieniowe, lecz brak im motywacji wewnętrznej i nie akceptują swojego wyglądu, przy równoczesnym braku wsparcia i akceptacji w swoim najbliższym otoczeniu.

Często do psychodietetyka zgłaszają się osoby, które po prostu straciły kontrolę nad jedzeniem w sytuacjach stresowych i w ten sposób niwelują ten rodzaj stresu.  Klienci/pacjenci wypierają swoje emocje i problemy, pomimo że wpływa to destrukcyjnie na ich organizm. Należy podkreślić, że do gabinetu psychodietetyka trafiają nie tylko osoby z nadwagą i otyłością, lecz  również z  zaburzeniami żywieniowymi takimi jak np. bulimia, zespół gwałtownego objadania się, anoreksja.

Jeśli któryś wymieniony problem dotyczy Ciebie, zapraszam do współpracy. Zrób krok dla zmiany swojego życia na lepsze tak, aby jedzenie przestało być dla Ciebie największym koszmarem dnia codziennego i umów się na pierwszą wizytę. Konsultacja z psychodietetykiem umożliwia zmienić życie i pozwala na pierwszy krok w kierunku trwałej zmiany oraz uzyskaniu satysfakcji z całego procesu.

 

Jak umówić się na wizytę on line?

 

Aby umówić wizytę online, należy wybrać specjalistę. Wpisz w wyszukiwarce specjalistów na Avion.pl „psychodietetyk”. W ten sposób wyświetli się lista specjalistów o danych kwalifikacjach. W kalendarzu wybranego przez Ciebie specjalisty znajdź dla siebie dogodny termin i dokonaj jego rezerwacji – podaj adres e-mail. Jeśli dodatkowo podasz swój numer telefonu, to na godzinę przed spotkaniem otrzymasz przypomnienie sms o zbliżającej się konsultacji. Aby rezerwacja była dokończona, dokonaj płatności – Blik, szybki przelew online lub karta płatnicza.

 

Psychodietetyka online i jej korzyści dla pacjentów

 

Psychodietetyk przez internet przede wszystkim daje klientowi/pacjentowi możliwość, aby zachował swoją anonimowość i poczucie bezpieczeństwa. Konsultacja psychodietetyczna online daje możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia w elastycznych godzinach i dowolnym miejscu, w którym znajduje się klient/pacjent. Jeżeli videorozmowa jest krępująca, to istnieje także możliwość konsultacji bez kamerki i pozostaniu przy telekonsultacji. Na platformie Avigon.pl dostępni są wyłącznie specjaliści, których kwalifikacje i referencje możesz jako klient/pacjent zweryfikować poprzez profil.

 


Opracowanie: Karolina Szomborg ♦ masz pytania? potrzebujesz wsparcia? - skontaktuj się ze specjalistą - wejdź i umów wizytę ♦


 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Dietetyk, Psychodietetyk

Pierwsza wizyta służy zebraniu wywiadu i poznaniu pacjenta, pierwsza wizyta nie służy do edukowania żywieniowego, nie zawiera analizy badań laboratoryjnych są to usługi dodatkowo płatne.

Specialist avatar

Terapeuta, Pakiet wsparcie, Dietetyk, Psychodietetyk, Terapeuta uzależnień

Witaj na moim profilu! Na pewno nie jest przypadkiem, że tutaj jesteś. Nazywam się Daria i z wykształcenia jestem psychodietetykiem, lecz również i prywatnie jestem ogromną miłośniczką wszystkiego, co ma związek z odżywianiem i zrównoważonym stylem życia.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV