Wizerunek

wizerunek.jpg

 

Czym jest wizerunek osobisty?

Czym jest samo prezentacja i co ma na nią wpływ? Na wizerunek osobisty składa się wiele czynników. Jest to między innymi: wygląd zewnętrzny, mimika, gestykulacja, sposób komunikacji, język, maniery oraz wyznawane wartości. To właśnie one kreują postrzeganie Twojej osoby przez innych ludzi. Wizerunek jest Twoim dobrem.

 

Na czym polega kreowanie wizerunku osobistego?

Kreowanie własnego wizerunku osobistego odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach naszego życia. To jak się prezentujemy, otwiera drzwi do nowych relacji, wyzwań tudzież szans. Warto zwrócić uwagę na to, jak chcemy się przedstawiać innym, kim chcemy być i do czego dążymy w życiu.

Na pierwsze wrażenie ogromny wpływ ma nasz wygląd zewnętrzny. Tak zwany efekt aureoli, w psychologicznym ujęciu. Efekt ten mówi o naszej ludzkiej tendencji do automatycznego postrzegania innych negatywnie lub pozytywnie na podstawie jedynie naszego pierwszego wrażenia. Jeśli chcesz być postrzegany jako osoba godna zaufania, zwróć uwagą na swój styl ubierania się. Zadaj sobie pytanie, jak odbierają Cię inni, gdy jesteś ubrany w swoją codzienną odzież. Ważne jest również rozwijanie swoich umiejętności i pasji. Na początku druga osoba zwraca uwagę na to, jak się prezentujesz. Jednak gdy dochodzi do rozmowy, Twoja wiedza oraz sposób komunikacji dopełniają wizerunek. Kształtuj nowe nawyki i doskonal zasoby, które już posiadasz. W ostatecznym rozrachunku to nic innego jak narzędzia.

 

Wizerunek osoby z Internecie

W dobie XXI wieku media społecznościowe także mają znaczenie w kształtowaniu Twojego wizerunku. Są niczym wizytówka w wirtualnym świecie. Pamiętaj o ochronie swojego wizerunku. Pomyśl o potencjalnych konsekwencjach, zanim zamieścisz w Internecie informacje o sobie. Udostępniając informacje, kontroluj ich zakres oraz jakie osoby uzyskają do nich dostęp. Weryfikuj ustawienia prywatności w profilach społecznościowych.

Koniecznie zadbaj o schludny wygląd swojego konta oraz profesjonalne zdjęcie. Zadbaj, by prywatny obszar Twojego życia nie łączył się ze służbowym. Pracodawcy coraz częściej interesują się wizerunkiem pracownika w sieci: o czym pisze o Tobie Internet i w jaki sposób chcesz być w nim postrzegany. 

 

Coaching wizerunku

Spójność w wizerunku osobistym to podstawa wiarygodności. Na jednolitość mają wpływ czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zdecydowanie korzystnie na Ciebie wpłynie poznanie samego siebie, swoich przekonań, wartości i zintegrowanie ich w taką całość, która będzie spójnym komunikatem dla wszystkich z Twojego otoczenia. W budowaniu wizerunku osobistego warto zwrócić się do specjalisty: coacha lub doradcy zawodowego.

Jeśli zależy Ci na popracowaniu nad swoim wnętrzem, dobrym pomysłem może się również okazać konsultacja indywidualna z psychoterapeutą. Przy skorzystaniu ze wsparcia specjalisty nauczysz się skutecznego realizowania swoich celów, popracujesz nad niską samooceną, pokonasz trudności w radzeniu sobie z emocjami, stresem. Podczas sesji poszerzysz samoświadomość oraz przyjrzysz się, jak możesz zwiększyć satysfakcję ze swojego życia osobistego oraz zawodowego. Spostrzeżesz destrukcyjne przekonania na własny temat, jak również zweryfikujesz, czego potrzebujesz i w jakim kierunku chcesz podążać.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta

Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Szkołę Psychoterapii w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA, a także Warsztaty Teatru Forum ”Forum dla Życia” uprawniające do prowadzenia zajęć z użyciem dramy i Teatru Forum organizowane przez Stowarzyszenie P

Specialist avatar

Psycholog, Dla Santander Bank Polska, Trener

Jestem psychologiem, absolwentką społecznej psychologii klinicznej Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SPWS oraz Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego SWPS. Ukończyłam kurs I stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i dalej szkolę się w tym podejściu.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV