Postanowienia noworoczne – czy w tym roku warto je robić?

Avigon.pl
czw., 12/31/2020 - 08:20

Koniec roku sprzyja podsumowaniom i postanowieniom noworocznym. Nie inaczej będzie w tym roku, choć życzenia, które będziemy sobie składać w tę jedyną w roku noc z pewnością będą nieco inne, niż zwykle. Sylwester w cieniu pandemii COVID-19. Restrykcje, obostrzenia, zakazy. Obawy, strach, niepewność.

W tym roku Sylwestra będziemy spędzać głównie w domach, w niewielkim lub tylko własnym towarzystwie. Być może ubierzemy się odświętnie, być może będzie szampan, ale z pewnością rozmowy będą zdominowane jednym tematem, a przyszłość jest tak niepewna, że wielu z nas będzie się obawiać robić postanowienia noworoczne. Czy zatem warto je robić? Warto, bo w tym szaleństwie trzeba zachować trochę normalności i wierzyć, że postanowienia będzie można zrealizować.

Styczeń 2020

Świat obiega informacja, że pojawił się nowy wirus, który zaczyna zbierać śmiertelne żniwo. Najpierw w odległych Chinach, ale szybko okazuje się, że wirus pojawia się w kolejnych krajach, a granice w tym przypadku nie mają znaczenia i właściwie przestały istnieć. I choć wszyscy z niepokojem obserwują coraz to nowsze doniesienia prasowe, to właściwie życie toczy się dalej normalnym trybem. W końcu nas to nie dotyczy, a w planach jest przecież wyjazd na narty lub wypad na nurkowanie do ciepłych krajów. Kto by się przejmował.

WHO ostrzega, że sytuacja jest poważna i zaczyna mówić o światowej pandemii nowego koronawirusa. Jednak my wciąż mamy nadzieję na realizację swoich postanowień noworocznych i marzeń na 2020 rok.

Marzec 2020

13 marca w Polsce ogłoszony zostaje lockdown. Ma obowiązywać od 20 marca przez dwa tygodnie. Zamknięte zostają szkoły, wiele zakładów pracy wprowadza pracę zdalną, a granice na całym świecie zostają zamknięte. W przestrzeni publicznej zaczyna obowiązywać nakaz noszenia maseczek, wszędzie pojawiają się środki do dezynfekcji, ulice są puste, a lasy zamknięte. Każdy z nas musi zweryfikować swoje plany, odwołać wyjazdy, zorganizować sobie życie na nowo. Wtedy wydawało się, że na chwilę. Jak bardzo się pomyliliśmy.

Mamy już nowe plany i marzenia na 2020 rok.

Kwiecień 2020

Nadeszły Święta Wielkanocne. Największe dla katolików Święta mijają nam w domach, bez rodzin i znajomych. Strach przez koronawirusem jest jednak tak duży, że ludzie na całym świecie podporządkowują się zaleceniom i nakazom, głęboko wierząc, że za chwilę znowu będzie można swobodnie wyjść z domu, pójść na spacer, odwiedzić galerie handlowe albo wyjechać na urlop.

Za oknem idzie wiosna. Jest coraz cieplej, dłużej jest widno, przyroda zaczyna budzić się do życia. To daje nadzieję na lepsze i normalniejsze jutro.

Wakacje 2020

Nadeszły wakacje. Koronawirus nie odpuszcza, choć jesteśmy coraz bardziej zmęczeni codziennymi doniesieniami o walce z pandemią. To zmęczenie powoduje, że większość z nas planuje wyjazd na wakacje. Co prawda w tym roku będą one inne, niż w poprzednich latach, bo tylko część z nas zdecyduje się na wyjazd zagraniczny i to do tych krajów, które otwarły swoje granice. Ale każdy chce odpocząć.

Na ulicach znowu kręci się mnóstwo ludzi, choć niektórzy cały czas w maseczkach. Na plażach tłumy, w restauracjach tłumy, w górach tłumy. Wraca namiastka normalności, choć codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o zajętych łóżkach szpitalnych, respiratorach i zmarłych. A jednak lato, słonce i zmiana otoczenia powodują, że wraca nadzieja, radość, względny spokój. Na chwilę.

Październik 2020

Nadeszła druga fala pandemii. Coraz więcej chorych, coraz więcej smutnych wiadomości, znowu zamykane są kolejne granice a ludzie po raz kolejny zaczynają zamykać się w domach. Strach wraca, bo właściwie każdy z nas ma już w swoim otoczeniu chorych na COVID-19. Gdzie się zarazili? Nie wiadomo.

Grudzień 2020 – Święta inne niż wszystkie

Nadeszło Boże Narodzenie. Najbardziej wyczekiwane i celebrowane przez Polaków Święta w tym roku są spokojniejsze i spędzane w mniejszym gronie. Znam wiele osób, które w wigilię odpowiedzialnie postanowiły nie spotykać się z bliskimi, zwłaszcza tymi w starszym wieku. Kiedy w marcu zaczynał się lockdown, nikt z nas nawet nie pomyślał, że sytuacja może potrwać tak długo. Nie wyobrażaliśmy sobie tych Świąt w samotności, bez corocznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a odbywane dzisiaj na porządku dziennym spotkania online właściwie nie istniały.

Świat się zmienił, my się zmieniliśmy, zmieniły się nasze marzenia i plany.

Sylwester 2020

I w końcu nadszedł ostatni dzień roku. Roku bardzo szczególnego, bo zdominowanego jednym tematem. Wiele osób straciło w tym roku pracę. Towarzyszy im strach i niepewność nadchodzących miesięcy. Dzieci uczą się online, co powoduje, że nie rozwijają swoich zainteresowań, cierpią na tym ich kontakty społeczne i umiejętności interpersonalne. Czy jeszcze będą w stanie się tego nauczyć? Wierzę, że tak. Wiele osób spędzając w domach tak dużo czasu przekonało się niestety, że czegoś im brakuje, a ich życie rodzinne pozostawia wiele do życzenia. To będzie w kolejnych miesiącach pole do pracy, często ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego, aby znowu odnaleźli radość z życia rodzinnego. Wielu z nas poznało smak samotności i beznadziei. Jak sobie z tym poradzić?

Skoro nasze plany i marzenia na 2020 rok się nie spełniły, wielu z nas się zastanawia, czy warto robić postanowienia noworoczne na kolejny rok? Wierzę, że warto.

Postanowienia noworoczne

W przyszłym roku rzucę palenie. W przyszłym roku ograniczę picie alkoholu. W przyszłym roku zrzucę 5 kilogramów. Wyjadę w podróż życia. Takie postanowienia noworoczne robiliśmy w ubiegłym roku. Nawet jeżeli się nie udało, nie oznacza to jeszcze, że nie można próbować po raz kolejny. Jesteśmy dziś silniejsi i przekonaliśmy się, że możemy znieść więcej, niż przypuszczaliśmy. A zatem – może jednak warto postanowić, aby w przyszłym roku rzucić palenie?

Jednak mam wrażenie, że w tym roku postanowienia noworoczne będą trochę inne. Dzisiaj marzymy o tym, aby znowu można było marzyć. I planować. A nade wszystko, aby w 2021 roku można było żyć normalnie. Dla każdego z nas normalność ma trochę inne imię. Ale wszyscy chcemy, aby kolejny rok przyniósł zmiany – żeby było tak, jak kiedyś, tylko lepiej.

Spełnienia właśnie tego życzenia noworocznego życzę nam wszystkim w 2021 roku.

 


Wyjątkowy prezent!

Zamów dla siebie lub bliskiej Ci osoby wizytę u najlepszego specjalisty na https://avigon.pl 

lub napisz do nas: pacjenci@avigon.pl lub zadzwoń: +48 784 603 806.

 

Bezpłatnie doradzimy Ci, z pomocy kogo możesz skorzystać i jaki pakiet wykupić.

Avigon.pl to 150 specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego. Ceny konsultacji już od 50 zł za 30 minut.


 

picture
picture
mgr Justyna Ryczko
line
Psycholog biznesu, Doradca zawodowy
Kategoria:
Well-being

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV