Boże Narodzenie inne niż wszystkie – Święta w cieniu COVID-19

Avigon.pl
wt., 12/22/2020 - 08:27

Pandemia. Covid-19. Restrykcje. Dystans społeczny. Te słowa od kilku miesięcy towarzyszą nam właściwie bez przerwy i na każdym kroku. Kiedy w marcu 2020 roku rozpoczął się na świecie i w Polsce pierwszy lockdown, nikomu nie przyszło do głowy, że może potrwać tak długo. A jednak.

Czym jest dla nas Boże Narodzenie?

Większości z nas czas Bożego Narodzenia kojarzy się pozytywnie. Jako dorośli często z sentymentem sięgamy pamięcią do okresu naszego dzieciństwa, kiedy Świętom towarzyszyła ta niepowtarzalna magia – wypatrywanie pierwszej gwiazdki, 12 potraw na wigilijnym stole, prezenty pod choinką.

Dla wielu Polaków jest to również czas ważny pod względem duchowym. Przygotowują się do niego, a potem celebrują. Dbają o jego tradycyjną oprawę, w tym uroczystą Wigilię, modlitwę, śpiewanie kolęd czy udział w Pasterce. Jest to dla nich czas radości z narodzin Chrystusa, ale również zadumy i refleksji nad ostatecznym przyjściem Jezusa i zbawieniem ludzi.

Okres przedświąteczny od wielu lat jest jednak przede wszystkim czasem zakupowego szaleństwa, pięknych iluminacji świetlnych na ulicach, kiermaszy, na których można kupić wszystko. Na ulicach tłumy, ludzie milsi niż zwykle i choć przeważnie każdemu się spieszy, to jakoś w dziwny sposób świąteczny czas zwykle skłania do refleksji i przypominania sobie, czym jest zwykła ludzka życzliwość.

Boże Narodzenie 2020 – Święta inne niż wszystkie

I znowu nadeszły Święta Bożego Narodzenia. Iluminacje świetlne na ulicach jakby mniej bogate niż zwykle, kiermasze świąteczne zostały odwołane, a zakupy większość z nas robi online. A ci, którzy odnaleźli w sobie siłę i ochotę, by odwiedzić galerie handlowe, mijają mniejszą niż zwykle o tej porze roku ilość ludzi. W tym roku anonimowych, bo w maseczkach na twarzach. I chociaż od wielu lat znaczna część z nas krytykuje postępującą komercjalizację Świąt, to jednak dzisiaj ludzie uświadamiają sobie, że właściwie chcieliby, aby było jak zawsze, czyli normalnie.

Skoro jednak nie możemy uczestniczyć w przedświątecznym szaleństwie, a wprowadzone restrykcje spowodują, że nie ze wszystkimi uda nam się spotkać w te Święta, to może warto się zastanowić, o co tak naprawdę chodzi w Święta?

Pomoc w Boże Narodzenie

Radość, zrozumienie, bliskość. Każdy z nas chciałby spędzać te Święta w takiej atmosferze. Być z bliskimi i przyjaciółmi, nie musieć zachowywać dystansu społecznego. W tym roku nie w każdym przypadku będzie to jednak możliwe.

Ale pamiętajmy, że uczucia i empatię można okazywać nie tylko w trakcie tradycyjnej polskiej Wigilii.

Od wielu lat okres świąteczny to czas akcji charytatywnych, takich jak Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy organizowane w wielu miastach kolacje dla najuboższych. W tym roku pomoc może być szczególnie potrzebna, bo pandemia niewątpliwie powiększyła grono osób dotkniętych przez los. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę i pokazać innym, że mimo pandemii, izolacji i konieczności zachowania dystansu społecznego umiemy zauważyć niedolę innych i dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Często mały gest, a jednak może zdziałać tak wiele. Dobro powraca.

Samotne Święta Bożego Narodzenia

Czas Świąt to niestety dla wielu Polaków czas samotności.

Rozwój nowoczesnych technologii i szybkość życia sprawiły, że relacje międzyludzkie straciły mocno na znaczeniu. I mimo, że na co dzień jakoś radzimy sobie z samotnością, to w pewnych momentach, np. właśnie w Święta zwykle jest ona dla nas bardziej dotkliwa. Dodatkowo w tym roku narzucone restrykcje, konieczność zachowania dystansu społecznego, zakaz spotkań wigilijnych w większych grupach, a czasem wręcz pobyt w szpitalu mogą spowodować, że niektórym samotność będzie doskwierać jeszcze bardziej. A ponieważ większość z nas kojarzy Święta z czasem pełnym radości w otoczeniu innych, to samotność w Święta wydaje się być zwielokrotniona.

XXI wiek a Boże Narodzenie

Nie zapominajmy, że żyjemy w czasach cyfryzacji i digitalizacji. Każdy z nas korzysta obecnie z komunikatorów czy programów do wideorozmów – począwszy od Skype’a, a skończywszy na programach biznesowych do organizowania telekonferencji i spotkań. I choć to nie to samo, to może warto pomyśleć o świątecznym spotkaniu z tymi, z którymi nie uda nam się spotkać w tradycyjnej formie, właśnie w taki sposób?

Zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, czy w naszym otoczeniu jest ktoś, komu w tym roku szczególnie przyda się nasze towarzystwo – nawet wirtualne. To nie takie trudne. Niech słowa #RazemNaOdległość nabiorą nowego znaczenia, a być może ktoś z naszego otoczenia poczuje się w te dni mniej samotny niż mógł się spodziewać.

 

 

 


Chciałbyś sprawić komuś wyjątkowy prezent na święta? Nie czekaj!

Zamów dla siebie lub bliskiej Ci osoby wizytę u najlepszego specjalisty na https://avigon.pl 

lub napisz do nas: pacjenci@avigon.pl lub zadzwoń: +48 784 603 806.

Bezpłatnie doradzimy Ci, z pomocy kogo możesz skorzystać i jaki pakiet wykupić.

Avigon.pl to 150 specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego. Ceny konsultacji już od 50 zł za 30 minut.


 

picture
picture
mgr Justyna Ryczko
line
Psycholog biznesu, Doradca zawodowy
Kategoria:
Well-being

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV