Docenianie pracowników - dlaczego jest ważne?

Avigon.pl
czw., 12/29/2022 - 13:31
docenianie pracowników

Jednym ze sposobów wpływających na kulturę organizacji, zwiększających zaangażowanie pracowników oraz podnoszących wydajność i satysfakcję z pracy, jest docenianie. Regularne okazywanie uznania — dla ważnych, dużych osiągnięć, ale również codziennych drobnych działań — jest skutecznym i niskobudżetowym narzędziem motywowania pracowników.

 

Czym jest docenianie?

Docenianie w pracy często kojarzy się z chwaleniem, jednak chwalenie to jedynie jeden z elementów doceniania. To, co różni docenianie od chwalenia, to aspekt emocjonalny i poznawczy. Doceniając kogoś, widzę wartość w danej osobie, czuję, że sama jej obecność wnosi coś dobrego do mojego życia. To szczere karmienie siebie i drugiej osoby pozytywnymi emocjami. Tę radość i wdzięczność warto oczywiście wspierać czynami i tu może pomóc chwalenie, o ile oczywiście jest to autentyczne wyrażenie naszych prawdziwych emocji do drugiego człowieka.

 

Docenianie — czym różni się od pochwały, aprobaty, informacji zwrotnej (feedback)

Terminy pochwała, aprobata, feedback i docenienie, mimo różnicy znaczeń, często stosujemy zamiennie. Są doskonałym narzędziem pozytywnego wzmacniania i pozytywnej komunikacji w firmie wspierającej budowanie zaangażowania. Czym się różnią?

Aprobata

 • Uznanie czegoś za dobre, słuszne, godne poparcia i zgoda na to, zgodzenie się z czyimiś poglądami
 • Pozytywna, jednoznaczna
 • Odwołuje się do większości / ogółu

aprobata.jpg

Informacja zwrotna (Feedback)

 • Natychmiastowy, jasny, prosty, rzeczowy komunikat
 • Odwołuje się do szczegółu (zdarzenia, sytuacji, zachowania lub wytworu)
 • Informuje czy działanie skończyło się zgodnie z założeniami

informacja_zwrotna_feedback_pozytywna_komunikacja.jpg

Pochwała

 • Pozytywna, jednoznaczna
 • Odwołuje się do szczegółu/krótkiego okresu (konkretnego zdarzenia, sytuacji, zachowania lub wytworu)
 • Opisuje co widzimy
 • Wskazuje postęp

pochwala_pozywytne_wzmocnienie_w_zyciu.jpg

Docenianie

 • Pozytywne, jednoznaczne
 • Odwołuje się do ogółu/większości, całokształtu dokonań i dotyczy dłuższego okresu
 • Opisuje co widzimy
 • Wskazuje postęp.

docenianie_zdobywanie_wiedzy_rozwoj_szkolenia.jpg

Dlaczego warto doceniać pracowników?

Docenianie pracowników jest tak ważne, ponieważ wspiera rozwijanie pozytywnych relacji pracownik-przełożony, relacji w zespole, firmie, a także redukuje stres i buduje przywiązanie do firmy. Badania naukowe wykazują, iż zaspokojone potrzeby uznania, przynależności i rozwoju stanowią istotny czynnik naszego dobrostanu. Osoby, które spotykają się z uznaniem, szacunkiem i partnerską relacją w miejscu pracy, wykazują większe zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Osoba, która czuje się doceniana, wykazuje większą chęć współpracy. Pozytywne wzmocnienie motywuje pracowników do wydajniejszej i bardziej kreatywnej pracy. Pozytywna informacja zwrotna ułatwia też wprowadzania zmian. W konsekwencji firma korzysta na komunikacji opartej na uznaniu i docenianiu pracowników.

Docenianie można również rozpatrywać na innym poziomie niż pracownik-przełożony. Gdy pracownicy doceniają siebie nawzajem, budują przyjazną atmosferę w firmie, co sprzyja współpracy.

docenianie_innych.jpg

Jak doceniać pracowników?

Według Fagleya (2018), docenianie oznacza przyznanie czemuś lub komuś wartości i znaczenia, z towarzyszącym temu poczuciem przywiązania emocjonalnego. Doceniam zatem swoją pracę, to, że mogę pracować w domu lub spotykać swoich współpracowników w biurze. Docenianie często wiąże się z wyrażaniem wdzięczności. Jestem prawdziwie wdzięczny za wsparcie kolegi w przygotowanie prezentacji. Doceniam to, że mogę porozmawiać z szefem na każdy temat, nie tylko związany z pracą. To nasze pozytywne myśli i emocje, które stoją za czynami, takimi jak kwiaty na imieniny czy sympatyczna wiadomość / komentarz na Team'sie z podziękowaniem dla kolegi za jego zaangażowanie w projekcie.

Bardzo ważne jest, aby docenianie było szczere i wyrażane wtedy, gdy działanie pracownika autentycznie nas poruszy i dostrzeżemy w nim wysoką wartość. Równie ważne jest, aby z docenianiem nie zwlekać.

docenianie_w_pracy.jpg

Benefity a docenianie

Coraz bardziej w naszej kulturze liczy się docenianie, chociaż czasem rozumiane jest nadal bardziej jako nagrody finansowe, benefity i pakiety szkoleń niż dobre słowo lub podziękowanie. Doceniać możemy na bieżąco, z serca, każdego dnia. Ważne, by być przy tym autentycznym. To nie tylko suche przekazanie informacji zwrotnej, ale działanie, które wpływa na doskonalenie i poziom zaangażowania drugiej osoby.

Zamiast zakładać, że współpracownicy wiedzą, co o nich myślimy, warto to wyrażać, tak po prostu, z życzliwością, każdego dnia.

Benefity i nagrody finansowe są ogromnie ważne. Czasami jednak mogą doprowadzić do odwrotnego działania niż zamierzone. Zamiast dobrostanu i zadowolenia z wykonywanych zadań, możemy czuć się bowiem „uwiązani” w pracy. Może tak być, gdy praca pomimo niesprzyjającej atmosfery, daje nam benefity, z których trudno zrezygnować.

docenianie_a_benefity.jpg

Doceniać siebie

Zanim jednak omówimy lepiej, jak i po co doceniać współpracowników, warto zacząć od przyjrzenia się sobie. Czy potrafię zatrzymać się na chwilę i doceniać siebie oraz ludzi wokół? To, co mam, kim jestem i do czego dążę? Czy potrafię być dla siebie życzliwy, docenić duże i małe osiągnięcia oraz podejmowane próby, a także być wyrozumiałym, gdy coś pójdzie nie po mojej myśli?

Doceniania można się nauczyć!

 


 

picture
picture
mgr Joanna Asman
line
Psycholog, Coach, Pakiet wsparcie, Dla Santander Bank Polska, Terapeuta, Mentor, Doradca zawodowy, Mówca, Trener, Life Coach
Jeśli pragniesz cieszyć się życiem, poczuć w sobie wewnętrzną moc i tworzyć zdrowe, wspierające relacje, zapraszam do wspólnej pracy.
Kategoria:
Motywacja

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV