Leczenie jadłowstrętu psychicznego

 

Jadłowstręt psychiczny - co to jest?

 

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) jest chorobą, której głównym objawem jest świadome ograniczanie jedzenia w obawie przed przyrostem masy ciała. Chora osoba je coraz mniej, chudnie natomiast ze względu na nieprawidłowy obraz własnego ciała uważa, że jej sylwetka nadal nie jest idealna.

 

Mimo widocznego wychudzenia chorzy nadal uważają, że są zbyt grubi. Około 95% chorych na anoreksję to kobiety, jednak należy pamiętać, że dotyczy również mężczyzn.

 

Najczęściej choroba ma swój początek w okresie dorastania, chociaż może rozpocząć się również w innym okresie.

 

Jak rozpoznać jadłowstręt psychiczny?

Do objawów anoreksji zaliczamy:

 

  • silny lęk przed przybraniem na wadze, nawet pomimo niedowagi;
  • zaburzenia w prawidłowym postrzeganiu własnego ciała (osoba chora patrzy w lustro i pomimo wychudzenia mówi, że jest gruba);
  • zatrzymanie miesiączkowania u kobiet (zatrzymanie przynajmniej trzech kolejnych menstruacji);
  • odmowa utrzymywania wagi ciała na minimalnym dopuszczalnym poziomie.

 

Jadłowstręt psychiczny - Leczenie i psychoterapia

Ze względu na to, że choroba ta prowadzi to silnego wyniszczenia organizmu, w pierwszym etapie najczęściej osoba chora wymaga hospitalizacji w celu ustabilizowania jej stanu.

W leczeniu anoreksji często stosuje się farmakoterapię w postaci leków przeciwdepresyjnych, jednak głównym sposobem pomocy osobom cierpiącym na tą chorobę jest uczestnictwo w psychoterapii.

Mając na uwadze, że jadłowstręt psychiczny jest to choroba, która dotyczy całej rodziny, zazwyczaj leczenie wymaga objęcia psychoterapią także bliskich osoby chorej u wykwalifikowanego terapeuty systemowego.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Coach, Mentor, Mówca, Kampinos

Jako Coach zajmuję się głównie obszarem Relacji, a w szczególności relacji toksycznych.
Udzielam gruntownego wsparcia osobom, które doświadczyły manipulacji, przemocy i chcą wyzwolić się z toksycznego związku lub po prostu nauczyć się radzić z toksycznymi ludźmi w ich życiu.

Specialist avatar

Psycholog, Mobilny psycholog, KRAKÓW

Doświadczenie zdobyłem podczas 10-letniej służby w Policji, gdzie wykonywałem m. in. zadania związane z pomocą osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa lub przemocy w rodzinie, osobom uzależnionym, zaginionym oraz osobom w kryzysie (suicydalnym, utraty i żałoby, sytuacyjnym).


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV