Obojętność w związku. Jak ją pokonać?

Avigon.pl
śr., 01/13/2021 - 09:46
obojętność w związku

Bliskość emocjonalna w związku nie jest dana raz na zawsze, nie jest też przypadkowa. Kiedy zwracasz się do swojego partnera, oczekując pomocy, wsparcia, opieki i doświadczysz braku jakiejkolwiek reakcji, czujesz się samotny, zraniony lub zły. Gdy osoba doświadcza obojętności w związku, często będą pojawiać się myśli „Jestem niewidzialny w tym związku”, „Jestem bezradny, nie mam żadnego wpływu na to, co się dzieje”, czy „Ja nie jestem ważny dla partnera”.

Obojętność w małżeństwie jest źródłem cierpienia dla ciebie, twojego współmałżonka, jak i waszego związku. Obojętność jest niszcząca, ponieważ partnerzy czują krzywdę, żal, lęk oraz niezrozumienie w związku. Samopoczucie wpływa na nasze zachowanie, a nasze zachowanie na uczucia naszych partnerów. Fundamentem każdego związku jest potrzeba bliskości, poczucia bezpieczeństwa, bycia zauważanym i docenianym. To pewność, że ktoś przyjdzie, jeżeli go zawołamy, będzie przy nas, gdy tego będziemy potrzebować, a także będzie potrzebował bliskości z naszej strony.

Objawy obojętności w związku

Jakie są objawy obojętności w związku? Partner nie słucha, gdy druga osoba mówi o swoich zmartwieniach, odwraca wzrok, nie okazuje troski i wsparcia w dziedzinie pracy czy zajęć domowych. Nie pyta już o uczucia partnera. Oboje nie opowiadają już sobie wydarzeń z minionego dnia. Gdy partnerzy zmagają się z obojętnością w związku, czują się smutni lub zranieni, nikt nie wyciąga pomocnej dłoni, nie wyraża troski i nie pociesza. Zauważamy, że partner nie wspiera, nie motywuje, a także nie jest zainteresowany naszymi potrzebami. Nie czujemy się już kochani, doceniani i ważni. Jedyne, co zauważamy, to obojętność w związku, której nie potrafimy zrozumieć.

Najczęściej to kobiety zaczynają dostrzegać, że coś się dzieje, zaczynają się zastanawiać, skąd bierze się obojętność w małżeństwie. Widzą, że małżonek zachowuje się inaczej, nie przytula, odwraca się plecami, długo jest w pracy, nie ma bliskości, rozmów, przytulania oraz wspólnie spędzonego czasu. Nie ma też kłótni i spięć, a jednak czujemy, że nie jest jak dawniej, że nie jest tak, jak byśmy chcieli. Odczuwamy coraz większy brak bliskości, czujemy się osamotnieni w związku, a w naszym życiu jest coraz mniej radości i wspólnie spędzanego czasu.

Przyczyny obojętności partnera

Obojętność w małżeństwie zazwyczaj wynika z przytłoczenia emocjami takimi jak rozczarowanie i złość, co wskazuje, że coś działa nieprawidłowo. Obojętność wobec partnera nie oznacza braku miłości oraz tego, że przestaliśmy być ważni dla drugiej osoby. Gdy zanika wiara w możliwość zmiany, pozostaje już tylko rezygnacja i rozczarowanie. Pary, które doświadczają kryzysu, są przytłoczone przez negatywne emocje i wpadają w błędne koło komunikacji oskarżającej, oceniającej i krytykującej.

Obojętność męża wobec żony jest pewnego rodzaju ucieczką przed emocjami, uczuciami oraz konfrontacją z małżonką. Partnerzy uciekają i chowają się za codziennymi obowiązkami, aby tylko ze sobą nie rozmawiać. Trudności z porozumiewaniem się mogą wynikać również z nierealistycznych przekonań i oczekiwań względem związku, co uniemożliwia tworzenie satysfakcjonującej relacji. Kiedy obojętność trwa dłuższy czas, to narasta kryzys, zaczynamy negatywnie oceniać współmałżonka, oskarżając go o trudności w związku. Błędne koło się zamyka.

Jak przezwyciężyć obojętność w związku lub małżeństwie? 

Pierwszym krokiem, który możemy podjąć, jest zrozumienie, że związek jest relacją dwóch osób i wspólne działania przyniosą najlepsze zmiany. Ważne jest zauważenie i uświadomienie sobie, że naszym problemem jest stan obojętności w małżeństwie. Teraz zadaniem jest wspólnie wyjść z kryzysu. Gdy potraktujemy kryzys jako informację i zaczniemy szukać rozwiązań, jak naprawić małżeństwo, jest duża szansa, że stworzymy satysfakcjonujący związek. Warto pamiętać, że budowanie relacji jest procesem i niszczenie jej także.

Gdy problemem są wzajemne oskarżenia, dobrze jest pomyśleć, że kryzys nie jest niczyją winą, a stanowi szansę do dalszego rozwoju związku. Podjęcie wyzwania pracy nad obojętnością w małżeństwie może wiązać się z bliższym poznaniem i głębszym zrozumieniem współmałżonka.

Jeżeli doświadczamy obojętności w związku czy obojętności w małżeństwie i chcielibyśmy je zmienić, warto skupić się na rozmowach i zmianie sposobu komunikacji. Mówić o swoich emocjach i uczuciach, jakich doświadczamy, bez krytyki i oceniania drugiej osoby. Ważny jest komunikat typu „JA”, który mówi o reakcji, jaką w nas wywołało zachowanie partnera, o tym, co czujemy, co nas boli. Komunikat „JA” pozwala lepiej zrozumieć i wyrazić swoje emocje, jednocześnie nie raniąc drugiej osoby.

Zamiast powiedzieć „Dlaczego ty mnie ciągle ignorujesz?”, „Ty egoisto, myślisz tylko o sobie”, warto zmienić formę komunikacji na wyrażającą nasze uczucia np. „Nie zamykaj się w sobie, czuję się samotna, potrzebuję z Tobą porozmawiać, czuję się źle”, „Kiedy mi nie odpowiadasz na pytania, czuję się bezradny i przytłoczony”, „Kiedy stawiasz mur i nie mogę się do ciebie dostać, czuję frustrację”, „Kiedy zamykasz się w sobie i wychodzisz z pokoju, czuję złość”.

Zrzucanie winy na drugą osobę powoduje tylko nasilenie konfliktu, ponieważ oskarżenia zawsze powodują, że zaczynamy się bronić. Obojętność w związku jest wspólnym problemem, który tylko się nasila przez nieumiejętne komunikowanie swoich emocji.

Kilka praktycznych porad, które mogą pomóc, gdy zmagamy się z obojętnością partnera, to unikanie rozkazywania i upominania. Zamiast negatywnych informacji warto słuchać, starać się zrozumieć oraz zaakceptować uczucia i emocje, jakie przeżywa druga osoba. Czasem wystarczy 20-minutowa rozmowa pełna miłości, żebyśmy poczuli się pewni i silni. Warto zacząć od łatwiejszych tematów, które nie wzbudzają w nas silnych emocji.

Terapia przy obojętności wobec partnera   

Kiedy pomimo starań, czasu i energii poświęconej na zmianę doświadczanego kryzysu w związku, stan obojętności utrzymuje się i partnerzy nie dojdą do porozumienia, warto rozważyć wizytę u terapeuty parSpecjalista pomoże partnerom wyznaczyć wspólne cele, wskaże, co utrudnia komunikację w związku, a co pomaga.

 

Źródło:

Kallos-Lilly V., Fitzgerald J. (2019) Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par.

Czabała C., Kluczyńska S. (2015). Poradnictwo psychologiczne

 

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl mgr Żaneta Głębocka


 

picture
picture
mgr Żaneta Lis
line
Psycholog
Zapraszam jeśli cierpisz na depresję, odczuwasz stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości nie pozwala Ci spełniać marzeń.
Kategoria:
Well-being

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV