Mutyzm - leczenie i terapia online

Co to jest mutyzm?

 

Mutyzm to zaburzenie polegające na braku bądź ograniczeniu mowy własnej, przy jednoczesnym rozumieniu mowy innych osób.

 

Jest to schorzenie, które występuje zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.

 

Rodzaje mutyzmu

 

Mutyzm całkowity przejawia się w całkowitym braku mowy.

Osoba dotknięta mutyzmem całkowitym może wydawać z siebie dźwięki bądź krzyki.

Rozumie co mówią do niej inne osoby i odpowiada używając gestów.

 

Mutyzm sytuacyjny występuje wtedy, gdy następuje ograniczenie mowy w konkretnych sytuacjach (np. dziecko przestaje się odzywać w szkole, natomiast w domu mówi normalnie).

Zaburzenie to jest najczęściej przejściowej i mija wraz z oswojeniem sytuacji stresowej.

 

Mutyzm wybiórczy występuje wtedy, gdy dziecko wybiera sobie konkretne osoby do których się odzywa, a w stosunku do innych osób milczy (najczęściej dzieci z mutyzmem wybiórczym porozumiewają się jedyni z członkami najbliższej rodziny).

 

Mutyzm – przyczyny

 

Przyczyny mutyzmu to: wady w obrębie aparatu mowy, zaburzenia komunikacji (jąkanie), autyzm, alkoholizm i przemoc w rodzinie, nowe sytuacje stresowe, traumatyczne przeżycia, surowe wychowanie.

 

Mutyzm – leczenie i terapia

 

W leczeniu mutyzmu bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie terapii, tak aby zaburzenie nie utrwaliło się.

 

Najczęściej stosowanym sposobem leczenia jest terapia u psychoterapeuty.

Najskuteczniejszą metodą jest stosowanie w pracy z dzieckiem technik behawioralnych, które opierają się na wdrażaniu przez dziecko prawidłowych zachowań, oraz usunięcie tych utrwalonych, które są niekorzystne.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psycholog biznesu, Doradca zawodowy, Chodzież

Każdy człowiek na jakimś etapie swojego życia odczuwa ból psychiczny. Skoro to czytasz najprawdopodobniej zmagasz się ze stresem, lękiem, depresją lub nie radzisz sobie w codziennym życiu i bardzo cierpisz.

Specialist avatar

Psycholog, Terapeuta, Interwent kryzysowy, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Terapeuta uzależnień, Psycholog z dojazdem do domu, Zabrze

Jestem psychologiem od lat pracującym z dziećmi, młodzieżą, rodzicami, jak i osobami dorosłymi. Zajmuję się także osobami z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pracuje również z osobami w wieku podeszłym.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV