Agresja

agresja.jpg

 

Pod terminem agresja skrywa się problem złożony – inaczej przejawia się ona u dzieci, jeszcze inaczej u osób dorosłych. Zetknąć możemy się z nią zarówno w domu, w pracy, jak i miejscach publicznych, choćby w transporcie miejskim czy sklepie. Agresja to zachowania, które doprowadzają do szkody psychicznej lub fizycznej. Nie zawsze wiąże się to z rękoczynami, o czym warto pamiętać. Szkodę można również wyrazić werbalnie przy pomocy wyzwisk lub takich sformułowań, które wyrządzają przykrość drugiej osobie.

 

Rodzaje agresji

 

Można również wyróżnić kilka rodzajów agresji – autoagresja skierowana przeciwko sobie – mowa tu o samookaleczeniach lub innego rodzaju destruktywnych zachowaniach. Agresja wroga ma na celu zadać ból drugiej osobie, z kolei instrumentalna polega na zrealizowaniu własnych celów, np. usunięciu konkurencji. Agresja jest również dzielona na czynną (jawną) i bierną, która przejawia się najczęściej sarkazmem, pozornym spokojem, pod którym ukrywa się rozdrażnienie, smutek, złość.

 

Przyczyny agresji

 

Przyczyną występowania takich zachowań mogą być problemy psychiczne – tutaj wymienić można różne choroby psychiczne lub zaburzenia osobowości, ale zdarza się również tak, że agresja towarzyszy człowiekowi zdrowemu, który zmaga się ze stresem, przemęczeniem.

 

Leczenie agresji – jak poradzić sobie ze złością?

 

Leczenie agresji jest długotrwałe, najczęściej wymaga psychoterapii, która nauczy, jak radzić sobie ze złością i emocjami w sposób kontrolowany i nieniszczący relacji z innymi ludźmi. W niektórych przypadkach przyczyną takich zachowań są zaburzenia hormonalne, które można unormować farmakologicznie.

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Interwent kryzysowy, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Psychotraumatolog

Jestem psychologiem, arteterapeutą, ukończyłam studia i uzyskałam tytuł magistra psychologii na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie, Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Specialist avatar

Psycholog, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Mediator, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Trener

Sprawy codzienne Cię przytłaczają? Tkwisz w toksycznym związku? Konflikty z innymi niszczą Cię "od środka"? Stoisz przed podjęciem ważnej decyzji? Chcesz coś w swoim życiu zmienić, ale boisz się konsekwencji? Masz trudności z przemieszczaniem się lub mieszkasz za granicą?


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV