Agresja

agresja.jpg

 

Pod terminem agresja skrywa się problem złożony – inaczej przejawia się ona u dzieci, jeszcze inaczej u osób dorosłych. Zetknąć możemy się z nią zarówno w domu, w pracy, jak i miejscach publicznych, choćby w transporcie miejskim czy sklepie. Agresja to zachowania, które doprowadzają do szkody psychicznej lub fizycznej. Nie zawsze wiąże się to z rękoczynami, o czym warto pamiętać. Szkodę można również wyrazić werbalnie przy pomocy wyzwisk lub takich sformułowań, które wyrządzają przykrość drugiej osobie.

 

Rodzaje agresji

 

Można również wyróżnić kilka rodzajów agresji – autoagresja skierowana przeciwko sobie – mowa tu o samookaleczeniach lub innego rodzaju destruktywnych zachowaniach. Agresja wroga ma na celu zadać ból drugiej osobie, z kolei instrumentalna polega na zrealizowaniu własnych celów, np. usunięciu konkurencji. Agresja jest również dzielona na czynną (jawną) i bierną, która przejawia się najczęściej sarkazmem, pozornym spokojem, pod którym ukrywa się rozdrażnienie, smutek, złość.

 

Przyczyny agresji

 

Przyczyną występowania takich zachowań mogą być problemy psychiczne – tutaj wymienić można różne choroby psychiczne lub zaburzenia osobowości, ale zdarza się również tak, że agresja towarzyszy człowiekowi zdrowemu, który zmaga się ze stresem, przemęczeniem.

 

Leczenie agresji – jak poradzić sobie ze złością?

 

Leczenie agresji jest długotrwałe, najczęściej wymaga psychoterapii, która nauczy, jak radzić sobie ze złością i emocjami w sposób kontrolowany i nieniszczący relacji z innymi ludźmi. W niektórych przypadkach przyczyną takich zachowań są zaburzenia hormonalne, które można unormować farmakologicznie.

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Mediator, Psycholog dziecięcy, Psycholog młodzieży, Trener

Sprawy codzienne Cię przytłaczają? Tkwisz w toksycznym związku? Konflikty z innymi niszczą Cię "od środka"? Stoisz przed podjęciem ważnej decyzji? Chcesz coś w swoim życiu zmienić, ale boisz się konsekwencji? Masz trudności z przemieszczaniem się lub mieszkasz za granicą?

Specialist avatar

Psycholog

*Do końca 2022 roku nie prowadzę konsultacji.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV