Kim jest psycholog dla młodzieży i nastolatków?
Psycholog dla młodzieży jest z wykształcenia psychologiem (ukończył 5-letnie studia magisterskie na kierunku: psychologia), a w codziennej pracy specjalizuje się problematyką dotyczącą młodzieży i nastolatków. Warsztat pracy wzbogaca kursami i szkoleniami z obszaru rozwoju i trudności okresu dorastania. Może pracować jako psycholog młodzieżowy online, często jest zatrudniony w szkole, poradni psychologiczno-pedagogicznej, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, świetlicy środowiskowej i innych placówkach świadczących pomoc i wsparcie nastolatkom. Z pomocy psychologa młodzieży online na Avigon.pl można skorzystać bez skierowania.
Czym zajmuje się psycholog dla młodzieży?
Psycholog dla młodzieży zajmuje się szeroko rozumianą pomocą psychologiczną dla młodzieży. Udziela nastolatkom porad psychologicznych, wspiera ich, pomaga im rozwiązywać ich problemy, prowadzi działania o charakterze psychoprofilaktycznym i psychoedukacyjnym. Bywa „pośrednikiem” pomiędzy nastolatkiem a osobami dorosłymi np. w szkole. Psycholog młodzieży może też prowadzić interwencje kryzysowe czy mediacje rówieśnicze.
W jakich problemach może pomóc psycholog młodzieżowy?
Psycholog młodzieżowy (stacjonarnie lub online) zajmuje się diagnozą psychologiczną, pomaga nastolatkom w rozwiązywaniu kryzysów rozwojowych, wzmacnia ich kompetencje emocjonalno-społeczne takie jak: asertywność, odporność na stres, komunikatywność, umiejętność rozwiązywania problemów. Psycholog dla nastolatków wspiera ich w budowaniu adekwatnego poczucia własnej wartości i samooceny. Pomaga w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych czy rówieśniczych. Stanowi wsparcie dla nastolatków w trudnych dla nich momentach. Pomaga przełamywać im własne bariery. A przede wszystkim psycholog młodzieżowy daje im czas, uwagę, zrozumienie, akceptację – czyli to, czego często nastolatkowie nie otrzymują w relacjach z innymi.
Psychoterapia młodzieży - dlaczego warto?
Psychoterapię młodzieży prowadzi psychoterapeuta (zwykle psycholog, pedagog), który dodatkowo ukończył 4-letnie szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Psychoterapeuta młodzieży prowadzi psychoterapię, czyli regularne spotkania nakierowane na leczenie. Ważne jest ustalenie celu terapii, częstotliwości spotkań, form komunikacji i zasad pracy terapeutycznej. Psychoterapia młodzieży jest szczególnie istotna w przypadku nastolatków, którzy doświadczają zaburzeń nastroju, w tym depresyjnych, autoagresji, przemocy czy traumy. Współpraca z psychoterapeutą młodzieży pozwala nastolatkom na rozwiązanie sytuacji kryzysowych, które wpływają destrukcyjnie na ich stan emocjonalny i rozwój psychospołeczny.
Jak przebiega wizyta u psychologa młodzieży online?
Pierwsza wizyta u psychologa młodzieży online jest wizytą wstępną, diagnostyczną. Psycholog zbiera wywiad na temat ogólnej sytuacji życiowej nastolatka, a także trudności, które skłoniły go do skontaktowania się z nim. W przypadku pracy psychologa z nastolatkiem zalecana jest także współpraca z rodzicem, szczególnie na początkowym etapie. Pierwsze spotkania mają na celu przede wszystkim nawiązanie bezpiecznej relacji pomiędzy nastolatkiem a psychologiem. Ważne jest także ustalenie indywidualnych celów spotkań, zasad pracy i ewentualnej formy kontaktów poza spotkaniami. Sesje u psychologa młodzieży online trwają zwykle 0,5 godziny lub 50 minut – czas spotkania psycholog ustala indywidualnie z nastolatkiem. Dla efektywności spotkań zalecane są regularne sesje – raz w tygodniu.
Jaki jest koszt konsultacji u psychologa młodzieży?
Ceny konsultacji u psychologa młodzieży na avigon.pl są różne, gdyż każdy specjalista ma swój indywidualny cennik – możesz go sprawdzić na jego profilu przed zarezerwowaniem wizyty. Dzięki temu każdy może wybrać optymalne kosztowo rozwiązanie i skorzystać ze wsparcia specjalisty.
Jak umówić się na wizytę online?
Umawianie wizyt online i videokonsultacje odbywają się na platformie avigon.pl – możesz z niej korzystać na komputerze lub telefonie, wszędzie tam, gdzie masz dostęp do Internetu. Chcąc zarezerwować spotkanie, wybierz specjalistę – wcześniej warto przeanalizować jego profil. Następnie dopasuj termin do swoich możliwości czasowych, dokonaj rezerwacji i opłaty za wizytę. W e-mailu potwierdzającym rezerwację otrzymasz również informacje dotyczące realizacji spotkania.