Czym są kompleksy? Jak sobie z nimi radzić?

Avigon.pl
wt., 06/22/2021 - 12:07
kompleksy

Kompleksy dotykają każdego z nas. Kompleksy mają nie tylko nastolatki czy modelki, ale także dojrzałe kobiety oraz mężczyźni. Warto pamiętać, że kompleksy są przede wszystkim w głowie! Trzeba zaakceptować siebie oraz pracować nad poczuciem własnej wartości.

Co to są kompleksy?

W potocznym rozumieniu kompleksy określane są jako niemiłe, wstydliwe dla danej osoby tematy związane z sytuacjami społecznymi lub nawet sama myśl o tych sytuacjach, cechami wyglądu lub charakteru, których poruszenie wywołuje wstyd, lęk, niepokój. Kompleksy utrudniają życie i podejmowanie działań. Sprawiają, że nasz nastrój się obniża, wywołują samokrytycyzm i umniejszają naszej wartości. Ciągłe porównywanie się, doszukiwanie i skupianie na wadach to błędne koło, które powoduje tylko cierpienie oraz poczucie, że jest się osobą niewystarczająco dobrą i nieatrakcyjną.

Jak powstają kompleksy?

O powstawanie kompleksów w dzisiejszych czasach najczęściej obwiniamy media i obraz idealnej kobiety, mężczyzny na Instagramie czy w telewizji. Jednakże okazuje się, że to, co mówimy na swój temat, ma ogromny wpływ na dzieci, które uczą się przez obserwację. Jeżeli mama krytykuje swój wygląd, to najprawdopodobniej córka również będzie pochodzić krytycznie do tego, jak wygląda.

Kompleksy powstają w przeszłości z udziałem silnych emocji, co znaczy, że być może ktoś kiedyś skomentował niedoskonałość, której osoba nie akceptowała, co wywołało silną emocję, taką jak wstyd czy zażenowanie. Czasami rzucone przez kogoś mimochodem uwagi na nasz temat prześladują nas przez całe życie. Od tamtego momentu to destrukcyjne przekonanie towarzyszy nam jako absolutna, niepodważalna prawda.

Mam kompleksy, czyli świadomość swoich słabości

Kompleksy, dopóki nie staną się świadome i przepracowane, będą działać automatycznie i wpływać na nasze działanie. Jak już wcześniej zostało wspomniane, to nie kompleksy wpływają na jakość naszego życia, a nasze myśli. Warto zinterpretować i zmodyfikować sposób myślenia o naszych kompleksach, dzięki czemu przejmiemy kontrolę nas swoimi emocjami, również tymi dotyczącymi kompleksów.

Należy się zastanowić, czy nasz problem jest realny, czy jest tylko w naszej głowie, czy inni dostrzegają to, co nam przeszkadza? Często kompleksy w ogóle nie są zauważane przez otoczenie. Dopiero kiedy zaczynamy o nich mówić i skupiać uwagę na mankamentach, inni zaczynają je dostrzegać. Natomiast próba ukrywania i maskowania kompleksów prowadzi do nadmiernej koncentracji i powoduje to, że im bardziej na czymś się skupiamy, tym bardziej się to rozrasta.

Najczęstsze kompleksy dziewczyn

Kobietom oraz nastolatkom nie jest łatwo zaakceptować swój wygląd. Polskie nastolatki są najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu, czują się najgrubsze i najbrzydsze wśród rówieśniczek z innych państw. Dorosłe kobiety oceniają się najgorzej wśród Europejek. Co druga Polka chciałaby, żeby jej ciało wyglądało inaczej, a co trzecia czuje się gorsza, kiedy porównuje się z innymi. Dojrzałe kobiety również porównują się do innych. Na kobietach wywierana jest presja, by były nie tylko idealnymi żonami i matkami, ale również, aby spełniały się zawodowo. W ciąży mają być zgrabne, a po porodzie w ekspresowym tempie powinny wrócić do formy sprzed ciąży. Próba dążenia do doskonałości nigdy nie ma końca i prowadzi do nieustannego niezadowolenia z siebie. Najtrudniejsza jest umiejętność pozytywnego doświadczania samej siebie, czyli lubienia, akceptowania oraz szczerego docenienia.

Częste kompleksy mężczyzn

Najczęstsze kompleksy mężczyzn dotyczą ich funkcjonowania. Najbardziej dotkliwym kompleksem mężczyzn jest strefa życia seksualnego. Kompleksy mężczyzn mogą brać się z oglądania pornografii, która pokazuje nierealistyczny obraz mężczyzny, jego członka oraz seksu. Destrukcyjne  kompleksy u mężczyzn, które dotyczą wyglądu fizycznego, to "kompleks małego członka" oraz niskiego wzrostu, a także w dzisiejszych czasach brak rozbudowanej muskulatury. Nie tylko na kobietach wywierana jest presja. Mężczyźni również wpadają w kompleksy, ponieważ odczuwają presję otoczenia, żeby osiągnąć sukces, mieć wysokie zarobki, a  do tego być wzorowym mężem i ojcem. Mężczyźni swoje kompleksy próbują rekompensować swoją siłą, władzą, pieniędzmi.

Jak pozbyć się kompleksów?

Nad kompleksami można pracować albo je zaakceptować, natomiast warto pamiętać, że są one silnie związane z poczuciem własnej wartości i samoakceptacji. Wszystkie kompleksy to eksploracja poczucia wartości, co oznacza, że poczucie wartości jest gdzieś na zewnątrz, czyli „Jak osiągnę sukces, to będę coś warty” „Jak będę szczupła, będę lubiana”. Najważniejszą rzeczą w pozbyciu się kompleksów jest akceptacja siebie, praca nad poczuciem wartości i pewności siebie. Dopóki nie zaakceptujemy siebie, to pomimo zmiany swojego wyglądu i innych kompleksów, niczego nie zmienimy. Znajdą się nowe rzeczy, nowe wady, które będziemy chcieli naprawiać.

Jest kilka sposobów na pozbycie się kompleksów. Po pierwsze uświadomienie sobie, że obraz siebie może nie być prawdziwy. To, że my dostrzegamy w sobie mnóstwo wad nie oznacza, że inni też je dostrzegają. Następnym krokiem jest próba nieporównywania się do innych tzn. jeżeli uważamy, że inni są mądrzejsi, bystrzejsi od nas, warto skoncentrować się na naszych mocnych stronach, co mamy najlepszego i wartościowego w sobie. Należy zastanowić się nad nierealnymi oczekiwaniami społecznymi przekazywanymi przez media oraz badaniu wartości, które rządzą kobietami i mężczyznami, krytycznie podejść do tego, co dyktuje społeczeństwo lub najbliższe otoczenie.

Jeżeli zmagamy się ze wstydem, czy boimy się ośmieszenia w działaniach, które chcielibyśmy podjąć, a nie mamy odwagi, warto zrobić bilans zysków i strat, jakie poniesiemy. Warto pamiętać, że kompleksy są demokratyczne, każdy z nas je posiada. Sposobem na pozbycie się kompleksów może być również próba dostrzeżenia tego, co lubię w sobie, z czego można być dumnym, poszukanie swoich mocnych stron, zarówno w wyglądzie, jak i sposobie bycia. Jeśli trudno jest Ci przyjrzeć się temu samemu, z pomocą psychologa może być łatwiej. Nie pozwól, żeby kompleksy zawładnęły Twoim życiem, nie są one wyznacznikiem tego, kim jesteś.

 


Aby uzyskać dodatkowe informacje, wsparcie lub w przypadku wątpliwości zadaj pytanie autorowi: mgr Żaneta Głębocka (zapytaj)


 

Źródło i książka do przeczytania:

„Obsesja piękna” -Renee Engeln

"6 filarów poczucia własnej wartości" -Nathaniel Branden

picture
picture
mgr Żaneta Lis
line
Psycholog
Zapraszam jeśli cierpisz na depresję, odczuwasz stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości nie pozwala Ci spełniać marzeń.

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV