Co to jest nieśmiałość?
Nieśmiałość jest to stan psychiczny, w skutek którego mamy utrudniony kontakt z innymi osobami, ze względu na występowanie takich uczuć jak: niepewność, ostrożność, lęk przed porażką, brak zaufania.
Nieśmiałość nie zawsze jest stanem przejściowym, występującym w określonych sytuacjach. Niekiedy nieśmiałość może przybierać formę długotrwałą tzw. chroniczną.
Przyczyny nieśmiałości
Przyczyną nieśmiałości może być występowanie nieuzasadnionego lęku przed ludźmi. Każda sytuacja, w której konieczny jest kontakt z innymi osobami, wywołuje u nieśmiałej osoby dyskomfort oraz wycofanie. Osoba taka rzadko się odzywa, nie włącza się do rozmowy.
Częstą przyczyną nieśmiałości jest niska samoocena i obniżone poczucie własnej wartości, prowadzące do występowania lęku przed ośmieszeniem się w sytuacji ekspozycji społecznej.
Objawy nieśmiałości
Osoba nieśmiała w kontakcie z innymi ludźmi przeważnie milczy, a jeśli coś mówi zazwyczaj ścisza głos.
Dominującym uczuciem u takiej osoby jest lęk, niepewność oraz poczucie, że jest się gorszym od innych. Stara się nie utrzymywać kontaktu wzrokowego.
Silne emocje wpływają również na pojawienie się objawów somatycznych takich jak: drżenie rąk, suchość w ustach, czerwienienie się, uczucie ucisku w żołądku, pocenie się.
Terapia i leczenie nieśmiałości
Ważne jest, aby pomimo dyskomfortu nie unikać kontaktu z ludźmi. Takie zachowanie wzmocni jedynie nieśmiałość. Koniecznym elementem pomocnym w pokonaniu nieśmiałości, jest ustalenie w jakich sytuacjach najczęściej pojawia się to uczucie.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uczestniczenie w treningach asertywności oraz autoprezentacji, które pomogą wypracować zachowania ułatwiające komunikację z innymi osobami.