Hiperlipidemia - objawy i leczenie

 

Hiperlipidemia - co to jest?

 

Stan, w którym poziom tłuszczów we krwi jest znacznie podwyższony określa się często jako hiperlipidemię. Hiperlipidemia przybrać może trzy główne postaci:

 

1. hipercholesterolemii,

w której obserwuje się podwyższony poziom cholesterolu we krwi,

2. hipertrójglicerydemii,

w której dochodzi do podwyższenia poziomu trójglicerydów we krwi,

3. hiperlipidemii mieszanej,

w której podwyższony jest zarówno poziom cholesterolu, jak i trójglicerydów.

 

Hiperlipidemia – przyczyny

 

Podstawowym czynnikiem powodującym hiperlipidemię jest niewłaściwa dieta. Spożywanie pokarmów obfitujących w tłuszcze może skutkować nadwagą i w konsekwencji właśnie hiperlipidemią.

 

Bardzo często osoby cierpiące na hiperlipidemię prowadzą siedzący tryb życia i nie są aktywne fizycznie. Niekiedy do powstania schorzenia przyczyniają się również uwarunkowania genetyczne.

 

Hiperlipidemia – objawy skórne

 

W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów osoba doświadczać może charakterystycznych objawów skórnych w postaci guzków o różnej wielkości i kształcie, pojawiających się głównie na powiekach oraz powierzchni łokci i kolan. Guzki te określa się mianem kępków żółtych.

Hiperlipidemia – leczenie i terapia

Hiperlipidemia mieszana, w której dochodzi do pojawienia się kępków żółtych może powodować u pacjentów znaczny dyskomfort psychiczny. Stąd bardzo często tradycyjnemu leczeniu hiperlipidemii, opartemu na zastosowaniu właściwej diety, powinna towarzyszyć odpowiednia terapia.

 

 

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV