Hiperlipidemia - co to jest?
Stan, w którym poziom tłuszczów we krwi jest znacznie podwyższony określa się często jako hiperlipidemię. Hiperlipidemia przybrać może trzy główne postaci:
1. hipercholesterolemii,
w której obserwuje się podwyższony poziom cholesterolu we krwi,
2. hipertrójglicerydemii,
w której dochodzi do podwyższenia poziomu trójglicerydów we krwi,
3. hiperlipidemii mieszanej,
w której podwyższony jest zarówno poziom cholesterolu, jak i trójglicerydów.
Hiperlipidemia – przyczyny
Podstawowym czynnikiem powodującym hiperlipidemię jest niewłaściwa dieta. Spożywanie pokarmów obfitujących w tłuszcze może skutkować nadwagą i w konsekwencji właśnie hiperlipidemią.
Bardzo często osoby cierpiące na hiperlipidemię prowadzą siedzący tryb życia i nie są aktywne fizycznie. Niekiedy do powstania schorzenia przyczyniają się również uwarunkowania genetyczne.
Hiperlipidemia – objawy skórne
W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów osoba doświadczać może charakterystycznych objawów skórnych w postaci guzków o różnej wielkości i kształcie, pojawiających się głównie na powiekach oraz powierzchni łokci i kolan. Guzki te określa się mianem kępków żółtych.
Hiperlipidemia – leczenie i terapia
Hiperlipidemia mieszana, w której dochodzi do pojawienia się kępków żółtych może powodować u pacjentów znaczny dyskomfort psychiczny. Stąd bardzo często tradycyjnemu leczeniu hiperlipidemii, opartemu na zastosowaniu właściwej diety, powinna towarzyszyć odpowiednia terapia.