Hiperlipidemia - objawy i leczenie

 

Hiperlipidemia - co to jest?

 

Stan, w którym poziom tłuszczów we krwi jest znacznie podwyższony określa się często jako hiperlipidemię. Hiperlipidemia przybrać może trzy główne postaci:

 

1. hipercholesterolemii,

w której obserwuje się podwyższony poziom cholesterolu we krwi,

2. hipertrójglicerydemii,

w której dochodzi do podwyższenia poziomu trójglicerydów we krwi,

3. hiperlipidemii mieszanej,

w której podwyższony jest zarówno poziom cholesterolu, jak i trójglicerydów.

 

Hiperlipidemia – przyczyny

 

Podstawowym czynnikiem powodującym hiperlipidemię jest niewłaściwa dieta. Spożywanie pokarmów obfitujących w tłuszcze może skutkować nadwagą i w konsekwencji właśnie hiperlipidemią.

 

Bardzo często osoby cierpiące na hiperlipidemię prowadzą siedzący tryb życia i nie są aktywne fizycznie. Niekiedy do powstania schorzenia przyczyniają się również uwarunkowania genetyczne.

 

Hiperlipidemia – objawy skórne

 

W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów osoba doświadczać może charakterystycznych objawów skórnych w postaci guzków o różnej wielkości i kształcie, pojawiających się głównie na powiekach oraz powierzchni łokci i kolan. Guzki te określa się mianem kępków żółtych.

 

Hiperlipidemia – leczenie i terapia

 

Hiperlipidemia mieszana, w której dochodzi do pojawienia się kępków żółtych może powodować u pacjentów znaczny dyskomfort psychiczny. Stąd bardzo często tradycyjnemu leczeniu hiperlipidemii, opartemu na zastosowaniu właściwej diety, powinna towarzyszyć odpowiednia terapia.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Pakiet wsparcie, Dietetyk, Psychodietetyk, Doradca zawodowy, Trener

Witam Cię serdecznie na moim profilu.
Masz problemy z utratą wagi albo przeciwnie nie możesz przytyć? Masz problemy z podjadaniem i nie umiesz sobie poradzić z zajadaniem emocji?

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Dietetyk, Psychodietetyk

Zawodowo zajmuję się psychoterapią zaburzeń psychicznych i zaburzeń osobowości. Pomagam również kształtować zdrowe nawyki żywieniowe.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV