Syndrom FOMO - objawy i leczenie

fomo.jpg

 

FOMO - co to znaczy?

 

W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. Określa ono sytuację, w której osoba odczuwa przeraźliwy strach przed tym, że ominie ją jakaś ważna informacja i z tego powodu odczuwa potrzebę stałego monitorowania wydarzeń przy użyciu smartfona czy komputera.

 

Syndrom FOMO w dobie internetu i mediów społecznościowych stanowi swoistą chorobę cywilizacyjną.

 

Fear of missing out – objawy

 

Osoba borykająca się z syndromem FOMO odczuwa trudny do określenia lęk, który nasila się w wówczas, gdy przez dłuższy czas nie ma ona dostępu do internetu.

 

FOMO objawia się nie tylko częstym, nerwowym zerkaniem na telefon w celu sprawdzenia maili czy powiadomień na facebooku, ale także realizacją potrzeby, by nieustannie dzielić się z innymi użytkownikami internetu zdobytymi informacjami.

 

Częstokroć, dla osób cierpiących na FOMO, wiedza na jakiś temat nabiera znaczenia dopiero wówczas, gdy zostanie ona udostępniona innym.

 

FOMO – czy leczenie jest potrzebne?

 

FOMO może okazać się bardzo dużym problemem w sytuacji, gdy potrzeba zdobycia nowych informacji nie pozwoli nam skupić się na codziennych sprawach, np. w pracy czy podczas nauki.

 

Jeśli czujemy, że nie możemy opanować naszych potrzeb „informacyjnych” niezależnie od ciążących na nas obowiązków, dobrym rozwiązaniem może okazać się odpowiednia psychoterapia.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Mediator, Mentor, Interwent kryzysowy, Trener

Doświadczasz trudności w życiu codziennym? Nie radzisz sobie z emocjami? Chcesz lepiej radzić sobie ze stresem? Zmagasz się z uzależnieniem? Wykańczają Cię ciągłe wątpliwości? Terapia jest rozwiązaniem!


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV