Syndrom FOMO - objawy i leczenie

 

FOMO - co to znaczy?

 

W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. Określa ono sytuację, w której osoba odczuwa przeraźliwy strach przed tym, że ominie ją jakaś ważna informacja i z tego powodu odczuwa potrzebę stałego monitorowania wydarzeń przy użyciu smartfona czy komputera.

 

Syndrom FOMO w dobie internetu i mediów społecznościowych stanowi swoistą chorobę cywilizacyjną.

 

Fear of missing out – objawy

 

Osoba borykająca się z syndromem FOMO odczuwa trudny do określenia lęk, który nasila się w wówczas, gdy przez dłuższy czas nie ma ona dostępu do internetu.

 

FOMO objawia się nie tylko częstym, nerwowym zerkaniem na telefon w celu sprawdzenia maili czy powiadomień na facebooku, ale także realizacją potrzeby, by nieustannie dzielić się z innymi użytkownikami internetu zdobytymi informacjami.

 

Częstokroć, dla osób cierpiących na FOMO, wiedza na jakiś temat nabiera znaczenia dopiero wówczas, gdy zostanie ona udostępniona innym.

 

FOMO – czy leczenie jest potrzebne?

 

FOMO może okazać się bardzo dużym problemem w sytuacji, gdy potrzeba zdobycia nowych informacji nie pozwoli nam skupić się na codziennych sprawach, np. w pracy czy podczas nauki.

 

Jeśli czujemy, że nie możemy opanować naszych potrzeb „informacyjnych” niezależnie od ciążących na nas obowiązków, dobrym rozwiązaniem może okazać się odpowiednia psychoterapia.

 

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV