Pod terminem agresja skrywa się problem złożony – inaczej przejawia się ona u dzieci, jeszcze inaczej u osób dorosłych. Zetknąć możemy się z nią zarówno w domu, w pracy, jak i miejscach publicznych, choćby w transporcie miejskim czy sklepie. Agresja to zachowania, które doprowadzają do szkody psychicznej lub fizycznej. Nie zawsze wiąże się to z rękoczynami, o czym warto pamiętać. Szkodę można również wyrazić werbalnie przy pomocy wyzwisk lub takich sformułowań, które wyrządzają przykrość drugiej osobie.
Rodzaje agresji
Można również wyróżnić kilka rodzajów agresji – autoagresja skierowana przeciwko sobie – mowa tu o samookaleczeniach lub innego rodzaju destruktywnych zachowaniach. Agresja wroga ma na celu zadać ból drugiej osobie, z kolei instrumentalna polega na zrealizowaniu własnych celów, np. usunięciu konkurencji. Agresja jest również dzielona na czynną (jawną) i bierną, która przejawia się najczęściej sarkazmem, pozornym spokojem, pod którym ukrywa się rozdrażnienie, smutek, złość.
Przyczyny agresji
Przyczyną występowania takich zachowań mogą być problemy psychiczne – tutaj wymienić można różne choroby psychiczne lub zaburzenia osobowości, ale zdarza się również tak, że agresja towarzyszy człowiekowi zdrowemu, który zmaga się ze stresem, przemęczeniem.
Leczenie agresji – jak poradzić sobie ze złością?
Leczenie agresji jest długotrwałe, najczęściej wymaga psychoterapii, która nauczy, jak radzić sobie ze złością i emocjami w sposób kontrolowany i nieniszczący relacji z innymi ludźmi. W niektórych przypadkach przyczyną takich zachowań są zaburzenia hormonalne, które można unormować farmakologicznie.