Rozwód

rozwod.png

 

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, w sytuacji gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, czyli zerwane zostały wszelkie więzi duchowe, fizyczne oraz gospodarcze. Rozwód znajduje się na drugim miejscu na liście najbardziej stresujących wydarzeń życiowych.

 

Psychologiczne etapy rozwodu

 

Etap pierwszy to uzmysłowienie sobie, że dalsze pozostanie w małżeństwie nie ma sensu. Wiąże się to z występowaniem wielu trudnych emocji takich jak: złość, rozżalenie, smutek, impulsywne zachowania, stany depresyjne. W tej fazie dochodzi najczęściej do wyprowadzki jednego z partnerów. Etap pierwszy trwa zazwyczaj od kilku miesięcy, do dwóch lat.

 

Etap drugi to uczenie się życia bez partnera, wchodzenie w nowe, wcześniej nieznane role. W fazie tej byli małżonkowie poznają nowych ludzi, zawierają znajomości i sprawdzają siebie w sytuacjach z którymi nie mieli wcześniej styczności. Etap ten trwa kilka lat.

 

Etap trzeci to czas, w którym byli partnerzy mają poczucie stabilizacji i uporania się z nową sytuacją. W tym okresie możliwe są już spotkania byłych małżonków, bez kłótni i wzajemnych pretensji.

 

W przypadku, gdy dochodzi do rozpadu małżeństwa, ale jedna ze stron nie jest w stanie się z tym pogodzić pojawia się tzw. żałoba po stracie. Jest to proces, który trzeba przejść, aby dać sobie szansę na rozpoczęcie nowego etapu w życiu.

 

Bywa tak, że w przepracowaniu negatywnych uczuć i pomocy w zamknięciu etapu jakim było małżeństwo, niezbędna jest pomoc specjalisty psychologa.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Coach, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Psycholog biznesu, Doradca zawodowy, Trener, Life Coach, Dla McD, Sosnowiec

Jestem psychologiem, coachem i trenerem z zakresu rozwoju osobistego. Należę do tych szczęśliwych ludzi, którzy ze swojej pasji uczynili życie zawodowe. W ramach indywidualnych sesji udzielam wsparcia, towarzyszę ludziom w ich procesach zmiany i odkrywaniu siebie.

Specialist avatar

Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Pedagog, Terapeuta uzależnień, Pobiedziska

Szanowni Państwo, jestem certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień oraz dyplomowanym psychoterapeutą. Pracuję w zawodzie od 17 lat. Doświadczenie zawodowe zdobywałam na długoterminowych oddziałach leczenia uzależnień zarówno dla dzieci i młodzieży jak i osób dorosłych.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV