Schizofrenia jest to choroba psychiczna, w przebiegu której występują zaburzenia myślenia, spostrzegania, zaburzenia ekspresji emocjonalnej, dezintegracja osobowości, zaburzenia motoryczne oraz wycofanie społeczne.
Początek choroby najczęściej obserwuje się w okresie młodości lub wczesnej dorosłości.
Objawy schizofrenii:
Zaburzenia myślenia – osoba chora wypowiada zdania pozbawione sensu, jednocześnie zachowując zasady poprawnych wypowiedzi. Łączy zdania w taki sposób, że odbiorca nie jest w stanie wywnioskować sensu wypowiedzi.
Zaburzenia percepcji – osoba chora na schizofrenię nie jest w stanie odbierać dużej ilości informacji docierających do niej w tym samym czasie. W przebiegu choroby pojawiają się halucynacje schizofreniczne, w postaci omamów słuchowych, wzrokowych bądź węchowych.
Zaburzenia afektu – brak reakcji emocjonalnej, bądź w znacznym stopniu jej obniżenie, nawet w odpowiedzi na dramatyczne wydarzenia. Pojawia się również tzw. anhedonia, czyli niezdolność do przeżywania radości i szczęścia.
Zaburzenia tożsamości – utrata poczucia własnej osoby, brak połączenia z własną tożsamością, brak pewności co do płci i innych aspektów swojego ciała. Może pojawiać się poczucie połączenia ze wszechświatem czy Bogiem.
Zaburzenia motoryczne – pojawienie się niestandardowych ruchów. Może przybierać różne formy, od hiperaktywności do zmniejszonej ruchliwości czy nieporadności.
Leczenie schizofrenii
W leczeniu schizofrenii stosuje się leki przeciwpsychotyczne oraz terapię indywidualną i terapię rodzin.
Psychoterapia indywidualna w znacznym stopniu poprawia funkcjonowanie chorego w społeczeństwie, który po przebytych atakach schizofrenii może mieć problem z powróceniem do normalnego funkcjonowania.