Leczenie choroby otępiennej

otepienia.jpg

 

Otępienie jest stanem chorobowym, którego głównym objawem jest upośledzenie sprawności intelektualnej. W przebiegu choroby otępiennej pojawiają się zaburzenia pamięci, koncentracji oraz zaburzenia zachowania.

 

Do chorób otępiennych zaliczamy: chorobę Alzheimera, otępienie czołowo – skroniowe, otępienie z ciałami Lewy’ego, otępienie naczyniopochodne, delirium. Częstość występowania otępienia wzrasta u osób po 50 – tym roku życia.

 

Przyczyny występowania choroby otępiennej

 

Przyczyną choroby jest uszkodzenie w obrębie tkanki mózgu, natomiast etiologia tych zmian jest inna w zależności od rodzaju choroby otępiennej. Niektóre rodzaje otępienia mają podłoże genetyczne i mogą występować rodzinnie.

 

Objawy choroby otępiennej

 

Cechą charakterystyczną choroby otępiennej jest jej stopniowy, powolny rozwój w czasie. Pierwsze symptomy są często niezauważalne i pomijane.

 

Do początkowych objawów zaliczamy: upośledzenia zakresu pamięci świeżej (wielokrotne zadawanie tych samych pytań, pomimo uzyskania wcześniej odpowiedzi), gubienie rzeczy, zapominanie o umówionych spotkaniach, trudności z przyswajaniem nowej wiedzy.

 

W cięższych stadiach choroby, chorzy przestają rozpoznawać bliskie osoby, pojawiają się trudności w mówieniu, liczeniu, pisaniu. Cechą charakterystyczną tego stadium są zmiany w obrębie zachowania. Chorzy stają się impulsywni, nerwowi, rozdrażnieni, a niekiedy agresywni w stosunku do swoich opiekunów.

 

Leczenie chorób otępiennych

 

Bardzo ważne w przypadku chorób otępiennych jest wczesne postawienie diagnozy, dzięki czemu można w znacznym stopniu spowolnić postęp choroby. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne poprawiającą sprawność intelektualną oraz leki przeciwdepresyjne i uspokajające.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Psycholog, Psycholog biznesu, Psycholog kliniczny, Doradca zawodowy, Life Coach, Pakiet praca

Każdy człowiek na jakimś etapie swojego życia odczuwa ból psychiczny. Skoro to czytasz najprawdopodobniej zmagasz się ze stresem, lękiem, depresją lub nie radzisz sobie w codziennym życiu i bardzo cierpisz.

Specialist avatar

Coach, Terapeuta, Mentor, Interwent kryzysowy, Psycholog biznesu, Trener, Life Coach

Jestem akredytowanym coachem, mentorem i superwizorem oraz praktykiem terapii IFS, Posiadam akredytację III stopnia Senior Coacha & Mentora. Jestem także certyfikowanym facilitatorem Grup i Zespołów.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV