Leczenie choroby otępiennej

otepienia.jpg

 

Otępienie jest stanem chorobowym, którego głównym objawem jest upośledzenie sprawności intelektualnej. W przebiegu choroby otępiennej pojawiają się zaburzenia pamięci, koncentracji oraz zaburzenia zachowania.

 

Do chorób otępiennych zaliczamy: chorobę Alzheimera, otępienie czołowo – skroniowe, otępienie z ciałami Lewy’ego, otępienie naczyniopochodne, delirium. Częstość występowania otępienia wzrasta u osób po 50 – tym roku życia.

 

Przyczyny występowania choroby otępiennej

 

Przyczyną choroby jest uszkodzenie w obrębie tkanki mózgu, natomiast etiologia tych zmian jest inna w zależności od rodzaju choroby otępiennej. Niektóre rodzaje otępienia mają podłoże genetyczne i mogą występować rodzinnie.

 

Objawy choroby otępiennej

 

Cechą charakterystyczną choroby otępiennej jest jej stopniowy, powolny rozwój w czasie. Pierwsze symptomy są często niezauważalne i pomijane.

 

Do początkowych objawów zaliczamy: upośledzenia zakresu pamięci świeżej (wielokrotne zadawanie tych samych pytań, pomimo uzyskania wcześniej odpowiedzi), gubienie rzeczy, zapominanie o umówionych spotkaniach, trudności z przyswajaniem nowej wiedzy.

 

W cięższych stadiach choroby, chorzy przestają rozpoznawać bliskie osoby, pojawiają się trudności w mówieniu, liczeniu, pisaniu. Cechą charakterystyczną tego stadium są zmiany w obrębie zachowania. Chorzy stają się impulsywni, nerwowi, rozdrażnieni, a niekiedy agresywni w stosunku do swoich opiekunów.

 

Leczenie chorób otępiennych

 

Bardzo ważne w przypadku chorób otępiennych jest wczesne postawienie diagnozy, dzięki czemu można w znacznym stopniu spowolnić postęp choroby. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne poprawiającą sprawność intelektualną oraz leki przeciwdepresyjne i uspokajające.

 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Pedagog, Psychodietetyk

Jeśli próbowaliście już wszystkiego i macie wrażenie, że wciąż kręcicie się w kółko zmagając się z problemami odżywiania, to oznacza, że dotarliście we właściwe miejsce.
Psychodietetyk - położna – pedagog– arterapeuta

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta, Psycholog biznesu, Psycholog dziecięcy, Doradca zawodowy

Ukończyłam z wyróżnieniem studia magisterskie z psychologii (2012) oraz socjologii (2010). Posiadam również stopień magistra nauk kognitywnych (2016) uzyskany na Uniwersytecie w Aarhus w Danii (jedna ze 100 najlepszych uczelni wyższych na świecie).


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV