Hipochondria - objawy, terapia i leczenie

 

Hipochondria – co to jest?

 

Wśród zaburzeń nerwicowych wyróżnić można zaburzenia hipochondryczne. Charakteryzują się one nadmierną troską o własne zdrowie – osoba cierpiąca na hipochondrię tkwi w nieustannym przekonaniu, że jest poważnie chora, pomimo braku choroby.

 

O hipochondrii mówi się wówczas, gdy stan nerwicowy utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy. Co charakterystyczne, osoby borykające się z hipochondrią bardzo często są przekonane, że ich choroba nie została jeszcze wykryta. Tego przeświadczenia nie zmieniają nawet prawidłowe wyniki badań oraz zapewnienia lekarzy o braku choroby.

 

Hipochondria – objawy

 

Do najważniejszych objawów hipochondrii należą:

 

  • poczucie kołatania oraz ból w klatce piersiowej;
  • bóle głowy;
  • problemy z odżywianiem i spaniem, wynikające z zamartwiania się o zdrowie;
  • pewność o byciu poważnie chorym;
  • nadmierne zainteresowanie funkcjonowaniem ludzkiego organizmu;
  • lepsze samopoczucie podczas przebywania wśród chorych niż wśród osób zdrowych.

 

Hipochondryk - leczenie i terapia

 

Hipochondria może okazać się na tyle poważna, że wyklucza ona normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wówczas bardzo ważne jest, by możliwie jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty.

 

Polecani Specjaliści

Specialist avatar

Coach, Terapeuta, Pedagog, Mówca, Life Coach, Płock

Z zawodu pedagog społeczny, z pasji i zauroczenia rozwojem – coach ICC, Terapeutka TSR (Terapii Skierowanej na Rozwiązaniach)

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Psychogerontolog, Wrocław

Jestem psychologiem. Ukończyłem również studia podyplomowe z zakresu psychogerontologii, a obecnie jestem w trakcie pełnego 4-letniego kursu w Ośrodku Edukacji Psychologicznej. Wszystkie spotkania przeprowadzam w atmosferze pełnej akceptacji i poczucia bezpieczeństwa.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV