Jak wygląda rozmowa z psychologiem online?

Avigon.pl
pon., 05/11/2020 - 09:53
Jak wygląda rozmowa z psychologiem online?

Kilka chwil temu pojawił się w sieci artykuł przygotowany przez specjalistki współpracujące z Avigon.pl pt. „7 zasad, jak szukać psychologa i psychiatry on-line”. Ja chciałabym pójść krok dalej i przedstawić, jak może wyglądać taka rozmowa z psychologiem online. Jak się do niej przygotować i czego można oczekiwać.

 

Wzrost zainteresowania konsultacjami psychologicznymi 

 

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni możemy powiedzieć, iż świat bardzo zwolnił, zwłaszcza w wymiarze gospodarczym. Przyspieszył za to mocno w zakresie usług związanych ze wsparciem psychologicznym online. Każdego z nas sytuacja z COVID-19 w jakimś wymiarze dotyka, a to powoduje, iż obserwujemy w społeczeństwie wzrost stresu, lęku czy agresji. Ale przecież przed COVID-19 też toczyło się życie. Już w 2017 roku (jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia) z usług psychologa korzystało 15% Polaków. Przewidywany wzrost miał osiągnąć 35%. Polskie społeczeństwo zrobiło się coraz bardziej świadome i otwarte na korzystanie z konsultacji psychologicznych.

Ograniczenia w spotykaniu się i świadczeniu wielu usług w ostatnich tygodniach dotknęły również rynek terapeutów i psychologów. To spowodowało wzrost zainteresowania konsultacjami psychologicznymi online, a taką wirtualną platformą spotkań specjalistów z pacjentami jest właśnie Avigon.pl.

 

Kto trafia do psychologa online? 

 

Na konsultację do psychologa online mogą trafić dwie grupy klientów – pierwsi to tacy, którzy przed COVID-19 już korzystali ze spotkań u psychologa czy terapeuty – a tylko sytuacja związana z pandemią spowodowała, iż przenieśli się oni z gabinetu rzeczywistego do przestrzeni wirtualnej. Tacy pacjenci wiedzą już, jakiej formy rozmowy mogą się spodziewać, często są już ze swoim psychologiem w jakimś procesie terapeutycznym, a dobrodziejstwo internetu pozwala tylko na kontynuację już rozpoczętej pracy.

Druga grupą są osoby, które pierwszy raz chciałyby skorzystać z takiej konsultacji psychologicznej online. To właśnie do nich chciałabym skierować ten artykuł, jako uzupełnienie publikacji, o której piszę na początku tego materiału (7 zasad..).

 

Dwie formy rozmowy z psychologiem online 

 

Wideo rozmowa 

Generalnie możemy skorzystać z dwóch form kontaktu z psychologiem online. Pierwszy to wideo rozmowa. Platforma Avigon.pl pozwala na bezpieczne połączenie wideo psychologa z klientem. Jeśli umawiamy się na pierwsze spotkanie, warto wybrać godzinne spotkanie – to standardowy czas na pierwszą sesję, który pozwala na wspólne poznanie się i ustalenie zasad współpracy. Kiedy trafiamy do rzeczywistego gabinetu psychologa czy terapeuty, wówczas mamy możliwość nie tylko bezpośrednio poznać osobę terapeuty, ale również doświadczyć atmosfery, jaka panuje w jego gabinecie. Wszystko to wpływa na nasze odczucia z tego pierwszego spotkania. Wirtualna konsultacja psychologiczna nie jest pozbawiona tych wrażeń. Możemy zobaczyć i usłyszeć siebie nawzajem. Barwa głosu, mimika, otoczenie, w jakim rozmawiamy - to wszystko jest dla nas dostępne w rozmowie video.

 

Czat z psychologiem online 

Drugą formą spotkania online z psychologiem jest czat pisany. Wówczas się nie widzimy i nie słyszymy – pozostają nam tylko napisane słowa. Wbrew pozorom obie formy spotkania mają dla Klienta swoje dobre strony, a to, co wybierzemy, zależy tylko od naszych preferencji i możliwości w danej chwili.

 

Zalety i wady wideo rozmowy oraz czatu z psychologiem online 

 

Zaletą wideo rozmowy jest niewątpliwie jej dynamika – szybciej wypowiadamy słowa, niż je piszemy – możemy przekazać więcej informacji zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie. Rozmowa wideo pozwala terapeucie szybciej zareagować na słowa Klienta – łatwiej jest dopytać lub okazać wszelkimi kanałami niewerbalnymi, że z uwagą jesteśmy w tym spotkaniu z Klientem. Czy taka forma kontaktu ma jakieś wady?  Z punktu widzenia psychologa nie, ale dla Klienta może być ona momentami niewygodna – kiedy decydujemy się na rozmowę online z psychologiem, nie zawsze mamy warunki, by swobodnie rozmawiać, np. w drugim pokoju jest nasz mąż czy żona i tracimy wtedy pełną swobodę wypowiedzi w obawie przed tym, iż on czy ona nas zobaczy lub usłyszy.

Zdarza się również, iż w danym momencie po prostu chcemy zachować pełną anonimowość i nie mamy potrzeby pokazać swojego wizerunku. Wówczas z pomocą może przyjść ta druga forma spotkania, czyli czat pisany. Klient ma wówczas pełen komfort anonimowości takiego spotkania. Rozmowa pisana jest nieco wolniejsza, ale co do treści przebiega podobnie jak wideo rozmowa. Niektórym osobom jest łatwiej wyrazić swoje emocje, pisząc o nich, niż mówiąc. Wbrew pozorom w takich rozmowach z pomocą przychodzą czasami emotikonki – zwłaszcza u osób młodszych, które nawykowo używają ich w komunikacji pisanej.

 

Co jest niezbędne w takim spotkaniu online z psychologiem? 

 

Po pierwsze szczerość – psycholog nie będzie w stanie nam pomóc, jeśli nie będziemy w tej rozmowie szczerzy. Oczywiście proces otwarcia się w takiej rozmowie trwa i nie każdy ma w sobie gotowość do pełnych zwierzeń od pierwszego zdania. To całkowicie naturalne – pozwólmy sobie w takiej rozmowie na bycie w zgodzie ze sobą i słuchajmy własnego tempa i potrzeb.

Po drugie chemia – często powtarzam na warsztatach, które prowadzę, iż między psychologiem a Klientem musi być tak zwana chemia. Każdy – zarówno terapeuta, jak i Klient – ma swój styl komunikacji, pracy, rozmowy. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam styl pracy psychologa czy terapeuty, mamy pełne prawo poszukać innego specjalisty. W takiej rozmowie mamy czuć się komfortowo – to warunek konieczny, by te spotkania były dla nas efektywne.

Po trzecie zaufanie – bez niego nie wyobrażam sobie współpracy. Ważne, by klient miał zaufanie do swojego terapeuty. Tu warto zaznaczyć, iż każdy psycholog objęty jest tajemnicą zawodową – oznacza to, iż to, co dzieje się w procesie terapeutycznym, pozostaje pomiędzy Klientem a psychologiem.

Po czwarte – zaangażowanie – jest ono niezbędne zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie ekranu. Pamiętajmy, iż psycholog nie jest cudotwórcą – bez względu jak bardzo będzie on zaangażowany w tym procesie, to bez zaangażowania Klienta niewiele się zmieni. To Klient decyduje o tym, nad czym chce pracować z psychologiem i to Klient odpowiada za to, jakie decyzje podejmuje. Terapeuta może w tej drodze towarzyszyć – z pełnym zaangażowaniem oczywiście.

 

Kilka słów o potrzebach 

 

Do psychologa można zgłosić się z różnymi potrzebami i oczekiwaniami. Zdarzyło mi się, iż ktoś poprosił tylko o jedno spotkanie – taka forma rozmowy wspierającej, która służy klientowi, by pewne przemyślenia wypowiedzieć na głos w towarzystwie psychologa i poukładać je sobie. Ale to niewielki procent wszystkich spotkań.

Najczęściej, jeśli wchodzimy w pewien proces z terapeutą, to rozkłada się on na kilka do kilkunastu spotkań. Wszystko zależy od dynamiki danego procesu. Jeśli mamy zaufanie do siebie i do terapeuty, to sami potrafimy ocenić, na ile te spotkania są dla nas efektywne i ile jest nam ich jeszcze potrzebnych. 

 

Jak przygotować się do rozmowy z psychologiem online? 

 

Podsumowując, jeśli decydujemy się na rozmowę z psychologiem online, warto się do niej wstępnie przygotować. Poza zrobieniem wstępnego researchui znalezieniem odpowiedniego specjalisty warto przemyśleć sobie, z czym chcemy się zgłosić – spróbujmy nazwać swój problem – to pozwoli nam lepiej dopasować specjalistę do naszych oczekiwań. Zadbajmy o odpowiedni czas rozmowy – w Avigon.pl specjaliści są dostępni prawie 24 godziny na dobę – to pozwala na szeroki wybór terminu rozmowy w kalendarzu. Zadbajmy również o swój komfort w tej rozmowie – tak, byśmy czuli się bezpiecznie i swobodnie.

Psycholog Alice Miller pisała „Żadna droga w moim życiu nie była tak długa jak ta, która miała mnie zaprowadzić do mnie samej.”

Każda rozmowa z psychologiem może być wspaniałą drogą – dokąd nas zaprowadzi? O tym zadecydujmy sami!

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl - wejdź i umów wizytę u mgr Aleksandra Przeniosło


 

picture
picture
mgr Aleksandra Przeniosło
line
Psycholog, Coach, Dla Santander Bank Polska, Pakiet wsparcie, Terapeuta, Psycholog biznesu, Psycholog młodzieży, Doradca zawodowy, Trener, Life Coach, Dla McD

"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV