Coaching. Od czego zacząć?

Avigon.pl
czw., 04/30/2020 - 08:19
Coaching. Od czego zacząć?

Coaching to sposób działania, który na świecie doceniany jest od wielu lat. W Polsce natomiast wciąż jeszcze jest metodą postępowania i myślenia w fazie wdrażania. Trzeba jednak powiedzieć, że cieszy się coraz większą popularnością i coraz więcej zarówno indywidualnych klientów, jak i firm chce z niego korzystać. Na polskim rynku księgarskim jest wiele pozycji, które mogą stanowić wstęp do zgłębiania wiedzy z zakresu coachingu. Warto sięgnąć szczególnie po takie, które przedstawiają narzędzia do wykorzystania zarówno w pracy coacha, jak w indywidualnym procesie zmiany.

 

Moc coachingu.

 

Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste to praca zbiorowa[1], która jest rodzajem podręcznika dla osób „uczących się” coachingu. Książka opisuje kluczowe umiejętności coacha oraz narzędzia wykorzystywane podczas sesji. Składa się z siedmiu praktycznych rozdziałów, które prezentują zagadnienia od podstaw – począwszy od wyjaśnienia, czym jest coaching, w jaki sposób go wykorzystywać w codziennej pracy oraz jak stworzyć umowę coachingową, przez cechy, umiejętności i zachowania, które powinien posiadać coach oraz rady, jak należy prowadzić rozmowę z klientem, a na różnych praktycznych metodach postępowania skończywszy.

To właśnie te rozdziały są wyjątkowo obszerne, bo zawierają wiele metod i ćwiczeń, które można podczas sesji wykorzystywać lub modyfikować w zależności od potrzeb. Ostatni (7 rozdział) pojawił się dopiero w drugim wydaniu książki i są to zebrane w jednym miejscu najczęściej pojawiające się pytania problemowe w pracy coacha. Odpowiedzi na te pytania mogą okazać się skarbnicą wiedzy szczególnie dla początkujących. Książka jest nie tylko przejrzysta i praktyczna, ale i napisana przystępnym językiem. Pewnie dlatego, że powstała jako wspólna praca pięciu kobiet – praktyków zawodu coacha.   

 

Coaching. Zestaw narzędzi.

 

Macieja Bennewicza i Annę Prelewicz nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Ich pozycja Coaching. Zestaw narzędzi[2] może się okazać bardzo pomocna dla tych, którzy o praktykowaniu w coachingu myślą poważnie. I w tej pozycji znajdziemy najważniejsze informacje o tym, czym jest coaching, jak go stosować, a czego unikać w codziennej pracy.

Najobszerniejszą część książki stanowią jednak narzędzia i metody wykorzystywane w tym zawodzie. Zostały one dokładnie przedstawione – określono cele ćwiczeń, rekwizyty i przestrzeń, które są potrzebne do ich przeprowadzenia, przebieg ćwiczeń i możliwe ich kontynuacje oraz zadania domowe. Dzięki temu nie musimy książki czytać w całości od razu, możemy od razu sięgnąć po interesujące nas zagadnienie, nad którym akurat pracujemy z naszym klientem. Oczywiście zaproponowane metody możemy traktować jedynie jako inspirację dla naszych działań, ale ćwiczenia mogą się okazać naprawdę pomocne, szczególnie dla osób, które są na początku swojej zawodowej drogi lub wówczas, gdy chcemy stworzyć własne narzędzie, lecz nie wiemy, od czego zacząć. Warto skorzystać z rad naprawdę doświadczonych coachów.     

 

Coaching – podsumowanie

 

Pamiętajmy. Coaching to praktyczne działanie. To umiejętność towarzyszenia klientowi w jego drodze zmiany, to nasza intuicja i twórcza praca. Ale narzędzia już wypracowane mogą okazać się niezastąpione w tym działaniu, nawet jeśli później mielibyśmy tworzyć swój warsztat pracy. Powodzenia!

 


Zapraszamy na profil autora na avigon.pl - wejdź i umów wizytę u mgr Tatiana Ryczko


[1] Maja Wilczyńska, Małgorzata Nowak, Joanna Kućka, Joanna Sawicka, Katarzyna Sztajerwald, Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste, Wydawnictwo HELION, Gliwice 2013 r.

[2] Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz, Coaching. Zestaw narzędzi, Wydawnictwo HELION, Gliwice 2018 r.

 

 

picture
picture
mgr Tatiana Ryczko
line
Coach, Mediator, Mówca, Life Coach
"Jeżeli potrafisz coś wymarzyć, potrafisz także to osiągnąć."

Walt Disney