Wsparcie psychotraumatologa
Psychotraumatolog jest to osoba o wykształceniu medycznym lub psychologicznym, która ukończyła studia podyplomowe w zakresie psychotraumatologii.
Psychotraumatolog zajmuje się diagnozą zaburzeń po stresie traumatycznym u dorosłych, w następstwie zdarzeń o charakterze losowym (katastrofy naturalne, zdarzenia komunikacyjne, powodzie) oraz spowodowanych udziałem innych ludzi (przemoc psychiczna, fizyczna, gwałt). Do zadań psychotraumatologa należą również: wczesna interwencja po traumatycznych zdarzeniach oraz terapia osób z traumą.
Objawy świadczące o potrzebie wizyty u psychotraumatologa:
- powracające, natrętne myśli związane z traumatycznym przeżyciem;
- problemy z pamięcią doświadczenia traumatycznego;
- rozdrażnienie, nadpobudliwość, zachowania agresywne;
- pogorszenie nastroju, izolacja od otoczenia;
- trudności ze snem.
Obszary pomocy psychotraumatologa
Interwencja kryzysowa
Psychotraumatolog w trakcie przeprowadzania interwencji kryzysowej prowadzi działania mające na celu wykorzystanie wszystkich możliwych zasobów osoby wymagającej pomocy (otoczenia społecznego, instytucji pomocowych), tak aby ułatwić uzyskanie równowagi wewnętrznej oraz poczucia kontroli nad własnym życiem. Jest to pierwszy etap pomocy osobie doświadczającej kryzysu.
Terapia osób po przeżytej traumie
Psychotraumatolog jest osobą posiadającą odpowiednie kompetencje pozwalające mu na pracę terapeutyczną z osobami, które doświadczyły traumy. Podczas konsultacji psychotraumatolog ocenia występujące objawy, ich częstotliwość oraz dobiera odpowiednią metodę terapii. Do najczęściej stosowanych zalicza się: terapię EMDR oraz procedurę przedłużonej ekspozycji.