Life Coach

life coach Avigon

 

 

Ostatnie niemal dwa lata trwania ograniczeń wywołanych pandemią koronawirusa brutalnie obnażyło problemy, z jakimi borykamy się w codziennym życiu, a które często związane są z naszą postawą wobec świata i ludzi. Zamknięci w domach, odcięci od możliwości ucieczki od kłopotów w pracy czy w relacji, postanowiliśmy sięgnąć po profesjonalne wsparcie psychologów czy terapeutów. Paradoksalnie pandemia pozwoliła nam bliżej przyjrzeć się sobie i wzbudziła potrzebę dokonania pewnych zmian w życiu. Wzrosło również zainteresowanie usługami rozwojowymi, w tym coachingiem w różnych obszarach życia.

 

Czym Jest Life Coaching?

 

I tak dla wielu z nas rozpoczęła się fascynująca podróż w głąb siebie i swojego świata. W nurt ten znakomicie wpisuje się współpraca z trenerami, trenerami osobistymi i life coachami. Czym faktycznie się zajmują i co oferują swoim klientom? Zgodnie z definicją International Coach Federation Polska "coaching to towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału". Dobry life coach w trakcie rozmowy coachingowej potrafi dostrzec zasoby klienta, które dla niego samego nie są oczywiste, a także zidentyfikować trudności, z jakimi potencjalnie może się on mierzyć. Life coaching jest znakomitym narzędziem, bo uszytym na miarę jednostkowych potrzeb. Indywidualna relacja z trenerem poprzez swoją interaktywność daje o wiele lepsze rezultaty, niż – dosyć uniwersalne w charakterze – szkolenia kompetencji miękkich czy czytanie literatury rozwojowej.

 

Life Coach – w czym może pomóc?

 

W czym zatem konkretnie może pomóc life coach? Przede wszystkim w identyfikowaniu, planowaniu i osiąganiu celów osobistych i zawodowych klientów. Ambitny, ale realistyczny i stanowiący swojego rodzaju wyzwanie plan zmian, to podstawa sukcesu. Dobry trener w ramach procesu coachingowego jest w stanie wpłynąć na wzmocnienie kompetencji interpersonalnych oraz uporządkowanie planów życiowych poprzez odkrycie i nazwanie potrzeb, które do tej pory pozostawały niezrealizowane. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach i umiejętnościach klienta, life coach może pomóc na nowo zdefiniować oczekiwania w relacjach osobistych i zawodowych w taki sposób, by były one zgodne z wartościami i dobrostanem klienta. Innymi słowy, pozwala dotrzeć klientowi bliżej drugiego człowieka bez zaprzepaszczania części siebie samego.

 

Korzyści z Life Coachingu

 

Najważniejszymi korzyściami, jakie klient może wynieść ze współpracy z life coachem, jest większa świadomość kapitału wewnętrznego, jakim dysponuje oraz poczucie sprawczości. Coaching życiowy daje konkretne narzędzia rozwiązywania trudności, projektuje wspólnie takie doświadczenia, które pozwalają krok po kroku osiągać zaplanowane rezultaty. Proces coachingowy, w odróżnieniu od terapeutycznego, skupia się na bieżącej sytuacji i formułowaniu planów na przyszłość. Coach wychodzi z założenia, że klient dotarł do tego momentu w swoim życiu, dzięki swoim umiejętnościom i należy ten fakt docenić i oprzeć na nim dalsze działania. Trener na konkretnych przykładach z życia danego klienta pokazuje mechanizmy, które rządzą procesami decyzyjnymi czy komunikacyjnymi, a które de facto wpływają na komfort życia. A komfort, poczucie spełnienia i dobry nastrój to podstawy codziennego funkcjonowania. To, co może zatem uzyskać osoba zgłaszająca się na coaching, to wieloaspektowy ogląd swojej sytuacji życiowej i wynikające z niego możliwości rozwoju. Uzyskuje również profesjonalne i pełne empatii wsparcie na wszystkich etapach procesu coachingowego.

 

Life Coaching w Avigon

 

Pandemia koronawirusa unieruchamiając nas przed monitorami komputerów, otworzyła w pewnym sensie drzwi do poradnictwa przez Internet. Oswoiliśmy się z życiem przez monitor na tyle, żeby poszukiwać w sieci również rozwiązań w obszarze rozwoju osobistego. Konsultacja coachingowa w serwisie Avigon.pl wychodzi naprzeciw potrzebom klientów na wielu obszarach – pozwala na kontakt ze specjalistami w atmosferze bezpieczeństwa i komfortu, jaki daje współpraca online. W zaciszu własnego domu, o dowolnej porze klienci mają dostęp do fachowego wsparcia trenerów i life coachów z całej Polski. Tak szeroki wybór pozwala znaleźć specjalistę, którego można obdarzyć zaufaniem, w czym mogą także pomóc opinie innych klientów, którzy wcześniej podjęli już współpracę z danym specjalistą. Praca nad sobą ma szansę stać się zatem przyjemnością, a nie niezbędną interwencją.

 


 

opracowanie: mgr Ewa Cisło

 


 

Rekomendowani Specjaliści

Specialist avatar

Coach, Pakiet wsparcie, Mentor, Psycholog biznesu, Doradca zawodowy

Trener, mentor, life and business coach, konsultant, wykładowca na studiach MBA Uniwersytet Łazarskiego
Jestem absolwentem coachingu w Akademii SET oraz praktykiem i mistrzem NLP.
Mam za sobą blisko 2200 godzin coachingu, w tym ponad 1000 godzin coachingu biznesowego.

Specialist avatar

Psycholog, Psychoterapeuta, Pakiet wsparcie, Psycholog kliniczny, Trener, Dla Santander Bank Polska, Pakiet praca

Czas w jakim przyszło nam żyć jest wyjątkowo trudny. Nie byliśmy przygotowani na to, co się wydarzyło i dalej dzieje. Sytuacja niepewności, zagrożenia, a także brak odpowiedzi na pytanie, jak to wszystko długo potrwa i kiedy się skończy mogą powodować lęk i niepokój.


"Serce pełne miłości i współczucia jest głównym źródłem wewnętrznej siły, siły woli, szczęścia i wyciszenia psychicznego"

Dalai Lama XIV